Влегуваме во предизборитето кое ќе биде чиста формалност. Јасна е убедливата победа на опозицијата. Поизвесни избори не сме имале вели Јанко Илковски во најновот издание на Слушај Ваму, видео-колумна снимена во соработка со Република.

Опозицијата ќе добие многу, смета тој, а власта ќе падне многу, што спроед него е добро, затоа што се случиле многу криминали.

Тој коментира за критиките за новите коалициони партнери на ВМРО-ДПМНЕ. Но вели, народот заборава со која партија си има работа. ВМРО-ДПМНЕ, коментира Илковски, секогаш обединувала.

-Програмата им е врв до сега. Лидерот Мицкоски покажува сериозна зрелост, има визија и тоа ми дава смиреност – вели Илковски.

Ставовите искажани во рубриката Слушај ваму се личен став на авторот и не се автоматски и ставови на редакцијата на Republika.mk. Редакцијата на Republika.mk се оградува од ставовите во објавените колумни, а одговорноста за изнесеното во нив е исклучиво на авторот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.