Ознака: Водици
Калеидоскоп 21.01.20 | 20:55

Бугари се степаа за крстот среде замрзната вода

Иако Бугарија го прифати новиот календар  и празникот Водици се празнува веднаш по Нова година, во некои делови е задржана старата традиција. Па така, светиот крст се...

Кујнски тефтер 20.01.20 | 14:15

Роса Гапева ја направи најмакедонската погача за Водици

Роса Гапева ја направи најмакедонската погача за Водици. На погачата е прикажано сонцето со шеснаесет краци од Кутлеш и е испишано „Никогаш Северна, само Македонија”.

Култура 20.01.20 | 09:56

Водици во Битуше-културно наследство од особено значење

Автентичноста на празнувањето Водици во Битуше е изразена преку висок степен на присутност на изворното негување на верувањата, сродството, традиционалните носии,...

Калеидоскоп 19.01.20 | 22:34

Кога охриѓани го фатија ледениот крст од смрзнатата Сава

На денешен ден во 1937 година, Патријархот Варнава во Белград го фрлил светиот крст во смрзнатата Сава. Крстот бил изработен од мраз од страна на една белградска ледарска...

Македонија 19.01.20 | 13:21

Чулев од Тетово: Во срцата на сите верници да се вселат мирот, хармонијата, љубовта и милосрдието

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, денешниот празник Богојавление Водици, го прослави во Тетово. На Фејсбук тој напиша: Денес бев во Тетово, на еден од најголемите...

Македонија 19.01.20 | 11:36

ВО ЖИВО: Одбележување на Водици во Скопје

Следете го во живо осветувањето на водите на реката Вардар и фаќањето на светиот крст

Македонија 19.01.20 | 10:32

Техничкиот премиер Спасовски го честита Богојавление Водици

Техничкиот премиер на Република Македонија, Оливер Спасовски, по повод верскиот празник Богојавление – Водици, упати писмо со честитки до Г.Г. Стефан, Архиепископ на...

Македонија 19.01.20 | 10:11

Мицкоски го честита Богојавление Водици: Христијанските вредности нека ни бидат ѕвезда водилка во нашите животи

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ, по повод денешниот празник Богојавление Водици, испрати честитка до граѓаните и до Поглаварот на Македонската Православна...

Македонија 19.01.20 | 09:54

Пендаровски: Богојавление е потсетник материјалните предизвици да не нè оттргнат од духовните вредности

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска...

Македонија 19.01.20 | 09:38

Охрид се подготвува за осветување на водите на езерото

Охриѓани, но и сите кои денеска се најдоа во овој град се подготвуваат за светење на охридските води. Охрид е раздвижен, иако времето е облачно и тмурно. Меѓу пријавените...

Калеидоскоп 19.01.20 | 08:37

Бог се јави, навистина се јави: Православните верници го слават Богојавление Водици

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици, што се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на...

Калеидоскоп 18.01.20 | 11:57

И тогаш реки народ доаѓаа на празникот: Водици во Охрид во 1941 година

Видеоснимка стара 79 години од традиционалното фрлање на крстот во водите на Охридското Езеро за големиот христијански празник Богојавление – Водици.

Скопје 17.01.20 | 11:18

111 мажи ќе се фрлаат по крстот во Вардар

Сто и единаесет граѓани се пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар, што ќе се одржи на 19 јануари на Богојавление – Водици во центарот...

Сервиси 16.01.20 | 15:06

Нуркачите од „Амфора“ го чистеа езерото пред Водици: Отпадоците се потенцијална опасност за скокачите по крстот

Членовите на нуркачкиот клуб „Амфора“ од Охрид денеска го чистеа Охридското Езеро од отпадоци, за кои велат дека можат да бидат потенцијална опасност за скокачите...

Астро 15.01.20 | 17:57

Овие хороскопски знаци ги чека изненадување за Водици

ОВЕН Оптеретени сте со новите деловни идеи и како да стапите во деловен однос со многу важни лица. Амбициозни сте и подготвени да одите преку своите можности и сили....

Калеидоскоп 15.01.20 | 14:51

Ова никако не го правете до недела, некрстените денови уште траат

Од 7 јануари, па се до Богојавление се некрстените денови, кога по земјата шетаат духови, лоши сили и демони: караконџоли, тарамбаба, гревогазец, ѓаволица, чума и колера....

Калеидоскоп 10.01.20 | 13:44

Охрид подготвен за Водици и за Денот на рибарите

Дебарско-кичевската епархија во соработка со општина Охрид, јавните претпријатија, Црвен крст и останатите соработници и оваа година го организира еден од најмасовните...

Македонија 20.01.19 | 12:00

Ископана дупка од багер – причина за давењето на момчето од Ранковце кое скокаше по крстот

Момчето кое вчера за малку ќе се удавеше скокајќи по крстот, пропаднало во жива кал. Нему не му се слошило, како што првично се мислеше. Како што објави Досие.мк на ова...

Македонија 20.01.19 | 11:19

Новинарските здруженија го осудија нападот на новинарката на Канал 5

Новинарката на ТВ Канал 5 Мирјана Мирчевска-Јовановиќ вчера во полициската станица Центар во Скопје пријавила дека во обид да земе изјава од лицето што го фатило крстот...

Македонија 19.01.19 | 22:42

Верниците го исплукаа Пимен: Северџанот што гласаше против сопствениот народ

За време на одбележувањето на денешниот христијански празник Богојавление Христиво – Водици во Женева – Швајцарија, верниците до извикаа Отецот Пимен. Северџанот...