Категорија: Калеидоскоп
Калеидоскоп 22.11.23 | 14:41

Како реагира македонски зет од Нигерија на првата пача, ајвар, пита со праз…

Македонската традиционална храна му легна на Нигериецот кој е свршен со Стефана, Македонка која на својот „тик ток“ профил споделува интересни моменти од нивната,...

Калеидоскоп 22.11.23 | 11:21

Секоја планина – своја тежина, но за мене најтешко беше на Нанга Парбат, вели Сашко Кедев кој годинава искачи три врва над 8.000 метри

Од 14 светски највисоки врвови што се над осум илјади метри надморска височина македонскиот планинар Сашко Кедев година достигна да искачи осум од нив. Само во текот...

Калеидоскоп 21.11.23 | 12:18

Diageo ги здружува силите со Боренка во Проектот за пошумување во Македонија

Diageo и локалниот партнер Малиќи се приклучија на трансформативниот проект за пошумување Боренка за да придонесат за обновување и зачувување на виталниот екосистем...

Калеидоскоп 21.11.23 | 09:01

Какво е времето на Архангел Михаил, така ќе биде цела зима и пролет

Денес се слави православниот празник Архангел Михаил, а многумина во чест на овој светец имаат слава. Архангел Михаил е „водачот на небесните војски“ кој секогаш се...

Калеидоскоп 21.11.23 | 08:53

Летото не е ни почнато, а во Бразил се измерени највисоки до сега 44,8 степени целзиусови

Во Бразил е измерена највисоката температура досега, дури 44,8 степени Целзиусови, во екот на неподносливиот топлотен бран што зафати делови од таа голема јужноамериканска...

Калеидоскоп 20.11.23 | 20:52

Еве кој е Европскиот град на годината

Холандски град ја доби престижната титула Европски град на годината. Има канали, велосипеди и музеј полн со слики на Ван Гог. Сепак, не се работи за Амстердам, туку за...

Калеидоскоп 20.11.23 | 12:40

Холандски град ја доби престижната титула Европски град на годината: Амерсфорт се фокусира на благосостојбата и среќата на своите граѓани

Холандски град ја доби престижната титула Европски град на годината. Има канали, велосипеди и музеј полн со слики на Ван Гог. Сепак, не се работи за Амстердам, туку за...

Калеидоскоп 20.11.23 | 10:28

Не планира да престане: Платила огромна сума пари за зголемување на усните, сега не може да јаде

Австријката Виена Вирстел од Виена не може да јаде нормално откако потрошила илјадници и илјадници евра на естетска операција за зголемување на усните. Виена имаше...

Калеидоскоп 19.11.23 | 13:36

Снимени неверојатни звуци од продорот на магмата во Исланд: Еве како звучат сеизмичките активности под земја

Геолошката положба на Исланд во моментов е особено неповолна. Додека вулканот Фаградалсфјал се подготвува да еруптира, стотици земјотреси го тресат полуостровот Рејкјанес...

Калеидоскоп 19.11.23 | 13:04

Гулабоски: Вакцината против сите видови на канцер ќе биде достапна за една до две години

Научникот на штипскиот Универзитет „Гоце Делчев“, Рубин Гулабоски, кој е меѓу топ два проценти на највлијателни научници во светот според Стендфорд листата, во видео...

Калеидоскоп 19.11.23 | 11:59

Тест за општа култура – Проверете колку знаете, без да го прашате Гугл!

Издвоивме десет прашања од општа култура за да го проверите своето знаење од различни области Пробајте да одговорите на сите прашања, без да користите помош од телефон,...

Калеидоскоп 19.11.23 | 10:42

Дете го збуни принцот Вилијам без текст: „А колку пари имаш на сметка?“

Единаесетгодишниот Амир Хасан го прашал принцот Вилијам за неговата финансиска состојба за време на неговата посета на проектот за млади Hideaway во Манчестер, Англија....

Калеидоскоп 19.11.23 | 08:37

Кучињата ширум Америка умираат од мистериозна болест

Ветеринарните лаборатории во неколку американски држави истражуваат невообичаено респираторно заболување кај кучињата и ги охрабруваат луѓето да преземат основни...

Калеидоскоп 18.11.23 | 18:18

Снежен бран и во Србија, падна снег на Златибор

Врнежи од снег и снежна вејавица ја зафати Србија, поизразито во западниот дел од земјата. Претходната ноќ падна снег во реонот на Златиборската област, а во текот на...

Калеидоскоп 18.11.23 | 10:30

„Кралицата на Охридското Езеро“: Борбата за спас на охридската пастрмка

Покрај живописните брегови на Охридското Езеро, забрзано се одвиваат активностите во мрестилиштето Лин во Албанија, додека експертски тим се подготвува за испуштање...

Калеидоскоп 17.11.23 | 12:05

Доби милион на лотарија, а сега ја тужи сопругата затоа што не можела да молчи: „Требаше да биде тајна“

Добитникот кој освоил 1,35 милијарди долари на лотарија потпишал договор за необјавување за да остане што подалеку од очите на јавноста. Но, сега ја тужи сопругата бидејќи...

Калеидоскоп 16.11.23 | 12:13

За прв пат во историјата, Непалците за Мис Универзум избраа плус сајз девојка: „Моите облини ги претставуваат сите жени“

Манекенката Џејн Дипика Гарет (22) е овогодинешната Мис Универзум Непал, која ја претставуваше својата земја на светскиот натпревар во Ел Салвадор и е првата плус сајз...

Калеидоскоп 15.11.23 | 11:30

Аукциска куќа од Лондон објави аукција на предмети од Титаник, најголемо внимание привлече менито од првокласниот ресторан на бродот

Аукциска куќа од Лондон објави аукција на предмети од Титаник, а меѓу предметите кои привлекоа најголемо внимание е менито од првокласниот ресторан на бродот. Покрај...

Калеидоскоп 15.11.23 | 11:16

Во 3.000 бразилски градови на сила е црвен метеоролошки аларм поради екстремните горештини

Во речиси 3.000 бразилски градови и населени места, на сила е црвен метеоролошки аларм поради екстремните горештини. Температурата достигна рекордно високо ниво во области...

Калеидоскоп 14.11.23 | 18:40

Пијан поштар во кафеана во Босна делел пари од пензии

Во Бјелина, Босна и Херцеговина е снимена несекојдневна сцена во ресторан, каде што главен актер бил млад поштар, кој на крајот бил приведен во полициската станица во...