Ознака: бојан маричиќ
Македонија 02.10.23 | 19:55

Стојаноска: Маричиќ немаше доблест ниту да се извини за сексистичкиот напад во парламентот

Во вечерашната емисија „За или Против“ на Алфа ТВ гостуваше пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојаноска која што истакна дека вицепремиерот Маричиќ воопшто не се...

Македонија 02.10.23 | 14:45

Маричиќ не знае дека Осмaни рекол дека Бугарија може и натаму да блокира

Сите наши обврски со Бугарија се напишани на хартија и се вградени или во Преговарачката рамка  или во заклучоците кои ги имаме од Советот на ЕУ од минатата година, така...

Македонија 29.09.23 | 12:25

Мицкоски: Згрозен сум од неморалниот чин на Маричиќ, устата полна им е со Европа, а немаше ни извинување

Како човек сум згрозен, со гадење од овој сексистички и неморален чин на Маричиќ, човекот се прослави со се, само не со тоа што треба да го работи, изјави претседателот...

Македонија 28.09.23 | 17:43

Намигнувањето на Маричиќ ја прекина седницата за пратенички прашања, ВМРО-ДПМНЕ бара оставка

Потпретседателот на Собранието Горан Мисовски попладнево кусо по почетокот го прекина продолжението на седницата за пратенички прашања откако пратеничката Дафина...

Македонија 28.09.23 | 17:27

Маричиќ: Не и пратив бакнежи на пратеничката Стојаноска

Најостро ги демантирам недостојните и ниски лаги на пратеничката Дафина Стојаноска. Со пратеничката ниту сум имал каква било комуникација ниту сум ѝ испратил каква...

Македонија 28.09.23 | 17:05

Маричиќ, некој да и пуштал „бакнежи“ на твојата сопруга кога беше пратеничка, ок ќе беше?“

Пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, му се нафрлија на вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ за однесувањето кон пратеничката Дафина Стојановска, која кажа дека и праќал...

Македонија 28.09.23 | 15:19

Бојан Маричиќ ѝ испратил бакнежи и ѝ намигнал на пратеничката Дафина Стојаноска, таа му одговори: Лигав еден, како не ти е срам!

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојаноска за време на седницата за пратенички прашања зема збор процедурално за да ѝ се обрати на министерката за труд и социјалната...

Македонија 15.09.23 | 18:29

Маричиќ: Жално е што чекавме војна за да се создаде моментум за проширување, но, среќни сме што постои моментум

Сметаме дека предвремените избори не се решение за ништо, напротив мислам дека имаме доволно време да работиме на убедување на дел од опозицијата или во целост за да...

Македонија 10.09.23 | 09:39

Маричиќ најавува меѓу редови дека во октомври ќе се гласа за уставните измени

Ќе се интензивира комуникацијата со секој пратеник во наредниот период. Ние очекуваме до септември-октомври јасно да се издвојат двата политички блока, едниот којшто...

Македонија 05.09.23 | 20:04

Лефков: Маричиќ треба да се откаже од трошењето европски пари на кампањата „Ние сме Европа“

После поминати 14 месеци целата јавност е свесна за тоа како се манипулираше дека ќе биде обезбедено мнозинство па им фалеле двајца, тројца, четворица, пет, шест пратеници,...

Македонија 01.09.23 | 21:37

Маричиќ: Во 2030 година сугурно ќе бидеме членка на ЕУ

Бидете сигурни дека во 2030 година ќе бидеме членка на ЕУ. Деновиве на прашуваат зошто толку многу брзате? Зошто инсистирате токму таа година, сега да се носат тешки одлуки?...

Македонија 30.08.23 | 22:13

Маричиќ: Нашето економско чудо, нашиот политички развој и нашиот мировен проект е можен само во ЕУ

Основно прашање на оваа кампања и на битката што ја водиме во општеството е каде сакаме Cеверна Македонија да припаѓа: дали сакаме да припаѓа на овој најголем мировен...

Македонија 26.08.23 | 22:15

Маричиќ: ВМРО-ДПМНЕ нема да победи на наредните парламентарни избори и нема да ја формира наредната влада

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ, за вестите на телевизија Сител, ја нагласи важноста на носењето на одлуката за ЕУ токму сега. Важно е токму овој момент...

Македонија 23.08.23 | 15:10

Мицковски: Значи поглупи и пофалц се и од Брат Љубе

Веројатно попроста, посамобендисана, понеспособна, понекреативна екипа никад ни се нема случено, коментира Ивор Мицковски за новата кампања на вицепремиерот Бојан...

Македонија 23.08.23 | 14:04

Маричиќ ja враќа во игра понудата од лидерската средба?

Постојат два начини да се стигне до мнозинство во Собранието од 80 пратеници со кое ќе измени Уставот, а со тоа ќе продолжат и преговорите со ЕУ, истакна вицепремиерот...

Македонија 23.08.23 | 08:26

Маричиќ ќе ја промовира кампањата „Ние сме Европа“

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ денеска ќе ја промовира кампањата „Ние сме Европа“. Претстојната кампања „Ние сме Европа“ ќе ја спроведува Секретаријатот...

Македонија 19.08.23 | 09:45

Маричиќ: Колку повеќе чекаме, толку поголеми прашања ќе се отвораат

Праксата покажува дека времето не работи во наша корист кога сме надвор од процесот. Колку повеќе чекаме повеќе и сè поголеми прашања ќе се отвораат, што само ќе го комплицира...

Македонија 02.08.23 | 11:39

Маричиќ: Да останеме верни на вредностите на двата Илиндени, горди и признаени да ја живееме европската иднина

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ упати честитка по повод големиот државен празник Илинден – Денот на Републиката, до сите македонски граѓани, со желба...

Македонија 26.07.23 | 20:49

Маричиќ: Мицкоски за првпат ги стави во конфликт македонската и европската агенда

Многу скапо ги плати нашиот народ лагите и манипулациите пласирани од ВМРО-ДПМНЕ особено кога беше актуелен спорот со Грција, кажа вицепремиерот за европски прашања...

Македонија 17.07.23 | 17:58

Маричиќ: Го имаме местото во ЕУ, сега е време за храбри одлуки

Го имаме нашето место во ЕУ, сега е време за храбри одлуки и реафирмација на консензусот за европската иднина на Македонија и за нашето членство во ЕУ, вели вицепремиерот...