На социјалните мрежи кружи видео од телевизиско гостување на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во кое тој го прогнозира исходот на првиот круг од претседателските избори.

Тој рече дека разликата ќе биде над 100.000 гласови што и се случи бидејќи разликата меѓу Силјановска и Пендаровски е 180.000 гласови.

За разлика од Мицкоски, Бојан Маричиќ од СДСМ прогнозира дека разликата меѓу Пендаровски и Силјановска е тесна и оти нивниот кандидат е во предност.

Погледнете

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.