Ознака: водици 2022
Калеидоскоп 19.01.22 | 19:28

„Лажен цепелин“ од попот за верниците во Барешани

Меѓу најинтересните видеа од овогодинешните Водици низ Македонија е она со фрлањето на крстот во манастирот „Св. Меркуриј“ во битолско Барешани. Расположениот поп...

Калеидоскоп 19.01.22 | 19:07

„Попо се лизна“: Хит видео од Миравци за Водици 2022

Во струмичко Миравци, додека верниците чекаа во водата да се фрли крстот, попот лизгајќи се по тревата падна во вода. Поп не е поп ако за Водици не падне во вода заедно...

Вести 19.01.22 | 18:39

Прават крст во мразот, па нурнуваат во него: Специфична традиција на Плетварското Езеро, годинава и со девојка учесник

Втора година по ред група млади спортисти, планинари и верници од Прилеп празникот Богојавление го одбележаа на уникатен начин со капење во водите на замрзнатото Плетварско...

Калеидоскоп 19.01.22 | 18:22

Попот го фрли крстот, ама едвај се најде јунак да се осмели и брцне во смрзнатата вода во Цер

Смрзната вода на која мразот со стап мораше да се искрши – ваква слика ги пречека верниците во кичевското село Цер, каде денеска традиционално се фрлаше осветениот...

Балкан 19.01.22 | 17:28

Градоначалникот на Бања Лука скокаше по крстот, излезе со крвава нога

Градоначалникот на Бања Лука, Драшко Станивуковиќ, денеска, на брегот на Врбас, скокаше по светиот крст. Тој откако испливал на брегот излегол со крваво стапало кое очигледно...