Ознака: саудиска арабија
Свет 12.04.21 | 14:14

Саудиската војска соборила шест дронови со експлозив лансирани од Хутите во Јемен

Меѓународната коалиција предводена од Саудиска Арабија, што учествува во граѓанската војна во Јемен, пресретнала и уништила шест беспилотни летала наполнети со експлозиви. Саудиската...

Свет 05.04.21 | 23:06

Само вакцинирани или луѓе со прележан Ковид-19 ќе може да одат на мал аџилак во Мека

Само луѓе кои примиле вакцина или имаат стекнат имунитет од Ковид-19 ќе може да одат да вршат омра, мал аџилак во Мека за време на муслиманскиот месец на постот Рамазан,...

Свет 02.03.21 | 13:21

На аџилак во Мека само со доказ за вакцинација

Министерството за здравство на Саудиска Арабија соопшти дека муслиманите кои сакаат да извршат аџилак оваа година ќе треба да докажат дека се вакцинирани против Ковид-19. Владата...

Свет 26.02.21 | 23:51

Извештај на американското разузнување: Саудискиот принц го одобрил убиството на новинарот Џамал Кашоги

Во извештај изработен од американското разузнување се наведува дека саудискиот принц Мухамед бин Салман го одобрил, а можеби и го нарачал убиството на саудискиот новинар...

Свет 11.02.21 | 12:21

Саудиската активистка за права на жените, Лужеин ал Хатул, ослободена од затвор

Саудиската активистка за човекови права, Лужеин ал Хатул, е ослободена по скоро три години затвор. Лужеин е ослободена – напиша нејзината сестра Лина на Твитер, додавајќи...

Свет 26.01.21 | 15:39

Пресретната ракета: Експлозија на небото над главниот град на Саудиска Арабија

Во главниот град на Саудиска Арабија, Ријад, одекна огромна експлозија, а причината засега е непозната. Саудиската телевизија „Ал Арабија“ емитуваше извештаи на локалните...

Спорт 10.09.20 | 14:32

Премиер лигата не даде дозвола да биде продаден Њукасл на саудиски инвеститори

Премиер лигата не даде дозвола да биде продаден фудбалскиот клуб Њукасл на саудиски инвеститори, објави клубот на неговата официјалната веб-страница. Претходно, клубот...

Скопје 30.06.20 | 10:54

Катар: Саудиска Арабија упатува лажни тврдења за извештајот на СТО

Во изјавата издадена од Саудиската управа за интелектуална сопственост (САИП) на 23 јуни 2020 година, Саудиска Арабија упатува бројни лажни тврдења за наодите на извештајот...

Свет 23.06.20 | 15:49

Муслиманите од странство нема да можат на аџилак во Мека

Саудијска Арабија го забрани присуството на странски поклоници на годинешниот аџилак во Мека. Мерката е да го ограничи ширењето на корона вирусот. Според традицијата,...

Свет 17.06.20 | 19:37

СТО пресуди во корист на Катар поради тоа што Саудиска Арабија бесправно емитувала телевизиски содржини

Министерството за трговија и индустрија на државата Катар ја поздрави денешната пресуда на Светската трговска организација (СТО) утврдувајќи дека Кралството Саудиска...

Свет 07.03.20 | 12:47

Уапсени тројца членови на кралското семејство во Саудиска Арабија

Тројца членови на кралското семејство во Саудиска Арабија се уапсени, а причината сè уште не е позната, јавува Би-Би-Си. Двајца од уапсените важеа за едни од највлијателните...

Македонија 27.12.19 | 19:41

МНР ќе ја потсетува Саудиска Арабија дека Македонија не е ПЈРМ, туку Северна

За Кралството Саудиска Арабија Република Македонија не е северна, но е поранешна југословенска. На визите што им ги издава во Амбасадата на Саудиска Арабија во Тирана...

Калеидоскоп 09.12.19 | 14:17

Mажите и жените во Саудиска Арабија ќе можат во ресторан да влегуваат од ист влез

Рестораните во Саудиска Арабија повеќе нема да мора да имаат посебни влезови за жени и мажи, соопшти Министерството за локален развој и рурални работи. Портпаролот...

Свет 22.11.19 | 11:38

Tрамп најави дополнителни сили во Саудиска Арабија

Американскиот претседател Доналд Трамп планира да го зголеми бројот на трупи во Саудиска Арабија и да распореди ново оружје – две ескадрили ловци, ракетни системи...

Македонија 14.11.19 | 11:20

Илиевски: Три дена од обидот Македоија да има демократија како во Саудиска Арабија

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот – не се повлечени. Но, ќе се повлечат,...

Свет 28.10.19 | 13:34

Седум лица загинаа од поројните дождови и поплави во источниот дел на Саудиска Арабија

Најмалку седум лица загинаа, а 11 други се повредени во поројните дождови и поплавите во источниот регион на Саудиска Арабија, соопшти денеска саудискиот оддел за цивилна...

Фудбал 24.04.19 | 10:55

Шпанскиот Суперкуп би можел да се игра во Саудиска Арабија

Шпанската фудбалска федерација преговара со владата на Саудиска Арабија да биде домаќин на Суперкупот, објавија тамошните медиуми. Според „Марка“, во тек се преговори...

Свет 23.04.19 | 20:33

Саудиска Арабија им ги отсече главите на 37 терористи

Триесет и седум Саудијци се егзекутирани во Саудиска Арабија, откако се осудени за тероризам, соопшти министерството за внатрешни работи. Егзекуциите се извршени во...

Естрада 21.04.19 | 16:28

Ријана станува шеика – најбогата во Саудиска Арабија

Пејачката од Барбарос веќе две години е во врска со арапскиот милијардер Хасан Џамил. Нивните заеднички пријатели се уверени дека двојката наското ќе стапи на „лудиот...

Калеидоскоп 30.03.19 | 22:54

Мајка полетала, бебето останало на аеродром

Авион од Саудиска Арабија по полетувањето морал да се врати на аеродромот. Причина за тоа е „изгубена“ мајка која си го заборавила бебето. Мајката побарала од пилотот...