Само како парафраза на најгледаната серија од балканските простори евер. Бетмен не е Волтер ама и Волтер не само Волтер, сите бевеме Волтер, не само Сараево. Така и јас сум Бетмен, не оти е во прашање дали го сакам или не, туку принципот кој стои зад ова е уште пострашен од она што на прв момент мислиме дека браниме слобода на говор. Не! Се браниме од ПРОГОН!

Верувам дека нема да можат да го употребат стариот рецеп кој го употребија за мое медиумско емилиминирање. Добро е и мило ми е, и јас му дадов јавна поддршка, на Богданзатоа што е праведно и затоа што така треба.

Затоа оваа колумна ми е на пишанка на на ВХС, оти ако зинам пред камера навлаките од забите ќе ги вадам со шмитшајбна од сталакот!

ДОБРО ЗОШТО
Чекав малку да видам терминологијата на шарените пицопевци кои ќе ја употребат во сопствена самоодбрана, но ова не е наивно и не е без врска, ова е систематски прогон кој иако на прв поглед изгледа бесмислен, он само прогресивно ќе расте. Бетмен ќе ги даде на суд и веројатно ќе добие, но првиот импут на жигосување е тука. Он е олицетворението на мегафонот на оваа власт, знам како му е, знам добро, нели? Но затоа и одвреме навреме дури и со баналности ќе му подјебаваат матер само систематски да го оцрнат а преку него и оние за кои се залага, меѓу другото и МАКЕДОНИЈА, со нејзина историја и идентитет.

Добра работа е што за време на овој налудничав идиотски прогон, тотално апсурден и лишен од здрава логика, се јавија многу јаки медиумски фаци кои му дадоа поддршка, затоа што тоа е најпотребно, не само заради него туку дека рецептурата на шарените анархисти повторно е пуштена во миксерот.

Да, малку ми е криво кога истото ми се случи мене јавните личности тогаш, а и политичари занемеа, ми свртеа грб се правеа наудрени … Имено, имаше вест, пред повеќе од 12 г, дека некој го нападнал и вандализирал седиштетот на лгбт во старата чаршија. Веста ја објавив без никаков коментар, ни збор ни емоџи, како што секој ден објавувам по десетици такви. Нејсе, по некое време ми стигна тужба од дужебрижниците, пардон тужба до ЈО бидеејќи сум покренал говор на омраза. Јас!?!? Само објава на вест која ионака беше 100 пати ре-објавена… аман? Е па во коментрите имало хејтање па јас сум бил крив?

Јас хејтав? – Не. Други хејтале ама јас виновен? Да, оти не сум ги бришел коментарите и слични небулози. Ама им стискало ли да покренат против оние кои говореле со омраза? Не! Небитни им се, јас бев таргетот. Нема суд кој би покренал такво обвинение против мене ни у ибнеланд па ни тука, оти беше апсурд. Но они и очекуваа таков исход – да пријават дека сум хомофоб, дека кај нас има хомофобија, дека се шири говор на омраза, дека власта тоа го поддржува, а кај мене доаѓале од власта и со тоа јас сум бил власт и слични балезгарии. До денес се што активист на родово прередување има личен и јавен хејт против мене но и секако на моите светогледи. Страдаа и моите деца, сопругата, јавен линч и закани по живототнна синот, повици за силување на ќерката, а саше аналниот (намерно со мали букви) објави вулгарност со која им буташе патлаци у уста на сопругата и на моите деца, ама за тоа немаше реакција …. не од душебрижните енџиоа но и од веќе исплашените пријатели кои скоро никој не ми дадоа поддршка тогаш. Не бев викнат на дебатни, никој не го праша мојт лик и дело за мислење (сарказам)…нели? И така… ќе ве хејтаат и Бетмен уште ќе биде мета на напади оти тоа е класичен систем на соросписката политика на елиминација. Среќа гледам и Геровски му даде подршка што ме радува, наку во тоа време Геро оберучке беше со Политко но нејсе, тоа, било – поминало, простено заборавено … малку но нема зла мисла повеќе. Геро е добар човек колку сум и јас.

Бетмен држи се, најмалку си битен, но битен е говорот на слобода и борбата против сеење страв и гомна од уста на дволични безрбетници и прогон и плашење на масите и ќе биде употребено оти губат на сите фронтови.

Пс не се забеавај со смшени симболични суми и да кажеш дрека ќе ги дадеш во добротоворни , батали финтите на …нема везе кој, туку лапни им пари иди у ризорт и сликај се како уѓиваш со фамилијата и трошиш пари на облека и играчки и фенси вечери со твоите Е тоа ќе ги боли тоа е нож во коска! За добротворно ти стојам јас и ти кадде скаш колку можам ама без објави ќе донираме.

Ставовите искажани во рубриката Колумни се лични ставови на авторите и не се автоматски и ставови на редакцијата на Republika.mk. Редакцијата на Republika.mk се оградува од ставовите во објавените колумни, а одговорноста за изнесеното во нив е исклучиво на авторот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.