Поради Ковид пандемијата ,годинава не е предвидено официјално организирање на Денот на рибарите и нема да се служи традиционалната рибја чорба.

Одлуката е донесена на координативниот состанок во присуство на градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, претседателот на Совет, Сашо Донев, претставници од Македонската Православна Црква, од охридските јавни претпријатија , од нуркачките клубови „Амфора“ и „Охрид“, од Капетанија на пристаништа, од Министерството за Внатрешни работи и од Црвен Крст Охрид.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.