Во Грција, Босна и Херцеговина и Црна Гора не може да се влезе со лични документи без новото име Cеверна Македонија, изјави денеска Панче Тошковски, министерот за внатрешни работи.

Но, ако македонската граница се помине со лична карта без новото уставно име на граничните премини во Србија, Косово и Албанија, со старите пасоши може да се патува во земјите членки на ЕУ, но и надвор од неа.

За да се намали хаосот со вадење на личните документи се отвори нов пункт во центарот Идризово каде може да се фотографираат граѓаните кои имаат закажано за итна постапка.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.