Станува јасно дека ДУИ заминува од власт, што е и добро за една партија. ВМРО-ДПМНЕ заслужи да ја добие власта. СДСМ владееше криминално, но уште повеќе дозволи ДУИ да работи многу криминално. Рокот за употреба на ДУИ е истечен. Се чувствуваа можно, беа арогантни, таа ароганција ја влечеше и СДСМ – вели Јанко Илковски во најновот издание на Слушај ваму, видео-колумна која ја прави во соработка со Република.

Се осврна на почетокот на претседателскиот мандат на Гордана Сиљановска Давкова. Според него периодов фасцинира масовното пребегување, штамата од СДСМ која е шокирана од резултатот кој не го очекувале. Анализата на постизборните случувања слушнете ја во новото издание на Слушај ваму

 

Ставовите искажани во рубриката Слушај ваму се личен став на авторот и не се автоматски и ставови на редакцијата на Republika.mk. Редакцијата на Republika.mk се оградува од ставовите во објавените колумни, а одговорноста за изнесеното во нив е исклучиво на авторот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.