Категорија: Колумни
Колумни 31.07.19 | 15:58

Што чекате, обвинители?

Михајло Маневски Избришани податоците од службениот телефон на Катица Јанева, а се бришат и податоци од компјутери на СЈО! Што чекате јавни обвинители? Нема никакво...

Колумни 31.07.19 | 15:16

Пријателството помеѓу ВМРО ДПМНЕ и Фидес на Орбан е влог за европската перспектива на Македонија

Никола Србов Силното пријателство, соработката и почитта, помеѓу ВМРО ДПМНЕ и ФИДЕС вчера беа потврдени на средбата во Будимпешта на која претседателот и потпретседателот...

Колумни 29.07.19 | 13:29

Неколку илинденски пораки

Алдо Климан * * * Македонија, Гоце и Илинден не се само имиња. Македонија, Гоце и Илинден се состојба на духот на македонскиот народ. * * * На Хирошима и Нагасаки се фрлени...

Колумни 27.07.19 | 20:29

„Правдата во Македонија е грда како Вилма”

Алдо Климан Со оваа потврдна реченица во насловот сакам само да придонесам кон јавната расправа околу блескотната државничка намера на Зоран Заев, конечно, и како што...

Колумни 26.07.19 | 12:36

Цензура

Михајло Маневски Зоран Заев најави воведување на тотална политичка цензура Просто е невероватно тоа што денес го најави Зоран Заев. Исплашен до коски од секојдневни...

Колумни 25.07.19 | 17:19

Информбиро

Никола Србов Fake news или лажните вести се сериозен проблем на денешното општество во кое преку комуникациската технологија секој човек претставува еден вид на медиум....

Колумни 25.07.19 | 16:58

Сите номинации и Оскари на филмот „Преспанска капитулација“

Ламбе Арнаудов До сите граѓани на Република Македонија! Толку лесно и без никаков отпор ќе се согласите доброволно и понатака да живеете уплашени, понижени и посрамотени...

Колумни 23.07.19 | 17:11

Распит и притвор за Рускоска, Јовески и Заев! 

Алдо Климан Ова не е ниту шега ниту жолта вест. Ова е многу сериозно, а се темели врз фактите со кои јавната обвинителка Вилма Рускоска, во настојувањето Зоран Заев во...

Колумни 23.07.19 | 09:48

Јавниот обвинител е должен да ја изврши функцијата на кривично гонење законски и неселективно

Михајло Маневски На повидок е очигледна опструкција и се создава терен за прикривање и забошотување на огромна рекет афера Никој не знае каде е Катица Јанева. Не знае...

Колумни 20.07.19 | 18:36

Претсмртна политичка агонија на Зоран Заев

Алдо Климан За оние читатели на кои не им е позната латинската поговорка Deus ex machina (Бог од машина) само кратко ќе објаснам: кога во античкиот театар дејствието би се закомплицирало,...

Колумни 16.07.19 | 13:26

Преспанскиот договор ќе оди на ѓубриште!

Алдо Климан Насловот на оваа колумна директно се реферира на изјавите на двајца политичари: прво, на онаа на новиот грчки премиер Кирјакос Мицотакис кој неодамна рече...

Колумни 15.07.19 | 21:27

Вимблдон VS. Македонија

Дафина Стојаноска Вчера, после едно 15 – 20 години, бев слободна за да го изгледам целиот финален меч за мажи на Вимблдон. Јас, заедно со синот и сопругот, 5 часа пред телевизорот...

Македонија Колумни 10.07.19 | 15:14

Пранкот врз премиерот го откри „гангот” кој управува со државата

Христијан Мицкоски Ако некој пропуштил некоја епизода од оваа тригодишна голгота низ која минува земјава, доволно е да ја чуе онаа скратена лекција на 50-минутно соголување...

Колумни 08.07.19 | 11:01

Сето чудо за три дена

Михајло Маневски Деспотот Зоран Заев удри по државната химна За предавниците на ова ненародна власт на Зоран Заев и врхушката окулу него ништо не е свето. Бришат се...

Колумни 05.07.19 | 23:21

Lupus – Sle

Ламбе Арнаудов Господ да ја чува Македонија од политичари дезертери, интелектуалци кукавици и корумпирани судии. Сите заедно се бојни отрови, нуклеарен отпад и поединечна...

Колумни 04.07.19 | 13:55

Може ли и Никола Груевски до небо да се извини и да се врати?!

Предраг Димитровски Таму некаде во почетокот на 80-тите години на минатиот век во тогаш посточките кина почнаа од Запад да стигнуваат првите еротски филмови. И, нормално,...

Колумни 02.07.19 | 12:01

Живи луѓе ќе јадеме

Никола Србов Знаевме дека имаат конструирано случаи за сите луѓе кои се дел од ВМРО ДПМНЕ и луѓе кои јавно ја критикуваат Владата и се препознатливи за јавноста, но повторно...

Колумни 29.06.19 | 23:19

Љупчо не е Жан Пјер, а ни ГРЕКО, не е El Greco

Христо Ивановски Активностите на извесниот Љупчо Зафировски како советник на Владата, односно на премиерот Зоран Заев заради своите контакти со високата француска...

Колумни 25.06.19 | 22:45

Тимоние нема да се грижи за политичките кариери на овдешните политичари

Христо Ивановски Кристијан Тимоние до сега можеби испраќал пораки во подзавиена форма, им давал поттик на политичарите од власта, што е нормално за секој еден амбасадор,...

Колумни 24.06.19 | 20:33

Заев напред, мрчатори стој!

Предраг Димитровски Навистина сме чудна некоја држава. Како можеше на толку мал простор да се соберат толку многу мрчатори!? Не само околу Владината мерка за повратот...