Ознака: пасош
Црна хроника 18.02.20 | 12:23

Чулев: Ќе се издаваат пасоши само за граѓани на кои им е неопходен

МВР очекува во март да добие 100.000 обрасци за патни исправи. Во моментов се преостанати 3.700 обрасци, од нив 650 ќе бидат за издавање патни исправи по итна постапка, а останатите...

Македонија 07.02.20 | 15:54

Апелација ја одби жалбата на Јордан Камчев за враќање на пасошот

Апелациониот суд Скопје ја одби како неоснована жалбата на осомничениот во „Империја“ Јордан Камчев и го потврди првостепеното решение со кое е одбиен предлогот на...

Вести 07.02.20 | 12:39

Пасоши со „Северна“ од септември – сегашните ќе важат до 2024-та година

Изработка на нови лични документи кои ќе бидат со името Република Северна Македонија ќе започне од септември 2020 година, велат од МВР за Радио Слободна Европа. Во меѓувреме...

Македонија 27.01.20 | 12:30

Стефанова: И јас сум враќала пасоши, но ако постоеја законски услови

Адвокатот на Катица Јанева, Ирена Фрчоска, на денешното рочиште за „Рекет“ ја праша Лиле Стефанова дали во некои од случаите што ги водела вратила пасош на што таа одговори...

Македонија 27.01.20 | 11:23

Ти Лиле да му го дадеш пасошот на Камчев, ѝ рекла Јанева на Стефнова

Обвинителката Лиле Стефанова го опиша разговорот кога Катица Јанева ѝ наложила да му го врати пасошот на Орце Камчев. Стефанова со тоа не се согласувала, но Јанева била...

Калеидоскоп 08.01.20 | 16:25

Најмоќниот пасош во светот е јапонскиот, на кое место е македонскиот?

Најмоќниот пасош во светот е јапонскиот, чии сопственици може да патуваат без виза во 191 земја, а од регионот најдобро рангиран е хрватскиот пасош, кој се најде на 20. место,...

Македонија 06.12.19 | 14:12

Одбиено барањето за укинување на мерката на претпазливост на Камчев

Судија на претходна постапка го одби како неоснован предлогот на Јордан Камчев за укинување на мерката на претпазливост. До судија на претходна постапка, кој постапува...

Македонија 27.11.19 | 14:09

Камчев понуди 2 милиони евра и пак не доби времен пасош: Стефанова по втор пат даде негативно мислење

Обвинителката Лиле Стефанова по втор пат негативно одговори на барањето на бизнисменот Орце Камчев да добие втор времен пасош. Откако веќе еднаш беше одбиен, Камчев...

Македонија 20.11.19 | 13:47

Судот одби да му даде времен пасош на Камчев

Основниот кривичен суд во Скопје го одби барањето за давање согласнот за издавање на пасоши со ограничен рок на важење за Јордан Камчев и Цветан Панделевски, кои се...

Црна хроника 18.11.19 | 14:09

Стефанова го одби, дали судот ќе му даде пасош на Камчев?

Бизнисменот Орце Камчев кој е осомничен во предметот „Империја“ до судот доставил банкарска гаранција во имот вредна над 2 милиони евра, дознава ТВ 24 од извори на истрагата. Барањето...

Македонија 10.10.19 | 16:46

Одземен пасошот на Фросина Ременски

Основниот кривичен суд Скопје попладнево информираше дека на пратеничката и заменик-претседател на Собранието, Фросина Ташевска – Ременски, како и на Миле Јовановски,...

Македонија 19.09.19 | 14:48

Милионот и пол бил за новиот пасош на Камчев, Јанева го поднела барањето

Милионот и пол евра, кои Орце Камчев му ги предаде на Бојан Јовановски во објавената снинка за „Рекет“, биле наменети за неговиот нов пасош. Како што пренесува „СДК“,...

Сервиси 12.08.19 | 13:35

Една ситница во пасошот може да ве чини казна од 100 до 500 евра!

Министерството за внатрешни почна да дели прекршочни пријави за несменето презиме во патна исправа. Моминското презиме на невестите во пасошот ги чини од 100 до 500 евра....

Македонија 09.08.19 | 21:19

За пасошот на Камчев потпишала Јосифоска: Јанева беше на одмор, апсолутно на ништо не се посомневав

Јвната обвинителка Елизабета Јосифоска од Специјалното јавно оввинителство во изјава за ТВ21 потврди дека таа го потпишала позитивното мислење за да му се одобри времен...

Црна хроника 06.08.19 | 09:49

Турчин со лажен пасош приведен на скопскиот аеродром

Турчин на возраст од 44 години, вчера бил фатен на скопскиот аеродром со фалсификуван австриски пасош, соопшти МВР. Тој се пријавил за излез од Македонија, а полицаецот...

Калеидоскоп 02.07.19 | 22:48

На одмор секогаш носете копија од пасошот, еве зошто…

Кога патувате во странство особено на одмор или за забава, најчесто размислувате како да си поминете, што да посетите, и нормално никој не размислува за лоши работи,...

Македонија 02.07.19 | 14:30

Со македонски пасош без визи во 123 земји во светот

Граѓаните на Северна Македонија можат да посетат без визи 123 земји во светот, покажува извештајот за 2019 година на швајцарската консултантска компанија „Хенли енд партнерс“. Македонскиот...

Црна хроника 29.06.19 | 16:28

Косовец со лажен пасош фатен на аеродром во Охрид

На 29.06.2019 година во 01.00 часот во СВР Охрид бил приведен и задржан Л.Л.(23) од Косово. На Граничен премин Аеродром „Св Апостол Павле“ во Охрид, при пасошка контрола било констатирано...

Патувања 09.06.19 | 19:24

Колку месеци пред да ви истече пасошот може да патувате во странство?

Сезоната на летни одмори е веќе започната, па доколку патувате во странство неопходно е два пати да ја проверите датата за истекување на пасошот. Причината за тоа е што...

Калеидоскоп 01.04.19 | 12:18

Земјите во кои можете да најдете работа со македонски пасош

Македонците кои не поседуваат некој од европските пасоши, сега ќе можат да работат во Норвешка, Шведска и Германија За да се замине во Шведска, потребен е само пасош,...