Најдобрите македонски ракометни судии, Ѓорѓи Начевски и Славе Николов ќе бидат дел и од завршниот викенд од ракометното Европско првенство (ЕП) 2022. За разлика од последното ЕП на кое одлично го судеа финалето меѓу Шпанија и Хрватска, македонските арбитри овојпат ќе бидат задолжени за полуфинална пресметка, и тоа онаа првата што ќе биде на утрешната програма со почеток во 18 часот, а во која силите ќе ги одмерат Шпанија и Данска.

Ова ќе биде и последен меч за Начевски и Николов на овој шампионат, со оглед на фактот дека се делегирани судиите до крајот на ЕП 2022.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.