Вечерва ракометната селекција на Норвешка го одиграа можеби најдобриот натпревар на Европското првенство и со победата над Шпанија од 23-27 значително ги зголемија шансите за пласман во полуфиналето.

Исто така, ова беше прв пораз на Шпанија на еден континентален собир по цели 17 натпревари.

Бартхолд со шест и Тофт, Гулеруд и Реинкинд со по четири гола беа најпрецизни во таборот на Норвешка, додека за Шпанија се истакна Македа со шест, а еден помалку имаше Гомез.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.