Претседателката на српскиот Парламент Ана Брнабиќ утре претпладне ќе распише локални избори, соопштија од нејзиниот кабинет.

Изборите ќе бидат распишани за градовите и општините каде што не се одржаа на 17 декември 2023 година, јави Бета.

Со цел тие избори да се одржат на 2 јуни заедно со изборите во Белград, Собранието претходно го измени Законот за локални избори што беше договор меѓу власта и дел од опозицијата, додека другиот дел од опозицијата донесе одлука да не учествуваат на изборите бидејќи сметаат дека нема услови за нивно одржување.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.