Ознака: фрлање по крст
Калеидоскоп 01.02.20 | 13:12

Две недели по Водици најден крстот во Пробиштип

На Богојавление попот во Пробиштип мораше двапати да фрла свет крст во базен, зошто првиот исчезна. Се фрлаше втор: Во Пробиштип го снема крстот Две недели подоцна...

Калеидоскоп 19.01.20 | 22:34

Кога охриѓани го фатија ледениот крст од смрзнатата Сава

На денешен ден во 1937 година, Патријархот Варнава во Белград го фрлил светиот крст во смрзнатата Сава. Крстот бил изработен од мраз од страна на една белградска ледарска...

Балкан 19.01.20 | 20:05

Каков гест: Пливачите го пуштија Милан прв да стигне до крстот за да може да го направи ова

И пливачите и организаторите на денешната церемонија за фрлањето на светиот крст во селото Винча, кај Белград, немаа никаков проблем со тоа Милан Кичовиќ прв да стигне...

Балкан 19.01.20 | 19:27

Околу 500 Mакедонци скокаа по светитот крст во Копер, Словенија

Околу 500 верници, најголем дел наши иселеници во Словенија скокнаа по светиот крст во Копер. Како што јави дописникот на МИА од Словенија, меѓу верниците кој влегоа во...

Балкан 19.01.20 | 19:15

Две девојки најбрзи до крстот во Србија, најмладиот пливач имал 3 години

И низ целата Србија, како и кај нас, денеска голем број на верници се фрлаа по светиот крст. Како што пренесуваат српските медиуми, манифестациите поминале без инциденти,...

Македонија 19.01.20 | 19:02

Васе го фати крстот, а телевизорот го донираше на помалку среќните

Васе Панчовски, кој денеска на Водици го фати светиот крст во Делчево, заедно со неговата група одлучија освоениот телевизор да го подарат на семејство од Делчево. Како...

Скопје 17.01.20 | 11:18

111 мажи ќе се фрлаат по крстот во Вардар

Сто и единаесет граѓани се пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар, што ќе се одржи на 19 јануари на Богојавление – Водици во центарот...

Калеидоскоп 19.01.19 | 22:54

Се струполи попот во Сушица

Попот во Сушица падна веднаш откако го фрли крстот во водите, а верниците се фрлија по него. Ова видео е од прзникот Богојавление пред три години, но и денес се споделува...

Македонија 19.01.19 | 22:34

ВМРО-ДПМНЕ: Секое насилство против новинар е насилство против демократијата

ВМРО-ДПМНЕ остро го осудува инцидентот за време на денешната манифестација по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици, во кој беше повредена новинарката...

Македонија 19.01.19 | 22:29

Скопска епархија и НИКОБ со свои видувања за денешниот инцидент

Без да навлегуваме во наоѓање на чија вистина односно на чија страна е вистината, ние како Скопска епархија не прифаќаме и не можеме да поддржиме ниту насилство ниту...

Македонија 19.01.19 | 21:50

Дарко го фати крстот, а гестот нè допре сите!

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. Утре од 9:15 часот...

Калеидоскоп 19.01.19 | 21:26

Топ 5 фрлања по крст

„Фчерашни новости“ направија компилација од петте најсмешни ситуации кои се случиле при фрлање на светиот крст за Водици. Сепак, ова видео е направено пред две години,...

Скопје 17.01.19 | 10:42

Деведесет и двајца пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

Деведесет и две лица досега се пријавени за учество во традиционалното спуштање на крстот на 19 јануари на Богојавление – Водици во Вардар во центарот на Скопје, информираа...