Категорија: Кариера
Кариера 21.11.19 | 13:58

Зорица Вукановиќ – првата жена-командир на полициска станица во Македонија

Зорица Вукановиќ (36) е прва жена која ќе раководи со полициска станица во државата. На предлог на министерот Спасовски, а со поддршка на Советот на Општина Куманово, таа...

Кариера 21.11.19 | 13:50

Во Германија се бараат носачи на ковчези

Недостигот од носачи на кофчези се закнува да доведе до одложување на погреби во Германија, предупредуваат погребниците. Тие наведуваат дека празнините ги пополнуваат...

Кариера 18.11.19 | 12:53

Филмски едукативни работилници за деца во неколку градови

Циклус работилници за филмска критика и монтажа за деца беа одржани во Скопје, Неготино и Гостивар како дел од проектот „Кино училница“ чија цел е запознавање на основни...

Кариера 14.11.19 | 11:53

Скопје домаќин на најголемиот танц натпревар „Гранд при денс оф 2019“

Од петок до недела, од 15 до 17 ноември Скопје ќе биде домаќин на најголемиот танц натпревар во Скопје, „ИДО Гранд при денс оф 2019“. Пријавени се над 2.700 натпреварувачи од...

Кариера 04.11.19 | 15:19

Ѓорѓи Чешмеџиски освои 13 медали на национално првенство во Рубикова коцка

На последното национално првенство во Рубикова коцка, четвртоодделенецот Ѓорѓи Чешмеџиевски од Скопје освои најмногу медали – дури 13 на последното национално првенство...

Кариера 26.10.19 | 22:39

Македонци навалете: Австрија бара готвачи и келнери во зимските центри, плата од 1.500 до 1.700 евра

Во австриските зимски центри се бараат готвачи, рецепционери, келнери, собарки. Посебно се бараат работници од балканските земји кои важат за вредни. Се работи за сезонски...

Кариера 26.10.19 | 19:13

И многу работа не е на арно: Германец преживеал синдром на преработување, сега ги советува луѓето да намалат со стресот

Германецот Кристоф Полдер има поучна приказна за они што премногу се внесуваат во работата запоставувајќи го животот и здравјето.Тој работел по 80 неделно, одлично заработувал...

Кариера 23.10.19 | 12:55

Селма Хаек за своето чудовиште: Сакаше заедно да се тушираме, да водам љубов со жена, а тој орално да ме задоволува

Кога во 2017 година му се приклучи на движењето #MeToo, холивудската дива Селма Хаек (53) во колумна за „Њујорк тајмс“ го опиша својот однос со продуцентот Харви Вајнстин...

Кариера 11.10.19 | 11:06

Дваесет млади учесници со иновативни бизнис идеи во Битола

Дваесет млади учесници на настанот за акцелераторската програма од проектот Employouth ги претставија своите иновативни бизнис планови пред комисијата на евалуатори и...

Кариера 03.10.19 | 09:23

Меланија е мистерија: Нон стоп е зафатена, а никој не знае што работи

Меланија Трамп ја отвори кампањата „Be Best“ во Њујорк, каде присуствуваше за да го проследи говорот на својот сопруг, претседателот на САД, Доналд Трамп. Таа повторно...

Кариера 02.10.19 | 14:12

Зафир Хаџиманов: По грешка на хирурзите останав без едно око

Зафир Хаџиманов во интервју за „Курир.рс“ зборуваше за својот живот, за сопругата Сенка и синот Васил, а откри и дека поради грешка на хирургот останал без око. Кога...

Кариера 29.09.19 | 23:30

Лажни докторки разубавувале Србинки во Швајцарија, ги пријавил соседот Швајцарец

Лажни докторки од Србија се уапсени во Швајцарија бидејќи илегално работеле во лекарска ординација во Цирих. Тие се уапсени во моментот кога „докторката“ се подготвувала...

Кариера 29.09.19 | 23:00

Каде да се преселите ако ги зголемат даноците

Први на удар на прогресивното оданочување се програмерите, кои заработуваат релативно високи плати за Македонија. Indeks.hr направил анализа каде можат да се згрижат хрватските...

Кариера 24.09.19 | 23:08

Викторија Бекам трпела физичко и психичко насилство

Во новото интервју кое го даде за британскиот магазин „Гламур“, модната дизајнерка Викторија Бекам октри голема тајна поврзана со нејзините тинејџерски денови. Поранешната...

Кариера 22.09.19 | 09:42

Работењето во викенд убива

Одењето на работа за време на викендите за никого не е среќна опција. Истражувачите од УКЛА и Кралскиот универзитетет во Лондон дошле до заклучок дека работата за викенди...

Кариера 16.09.19 | 09:04

На оваа девојка постојано ѝ се заканувааат со силување поради она со што се занимава

Медицинска сестра од американската сојузна држава Ајдахо, 29-годишната Кејт Смол, во слободно време е ловџијка, а на Инстаграм ја следат 27.000 следбеници, со кои гордо...

Кариера 15.09.19 | 10:54

Чист воздух и совршен баланс меѓу море и планина: Италија нуди 25.000 евра за да се доселите тука

По 25.000 евра за секој кој ќе дојде да работи и живее во италијански регион Молисе, нудат тамошните надлежни. Се работи за регион кој се наоѓа меѓу Апенините и Јадранското...

Кариера 15.09.19 | 09:59

Како се губи правото на регрес за годишен одмор (К-15)

Компаниите кои ќе прокнижат лош финансиски резултат во тековната година имаат право да исплатат К-15 во износ понизок од законски утврдениот минимум. Некои компании...

Кариера 30.08.19 | 16:52

Хирургот национална гордост на Кина

Хирургот Даи Ју спие исцрпен на подот на операционата сала по седум операции за девет часа без пауза. Во понеделникот, кога била направена фотографијата, во болницата...

Кариера 25.08.19 | 23:03

Полицаец лажел дека е два пати погоден од снајпер

Властите на Лос Анџелес соопштија дека заменик-шерифoт кој тврдел дека два пати е погоден со снајпер, лажел, а лагата го чинела кариера. Заменик-шерифот Ангел Реиноса,...