Ознака: христијан мицкоски
Македонија 26.02.24 | 14:33

Треба да се игнорира идејата на ДУИ за избирање претседател на државата во Собранието, смета Мицкоски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека треба да се игнорира идејата на ДУИ за избирање претседател на државата во Собранието. Тој ја квалификува како „фрустрација...

Македонија 26.02.24 | 13:38

Мицкоски: Очекувам на 3 март за неколку часа да бидат собрани потписите за Силјановска Давкова

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека на 3 март, за неколку часа, ќе бидат собрани сите потписи за поддршка на нивниот претседателски кандидат, професорката...

Економија 26.02.24 | 13:37

Пред неколку години четвртина бурек со јогурт беше 50, сега е 120 денари, реплицираше Мицкоски на СДСМ за просечната плата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска беше на теренска посета на увид на градежни активности во општина Гази Баба, каде што беше запрашан за коментар...

Македонија 23.02.24 | 18:57

Мицкоски: Во завршна фаза е програмата за претстојните избори која ќе ја трансформира Македонија

Партискиот истражувачко аналитички центар на ВМРО-ДПМНЕ -„Љубиша Георгиевски“ и Фондацијата Конрад Аденауер во период од 23 до 25 февруари во Велес организираат тридневен...

Македонија 21.02.24 | 22:58

Мицкоски: Потребен ни е 61 пратеник, новиот претседател ќе биде Силјановска – Давкова

Потребни ни е 61 пратеник во македонското Собрание за достојна просперитетна напредна Македонија која ќе биде мајка на сите граѓани без разлика на етничката припадност,...

Македонија 21.02.24 | 17:47

Мајчиниот јазик на еден човек е во исто време заветот што го наследил од своите претходници и аманетот што го остава на идните поколенија, вели Мицкоски по повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик

Денес по повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик би сакал да истакнам дека јазикот на еден народ е неговото најголемо и најсилно обележје што го прави посебен во...

Македонија 21.02.24 | 16:40

Мицкоски: Ако институциите не можат, ние да му помогнеме на Лео!

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски упати апел до јавноста и граѓаните преку донации да се вклучат во обезбедувањето пари за лекување на 18-годишниот Леонид Индов,...

Македонија 20.02.24 | 10:57

Мицкоски: Анкетите покажуваат дека ВМРО-ДПМНЕ има два и пол пати поголема предност пред СДСМ

„Бројките на анкетите се такви какви што се, јавноста ги знае, ВМРО-ДПМНЕ е голем фаворит за следните парламентарни избори коишто ќе се случат за нешто помалку од или...

Македонија 20.02.24 | 10:47

Мицкоски прашува: Зошто кога веќе знаело претходното раководство на МВР дека нема пасоши, не направиле подобра организација

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостување во утринската емисија „Здраво Македонијо“ на Канал 5 истакна дека политичарите кои беа на власт во последните...

Македонија 20.02.24 | 10:34

Мицкоски: Граѓаните велат дека немаме повеќе држава

Бројките на мерењата на јавното мислење, т.е. анкети јасно покажуваат дека ВМРО-ДПМНЕ е фаворит за следните парламентарни избори, кажа претседателот Христијан Мицкоски...

Македонија 20.02.24 | 10:18

Mицкоски: ВМРО-ДПМНЕ е голем фаворит на парламентарните избори

Бројките на мерењата на јавното мислење, т.е. анкети јасно покажуваат дека ВМРО-ДПМНЕ е фаворит за следните парламентарни избори, кажа претседателот Христијан Мицкоски...

Македонија 19.02.24 | 15:35

Мицкоски: Народот знае дека ВМРО-ДПМНЕ тоа што ќе го вети, тоа и ќе го сработи!

Народот знае дека ВМРО-ДПМНЕ тоа што ќе го вети, тоа и ќе го сработи, рече претседателот на партијата Христијан Мицкоски на дебатата Инфраструктурна платформа за иднина...

Македонија 18.02.24 | 15:05

Мицкоски: Проектот „Бектел и Енка“ ќе натфрли две милијарди евра

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на трибината во Кичево говореше за проектот „Бектел и Енка“ и колку ќе ги чини граѓаните. Мицкоски додаде дека доколку се анализира проектот на...

Македонија 18.02.24 | 14:02

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ кога ќе дојде на власт до 2026-та година ќе бидe завршен автопатот Кичево – Охрид

Јас ќе зборувам за неколку работи, дел се тековни, дел ќе бидат нови, но истовремено нема како, а да не споменам дека сигурно нема да биде како до сега. Се сеќавате на еден...

Македонија 16.02.24 | 20:19

Мицкоски: Ќе следи сериозно реконструирање на владиниот кабинет, со спојување и раздвојување на ресори

Сериозно реконструирање на владиниот кабинет, со спојување и раздвојување на ресори, без министри без ресори, за да идниот владиниот кабинет биде оперативен и сериозно...

Македонија 16.02.24 | 13:27

Мицкоски: Ахмети јавно нека ја соопшти кандидатурата за претседател, а не да се крие позади нарачани текстови од неговиот најблизок соработник

Не би ги коментирал случувањата во другите партии. Слушнав за таа можност во текот на вчерашниот ден. Го охрабрувам господинот Ахмети да се вклучи во една таква трка...

Македонија 16.02.24 | 13:25

Имаме документ дека раководството на ЕСМ пред одење се обидува да потпише штетен годишен договор за РЕК Битола

Врз основа на документ кој го поседуваме, а е интерен документ од државната ЕСМ, поранешно ЕЛЕМ, каде што ова раководство на ЕСМ кое е пред одење и пред катастрофален...

Македонија 16.02.24 | 09:45

Мицкоски: Сите признаваат дека ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на следните парламентарни избори, па дури и Владата

„ВМРО-ДПМНЕ ќе победи убедливо и секако, да ВМРО-ДПМНЕ ќе ја предводи во годините коишто следат идната македонска влада“, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Македонија 16.02.24 | 07:53

Tреба само да се споредат три бази: УЈП, Катастар и Централен регистар и ќе видите кои лица имаат несразмерни параметри

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вчера во „Клик Плус“ на ТВ21 посочи дека е доволно да се споредат три бази од УЈП, Катастар и Централен регистар, и да се види...

Македонија 15.02.24 | 23:08

Мицкоски: Пасош ќе вадам по итна постапка, морам да патувам

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 откри дека се уште нема лични документи со новото име „Македонија“. Како...