Ознака: Црна Гора
Балкан 03.01.21 | 19:14

Во Црна Гора 339 нови случаи на коронавирус, починаа пет пациенти

Во Црна Гора се потврдени 339 нови случаи на коронавирус, од 1.714 тестирани, а пет лица починаа. Вкупниот број на смртни случаи поврзани со ковид-19 од почетокот на јуни минатата...

Балкан 03.01.21 | 11:27

Кривокапиќ: Ѓукановиќ мисли дека Црна Гора е негов феудален имот, не дозволува мирна транзиција на власта

Новоизбраниот Премиер на Црна Гора, Здравко Кривокапиќ, изјави дека претседателот Мило Ѓукановиќ не дозволува мирна транзиција на власта и продолжува на долг рок да...

Балкан 03.01.21 | 09:39

Ѓукановиќ го врати Законот за слобода на вероисповед на повотрно разгледување

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, до Собранието врати на повотрно одлучување неколку усвоени закони, меѓу кои и Законот за слобода на вероисповед. Како што...

Балкан 29.12.20 | 09:23

Усвоен законот за вероисповест во Црна Гора: СПЦ ќе мора да се раководи според црногорските закони

Парламентот на Црна Гора усвои синоќа измени и дополнувања на Законот за слобода на вероисповед, кој ги укинува сите членови на постоечкиот акт кои се однесуваат на...

Балкан 24.12.20 | 09:36

Црна Гора го укинува полицискиот час за време на празниците

Министерството за здравство на Црна Гора донесе одлука за укинување на полицискиот час од 22 до 5 часот наутро, за време на претстојните Божиќни и новогодишни празници. Со...

Балкан 21.12.20 | 10:11

Празнично „изненадување“ за граѓаните: Црна Гора планира построги мерки за Божиќ и Нова Година

Црна Гора планира воведување нови рестриктивни мерки против ширењето на корона вирусот за време на новогодишните и божикните празници. Според локалните медиуми, овие...

Балкан 16.12.20 | 09:41

Судот во Хаг води истрага за воени злосторства против 15 лица во Црна Гора

Обвинителството на Судот во Хаг доставило документи до црногорското Специјално државно обвинителство за предметети за воени злосторства за процесуирање на 15 лица. како...

Балкан 09.12.20 | 10:19

Од денеска полициски час во Црна Гора

Од денеска во Црна Гора на сила е полициски час кој ќе трае од 22 до 5 часот наутро. Продавниците ќе работат од 7 до 20 часот, додека угостителските објекти ќе бидат отворени...

Балкан 07.12.20 | 19:26

Остaвкa поднесе директорот на Институтот за јавно здравје на Црна Гора

Директорот на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) на Црна Гора, Бобан Мугоша, денеска поднесе оставка од таа позиција. Тој најави дека со својата оставка сака да ја олесни...

Балкан 07.12.20 | 10:44

По 30 години: Oфицијално падна владата на Ѓукановиќ

Во Владата на Црна Гора поранешниот премиер Душко Марковиќ му ја предаде должноста на новоизбраниот премиер Здравко Кривокапиќ. Марковиќ на Твитер напиша дека денешната...

Балкан 29.11.20 | 20:48

Брнабиќ: Србија еднострано ја повлекува одлуката за протерување на амбасадорот на Црна Гора

Српската премиерка Ана Брнабиќ, по состанокот со претседателот Александар Вучиќ и министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ, најави дека Србија еднострано...

Балкан 29.11.20 | 08:49

Србија го прогласи црногорскиот амбасадор за „персона нон грата“

Министерството за надворешни работи на Србија синоќа по прогласувањето на српскиот амбасадор Владимир Божовиќ во Црна Гора за „персона нон грата“ возврати со реципрочна...

Балкан 28.11.20 | 18:34

Црна Гора го протера српскиот амбасадор од земјата

Амбасадорот на Србија во Црна Гора, Владимир Божовиќ, е прогласен за персона нон грата и од него е побарано да ја напушти земјата, соопшти Министерството за надворешни...

Балкан 27.11.20 | 11:32

Епидемијата во Црна Гора излегува од контрола: Епидемиолошката состојба е крајно алармантна

Епидемиолошката состојба во Црна Гора е „крајно алармантна и сериозна“. Во интервју за весникот „Побједа“, епидемиологот на Институтот за јавно здравје Сања Меденица,...

Балкан 26.11.20 | 15:45

Црногорец се разнесе со бомба пред обвинителството во Цетиње

Шеесет и едно-годишен Црногорец изврши самоубиство, активирајќи рачна бомба. Како што објавуваат црногорските медиумира, експлозија, обвинителство, жителот на Цетиње...

Балкан 25.11.20 | 09:03

Во Црна Гора од денеска забрането излегување од домовите од 19 до 5 часот наутро

Угостителските и услужните објекти во Црна Гора од денеска ќе бидат работата од 7 до 18 часот, додека од 19 до 5 часот наутро ќе важи забраната за напуштање на домовите. Мерките...

Естрада 24.11.20 | 12:00

Владо Георгиев доби забрана за влез во Црна Гора до 2030 година

Управата на полицијата во Херцег Нови му го забрани влезот во Црна Гора на пејачот Владо Георгиев до 2030 година, соопшти адвокатската канцеларија Томановиќ, која го застапува...

Балкан 17.11.20 | 09:27

За 700.000 евра Црна Гора набавува 70 илјади брзи антигенски тестови

По препорака на Институтот за јавно здравје, Црна Гора порача 70.000 брзи анагени тестови за ноември. Како што се наведува во одлуките на Владата донесени на 5 и 9 ноември...

Балкан 16.11.20 | 13:35

Црна Гора е на врвот на епидемилошката крива

Епидемиолошката крива во Црна Гора сега е на својот врв, а потребно е време за да почне да oпаѓа. Во утринската програма ТВЦГ,  д-р Марија Божовиќ од црногорскиот Институт...

Балкан 14.11.20 | 17:39

Полициски час во Црна Гора, забрана за погреби, свадби и приватни собири

Црна Гора воведе строги мерки во борбата против коронавирусот, меѓу кои е и полициски час од 21 часoт навечер до 5 часот наутро во целата држава. Мерките ќе стапат на сила...