Овогодинешниот натпревар „Мис Универзум“ во Мексико ќе го одбележи пристигнувањето на над 90 жени од целиот свет, а меѓу нив за првпат ќе биде и натпреварувачката од Саудиска Арабија, Руми Алкатани.

Оваа вест предизвика глемо внимание ширум светот, особено затоа што организаторите отстапија од своите строги правила и ѝ дозволија на натпреварувачката да се пофали со својата убава коса.

За време на натпреварувањето во категориите вечерни фустани, костими за капење и личност, натпреварувачите минуваат низ интензивни проби и подготовки.

Со очекуваните мисици од Бахреин, Египет и Либан, Руми Алкатани пристигна како најновата арапска претставничка, претставувајќи ја својата саудиска кралска елеганција.

Руми Алкатани се истакнува како жена со богати таленти, фасцинации и идеи.

Иако нејзиното неодамнешно достигнување како прва Мис Саудиска Арабија создава историја, таа веќе постигна импресивна низа успеси.

Оваа 27-годишна девојка, таа ја претставуваше Саудиска Арабија на меѓународни натпревари како што се Мис Арапски мир, Мис Азија и Мис на Европа.

Сепак, Руми не е само убаво лице. Таа има диплома по стоматологија и јасно си го трасира својот пат.

Нејзината посветеност кон културата и уметноста е испреплетена со нејзината љубов кон науката. Покрај нејзината експертиза во орална медицина, таа течно зборува и три јазици – арапски, англиски и француски.

Со титулата „Мис планет“ Саудиска Арабија, Руми недвосмислено ја истакна својата посветеност на напорите за животната средина. Преку учество во проекти за пошумување, таа го крева својот „зелен палец“ и го користи за садење дрвја и обезбедување ресурси за помалку развиените заедници.

Иако нејзините професионални должности бараат патување, Руми ја презема улогата на граѓанин на светот, отворајќи се себеси за различните култури и обичаи на другите земји.

Со својот изглед, таа истовремено ја промовира љубовта на Саудиска Арабија кон гламурот, што јасно се гледа во секој аспект од нејзиниот стил и изглед.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.