Категорија: Кариера
Кариера 29.05.20 | 14:15

Студентите од ФМУ со отвoрено писмо: Имавме најмалку онлајн предавања, си го бараме знаењето за кое плативме!

Oткако министерот за образование објави дека ќе има продолжени јунска и септемвриска сесија за студентите и дека остава на секој факултет поединечно да одлучи дали...

Кариера 23.05.20 | 09:40

Која професија ќе биде најбарана по пандемијата?

Пандемијата поради корона вирусот го „затвори“ цел свет, направи многу промени во начинот на живеење и функционирање на луѓето, а од таму доаѓа и прашањето: „Која професија...

Кариера 02.05.20 | 08:54

Штипјанецот Панче Наумов раководи со тимот кој работи на развивање вакцина против Ковид-19 во ОАЕ

Македонецот Панче Наумов, кој на светската научна јавност е познат по неговите истражувања и пронајдоци во делот на хемијата деновиве во Обединетите Арапски Емирати...

Кариера 23.04.20 | 10:18

„Горење“ отпушта 2.200 работници од сите филијали

Словенечкиот производител на бела техника „Горење“ ќе отпушти 2.200 работници поради кризата предизвикана од пандемијата со новиот коронавирусот, јави Радио телевизија...

Кариера 09.04.20 | 18:34

Ефтимов, од Универзитетското студентско собрание: Електронското полагање ќе го деградира квалитетот на високото образование

Онлајн-настава на 23-те факултети на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје се реализира делумно или целосно. За професори кои не држат онлајн-предавања има и алатка...

Кариера 07.04.20 | 20:19

Сојуз на средношколци: Без документот за положена Државна матура нашето школување е невалидно

Сојуз на средношколци излезе со став дека не поддржуваат откажување на полагањето на матурскиот испит, без без понудено алтернативно решение, пишува Радио моф.мк Реакцијата...

Кариера 06.04.20 | 13:42

МОН ќе обезбеди бесплатен интернет на децата од социјално загрозените семејства

Министерството за образование и наука (МОН) ќе им обезбеди бесплатен пристап на интернет на децата од социјално загрозените семејства за да ја следат наставата од дома,...

Кариера 01.04.20 | 11:46

Адеми: Онлајн-настава има во сите училишта, размислуваме за ваучери за интернет за деца од социјален ризик

Информациите од терен за онлајн-наставата се доста охрабрувачки. Досега не сме примиле информација дека во некое училиште воопшто не се организира онлајн-настава....

Кариера 31.03.20 | 13:43

Ако учениците не се вратат во клупите, завршните оценки ќе бидат збир од редовната настава и онлајн учеството

Доколку ситуацијата не дозволува учениците да се вратат во училниците до крајот на тековната наставна година, завршните сумативни оценки ќе бидат засновани на резултатите...

Кариера 23.03.20 | 16:52

Факултетoт за ветеринарна медицина- Скопје успешно ги спроведува он-лајн предавањата

Денеска ги одржавме првите он-лајн предавања на студентите и со тоа успешно ја продолжуваме академската година и во време на пандемија, истакна деканот проф. д-р Лазо...

Кариера 22.02.20 | 20:36

Сега фали СДСМ во Охрид да опне еден протест против дивоградби на чело со Нефи Усеини

По маршот за правда што го организираше СДСМ во Скопје, на социјалните мрежи се запираат коментарите. Некои од нив потсмевајќи се велат дека следно треба да организираат...

Кариера 12.02.20 | 09:36

Компанија престана да им го плаќа на вработените времето минато на пушење

Компанијата „Галп“, која престана да им го плаќа на вработените времето што го минуваат на паузи за пушење, го доби случајот пред еден Виш суд во Шпанија. Оваа енергетска...

Кариера 12.02.20 | 09:26

Кога добиваш стипендија, исто ко да не си ја добил: „Авантурите“ со МОН на еден македонски студент во Холандија

Во понеделникот на 10 февруари беше објавен новиот Конкурс за доделување стипендии за студии од прв, втор и трет циклус на првите сто рангирани универзитети според последната...

Кариера 02.02.20 | 19:56

Детектор анкета: Секој петти работник во државава бил жртва на мобинг

Секој петти работник во државава бил жртва на мобинг на работното место, покажува најновото истражување на јавното мислење што за емисијата „Детектор“ го спроведе...

Кариера 29.01.20 | 10:02

Од понеделник забранети мобилни на час во Ѓорче Петров

Од 1 февруари во сите основни училишта во Ѓорче Петров за време на наставата, учениците и наставниците пред почетокот на часот ќе мораат мобилните телефони да ги остават...

Кариера 27.01.20 | 18:07

Македонија со награда на Светскиот економски форум во Давос

Најголемиот политички и економски настан во светот Светскиот економски форум во Давос заврши во петокот. На претпоследниот ден се одржа и технолошкиот парк во склопот...

Кариера 25.01.20 | 09:39

Сакате во Германија? Мора да се „прединтегрирате“

Владата го усвои првиот дел од Националниот акциски план за интеграција, со кој уште во земјата на потекло се утврдуваат начелата за успешно интегрирање на идните доселеници...

Кариера 22.01.20 | 13:53

Презентирани истражувањата за крпен студентски живот: На секој станар му следуваат 1 килограм свинско и 472 грама говедско месо месечно

На денешниот настан во Europe House, МОФ ги презентираше двете истражувања за студентски стандард, и тоа: како се трошат средствата на Државниот студентски дом Скопје и Перцепции...

Кариера 16.01.20 | 13:29

120 денари дневно за здрав студентски оброк

По 120 денари дневно или 2.400 денари месечно за здрав студентски оброк се предвидува со новиот Предлог- закон за субвенциониран студентски оброк на ЛДП, за секој редовен...

Кариера 30.12.19 | 23:40

Од 2020 година и македонските граѓани ќе може да аплицираат за работа на Алјаска

Минималната плата изнесува $12.18 на час, а прекувремената работа изнесува $18.28 на час. Од 2020 година, и македонските граѓани ќе може да аплицираат за работа на Алјаска. Првата...