Ознака: Водици
Балкан 19.01.22 | 20:33

Положен крстот, летаа боксови: Жестока бугарска тепачка за Водици

На социјалните мрежи е објавено видео од фрлање на крстот во Ботевград во Бугарија. На видеото се гледа како, иако по крстот скокаат само четворица, едниот од нив успева...

Вести 19.01.22 | 15:43

На возобновената манифестација за Водици во Кисела Вода, најсреќен Сашо Милошевски, наградите ќе ги донира

Триесетиедногодишниот Сашо Милошeвски беше најсреќен од 47-те верници, кои денес, во базенот “Расадник” во Кисела Вода, скокнаа да го фатат чесниот крст во чест на празникот...

Македонија 19.01.22 | 14:06

Во Велес крстот во водите на Вардар го фати 37 годишниот Дејан Димовски

Во Велес во осветените води на Вардар годинава крстот го фати 37-годишниот Дејан Димовски. По одржаната Литиргија и осветување на водите на реката Вардар од митрополитот...

Македонија 19.01.22 | 13:56

Ковачевски со честитка за празникот Водици

На сите православни верници, на светиот Архијерејски синод, и на Господин Господин Стефан, Архиепископ на Македонската православна црка – Охридска архиепископија,...

Македонија 19.01.22 | 13:44

Сплотеност: Светиот крст во Скопје го фатија сите верници

По повод празникот Богојавление – Водици на мостот „Слобода“ кај х. Холидеј ин во Скопје денеска се одржа традиционално осветување на водите на Вардар и положување...

Македонија 19.01.22 | 13:38

Мицкоски за Водици и во Струга

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски присустуваше на прославата за Водици во Струга.  

Македонија 19.01.22 | 13:09

Игор Јакимовски го фати Светиот крст во Скопје

Игор Јакимовски го фати Светиот крст што архиепископот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија и на Јустинијана Прима, г.г. Стефан го положи во водите...

Македонија 19.01.22 | 12:26

Никола Бојковски го фати светиот крст во Куманово

По повод денешниот празник Богојавление – Водици, градоначалникот наОпштина Куманово Максим Димитриевски заедно со претседателката на Советот на општината Ивана...

Македонија 19.01.22 | 11:59

Гоце Ристовски го фати крстот за Водици во Тетово

Четиресет и пет годишниот Гоце Ристовски го фати осветениот крст на годинешното одбележување на Богојавеление Водици во соборната црква Свети Кирил и Методиј во Тетово....

Скопје 19.01.22 | 11:52

Следете во живо: Осветување на водите во општина Кисела Вода, Богојавление Водици

Осветување на водите во општина Кисела Вода, Богојавление Водици

Македонија 19.01.22 | 11:50

Во Битола Светиот крст го фати Никола Свенчев

Никола Свенчев е најсреќниот учесник на традиционалната манифестација фаќање на светиот крст во светите води на Храмот „Св. Великомаченик Димитриј“ во Битола. Свенчев...

Македонија 19.01.22 | 11:32

Во Кичево светиот Крст го пронајде Кристијан Врапчароски

Денеска во Кичево на свечената манифестација по повод Богојавление Водици најсреќен беше Кристијан Врапчароски кој го извади светиот Крст од осветените води. На овој...

Македонија 19.01.22 | 11:19

Пецаков: Она што како народ не држи тоа е традицијата, ние ја одржуваме и се гордееме

Традиционално манифестацијата по повод православниот празник Богојавление – Водици во Охрид ја следеа илјадници верници и гости како од градот, така и од околните...

Македонија 19.01.22 | 11:01

Следете во живо: Положување на светиот крст во Делчево, Васко Панчевски го извади крстот од водите на Брегалница

Положување на светиот крст во водите на реката Брегалница во Делчево. Васко Панчевски го извади крстот од водите, ова е негово трет успех да стигне прв, од околу 10 пати....

Македонија 19.01.22 | 10:58

Во Дебар симболично осветени водите во базенот во црквата „Света Петка“

Големиот христијански празник, Богојавление-Водици се одбележува и во Дебар, традиционално во црквата „Света Петка“, каде света литургија одржа намесникот на Дебарската...

Македонија 19.01.22 | 10:55

13-годишниот Марко Ристeски го фати крстот во Прилеп

Оваа година во Прилеп најмногу среќа имаше малиот Марко Ристески. Тој е ученик, има 13 години и рече дека многу сакал да учествува во оваа традиција и годинава му се исполнила...

Македонија 19.01.22 | 10:28

Пендаровски: Со смирение и молитва, солидарни и грижливи, да се издигнеме над сите неволји и проблеми

Претседателот на државата Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до сите граѓани кои го прославуваат празникот...

Македонија 19.01.22 | 10:12

Мицкоски за Водици во црквата Св. Богородица-Каменско во Охрид: Добро здравје, заедничка среќа и иднина за секој еден човек

На овој голем празник во Охрид и во посета на црквата Св. Богородица – Каменско, напиша Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ  на својот фејсбук профил. Да ги имаме...

Македонија 19.01.22 | 10:03

Светиот крст во Пештани го фати Крсте Башоски

Празникот Богојавление Водици се одбележува традиционално во сите населeни места во Охрид. Традиционално и оваа година празникот Богојавление – Водици одбележан и...

Македонија 19.01.22 | 09:51

ВО ЖИВО: Водици во Охрид

Денеска го празнуваме големиот христијански празник, Богојавление, Водици. Следете го во живо фаќањето на крстот во водите на Охридското езеро