Богојавление – Водици е еден од најголемите православни празници, кој со особена чест се празнува во Македонија. Верниците од целата земја со радост ги гледаат подвизите на младите момци и девојки кои скокаат по светиот крст во ладните води на реките, езерата, потоците, црковните базени… Сеирџиите, пак, ги чекаат видеата со незгоди без кои не може да помине година.

За жал, годинава помина со тепачка во Крива Паланка:

А ова се дел од најинтересните случки за овој ден низ годините:Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.