Политичкиот аналитичар Љуљзим Фаризи му одржа политички лекции на проопозицискиот новинар Љубиша Николовски на тема избори и калкулациите за вториот круг.

Коалиција сите на една страна не е можна бидејќи ја имаме Левица и ЗНАМ.Ги имаме СДСМ, ВЛЕН и Европскиот фронт. Вие мислите ако Ахмети влегува во таа шема со СДСМ ќе им го даде премиерското место.Тогаш тој ќе бара претседател на држава, премиерско место и од 15 министерства ќе им даде четири. Македонците ќе бидат задоволни од мнозинство во државата да станат малцинство во владата? Тоа не е логично. Дури е и спротивно на Рамковниот договор, затоа што тој договор ги брани и Македонците и другите етнички заедници. Јас мислам дека оваа логика ја тера СДСМ на 18 пратеници. Aко ја тераат оваа логика на 8 мај ќе имаат десет отсто гласовиRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.