Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска пристигна во ненајавена претходна посета на Саудиска Арабија, јавија француските медиуми.

Саудиските медиуми објавија дека авионот на Зеленски слетал во градот Џеда на Црвеното Море, каде што го пречекале претставници на саудиските власти, вклучително и советникот за национална безбедност и амбасадорот на земјата во Киев.

Саудиска Арабија се обидува да одржи неутралност во војната меѓу Русија и Украина, настојувајќи да се позиционира како можен посредник меѓу двете страни во конфликтот.

Зеленски последен пат беше во Саудиска Арабија во февруари оваа година, кога разговараше со влијателниот престолонаследник Мохамед бин Салман за мировен план и можна размена на воени заробеници.

Украинскиот претседател утре се очекува во Италија каде ќе учествува на самитот на Г-7. Белата куќа денеска објави дека Зеленски и неговиот американски колега Џо Бајден ќе потпишат нов билатерален договор во областа на безбедноста.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.