Македонија има идеални услови за одгледување на квалитетен орев, кој се извезува во земји како Германија, Италија и Турција. Според податоците, производството на орев на годишно ниво изнесува околу 2.200 тона, со просечен принос од 1.800 килограми по хектар. Ова го става оревот на трето место по производство, веднаш по лешникот и бадемот.

Во Македонија, најраспространети се сортите „Чандлер“, „Франкет“, „Хартли“ и „Серс“, кои се одликуваат со големина, вкус и квалитет на плодот.

Овие сорти се погодни за извоз, бидејќи имаат долг рок на траење и се транспортираат лесно.

Цената на оревот на пазарот варира во зависност од понудата и побарувачката, но во просек се движи околу 200 денари за килограм.

За да се вклучат во овој агробизнис, младите земјоделци имаат можност да аплицираат за субвенции и кредити од државата и од Европската Унија.

Една од мерките која се нуди е финансиска поддршка за засадување на нови насади од орев. Исто така, постојат и други програми за подобрување на конкурентноста, квалитетот и пласманот на производите од орев.

Меѓутоа, не сите млади земјоделци се заинтересирани за овој вид на производство, бидејќи сметаат дека тој бара голем влог, труд и време, а не нуди брза и сигурна заработка.

Некои од нив преферираат да се занимаваат со поинтензивни и поисплатливи култури, како зеленчук, овошје или цвеќе. Други, пак, се соочуваат со проблеми како недостаток на земјиште, вода, механизација, складишен простор и пазар.

Затоа, за да се поттикне развојот на ореварството во Македонија, потребно е да се обезбедат подобри услови и поддршка за младите земјоделци, кои би го препознале потенцијалот на овој плод.

Оревот не е само здрава храна, туку и можност за работа, приход и напредок.

извор: денар.мкRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.