Снежана Репац, психолог, за телевизија Курир зборуваше за грозоморното злосторства во Цетиње, ден по незаборавниот масакр, кога Вук Бориловиќ (34) уби 10 лица и повреди шест други. Таа го поврза случајот со злосторството на масовниот убиец Никола Радосављевиќ, кој во 2007 година уби девет лица во селото Јабуковац. Лекарите заклучиле дека Радосављевиќ боледува од акутна параноична психоза, дека има чувство на загрозување и постојана идеја дека некој сака да му наштети, придружена со луди идеи за црна магија.

И монструмот убиец од Цетиње, од неодамна почнал да се однесувал чудно и покажувал знаци на параноично однесување, велат жителите.

Тој вчера попладне, според упатените, требало да замине во Психијатриската болница во Доброта, поради психичките проблеми што ги имал неодамна, пишува црногорски Стандард.

Неодамна ги однел сопругата и трите деца во Херцег Нови, а неговите сограѓани тврдат дека бил прилично повлечен, но дека во последно време мислел дека соседите го прогонуваат и му прават магии, крадат од него, поради што неодамна поставил камери за надзор.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.