Смрзната вода на која мразот со стап мораше да се искрши – ваква слика ги пречека верниците во кичевското село Цер, каде денеска традиционално се фрлаше осветениот крст. Но, овие Водици, едвај се најде јунак да влезе во водите и да го фати.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.