Ознака: Црна Гора
Балкан 20.09.21 | 23:35

Главниот специјален обвинител на Црна Гора се откажа од обезбедувањето: Ќе ме чува Бог

Главниот специјален обвинител на Црна Гора, Миливоје Катниќ, го извести министерот за внатрешни работи, Сергеј Секуловиќ, за одлуката дека членовите на неговото обезбедување...

Балкан 18.09.21 | 20:22

Се спремал за свадба, починал од корона на 26 години

Од последици на Ковид-19 денеска во Клиничкиот центар во Црна Гора починал пациент од Улцињ кој имал само 26 години. Како што наведува порталот „Бар“, несреќното момче...

Балкан 14.09.21 | 09:13

Општина Цетиње ќе одлучува за враќање на Цетињскиот манастир во сопственост на Црногорската православна црква

Собранието на општина Цетиње денеска треба се изјасни за граѓанската иницијатива за враќање на манастирот Цетиње на Црногорската православна црква (ЦПЦ). Иницијаторите...

Балкан 11.09.21 | 19:29

Трагедија во Црна Гора: Туристка паднала додека се обидувала да се слика на Свети Стефан

Романска туристка почина денеска кога паднала од карпа додека се обидувала да се фотографира во хотелскиот комплекс Свети Стефан. 64 годишната жена покажувала знаци...

Балкан 07.09.21 | 14:22

Апел за Црна Гора од поранешни министри од регионот до ЕУ и НАТО: Стабилноста на Црна Гора е стратешки важна за Европа

Стабилноста на Црна Гора е од особено значење и стратешки е важна за Европа, се потенцира во апелот на поранешни министри од регионот адресиран до претседателот на Европскиот...

Свет 06.09.21 | 10:37

ЕК: Расте загриженоста поради развојот на ситуацијата во Црна Гора

Портпаролката на Европската комисија, Ана Писонеро Хернандес изјави дека постои зголемена загриженост поради развојот на ситуацијата во Црна Гора. Таа потсети дека...

Балкан 05.09.21 | 23:55

Амбасадите на Франција, Германија, Италија, Британија и САД, како и делегацијата на Европската Унија, го осудија насилството во Црна Гора

Амбасадите на Франција, Германија, Италија, Британија и САД, како и делегацијата на Европската Унија во Црна Гора ги осудија денес сите облици на насилство, пренесува...

Балкан 25.08.21 | 11:55

Дуда Алексиќ победи на натпреварот за лежење во Црна Гора , новиот рекорд е 117 часа

Натпреварот во лежење, што започна на 20 август, во Црна Гора, заврши, а победник е Дуда Алесиќ. Новиот рекорд е 117 часа, а го постигнаа речиси сите тројца натпреварувачи...

Балкан 24.08.21 | 15:51

Црногорците го срушија рекордот: Лежат сто часа и уште трае натпреварот во лежење

Во Црна Гора и понатаму трае десеттото јубилејно натпреварување во лежење. Натпреварот се одржува во Етно селото „Монтенегро“, а годинава натпреварувачите го срушија...

Балкан 21.08.21 | 12:48

Втора доза примиле 37,4 отсто од возрасното население во Црна Гора

Во Црна Гора, прва доза на вакцина против коронавирус досега примиле 44,1 проценти од возрасната популација, а ревакцинирани се 37,4 проценти. Досега се дадени 372.949 дози...

Балкан 20.08.21 | 13:52

Во Црна Гора закажан натпревар во лежење

Во црногорското етно-село „Монтенегро“, оддалечено 34 километри од Никшиќ, и оваа година се организиран натпревар во лежење. Oрганизаторите на овој јубилеен, десетти...

Балкан 18.08.21 | 18:41

Црна Гора нема да примa бегалци од Авганистан

Црна Горе не се обврза дека привремено ќе прифаќа бегалци од Авганистан. Земјата од поранепна Југославија се продружи кон изјавата од околу 100 земји издадена од Стејт...

Балкан 13.08.21 | 15:51

Голема полициска акција во Црна Гора

Во повеќе црногорски градови е преземена акција за апсење на лица осомничени дека планирале убиства на неколку јавни функционери, објави Телевизија Црна Гора, повикувајќи...

Балкан 12.08.21 | 11:21

Oвој град во Црна Гора е корона жариште

Будва стана корона жариште. Во Црна Гора има најмногу нови случаи за четири месеци, а најмногу инфицирани има во Будва. Градот е во црвената зона. Потврдени се 332 нови...

Балкан 11.08.21 | 21:36

Будва стана корона жариште

Црна Гора има најмногу нови случаи за четири месеци, а најмногу инфицирани има во Будва. Градот е во црвената зона. Потврдени се 332 нови случаи на коронавирус. Меѓу нив...

Балкан 11.08.21 | 12:02

Задолжителен ковид-сертификат за присуство на концерти и во Црна Гора

Институтот за јавно здравје на Црна Гора соопшти дека без ковид потврди нема да може да се присуствува на најавените фестивали во целата држава, пренесува РТЦГ. Институтот...

Балкан 10.08.21 | 15:21

„Bell 412“ чини 11 милиони долари: Црна Гора од сите три хеликоптери што ги има, испраќа еден за гаснење на пожар во Македонија

Црна Гора испраќа хеликоптер за гаснење на пожарите во Македонија.Таа се приклучи на Србија и на Романија кои исто така испратија свои летала. Станува збор за хеликоптерот...

Македонија 10.08.21 | 14:54

Црна Гора испраќа хеликоптер и се вклучува во гасењето на пожарите во Македонија

Со испраќање хеликоптер „Бел 412“, Црна Гора се вклучува во борбата со пожарите во Македонија. Како што објави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, црногорскиот...

Балкан 09.08.21 | 23:59

Црногорска актерка осомничена за киднапирање и измачување на Србин во стан во Херцег Нови

Црногорската полиција ги уапси Дарија Трипковиќ Прашчевиќ и Милан Плављаниќ, двајцата од Херцег Нови, под сомнение дека го држеле затворен српскиот државјанин В.С....

Балкан 01.08.21 | 21:06

Со цел да спречи нереално поскапување на маслото, шеќерот и млекото: Црна Гора порача до трговците да ги ограничат маржите во малопродажба

Црногорската влада им препорача на трговците да ги ограничат маржите на мало до 15 проценти за сончогледово масло, бел шеќер и млеко и до 18 проценти за јајца. Како што...