Ознака: пасош
Македонија 07.03.24 | 08:16

На избори ќе се гласа и со стара лична карта и пасош не постар од девет месеци

Пратениците во Собранието денеска треба да расправаат по предлог законските измени на Изборниот законик, по скратена постапка, со кои, освен имплементација на препораките...

Македонија 06.03.24 | 22:52

Во Грција, Црна Гора и БиХ може да се влезе само со документи со новото уставно име

Во Грција, Босна и Херцеговина и Црна Гора не може да се влезе со лични документи без новото име Cеверна Македонија, изјави денеска Панче Тошковски, министерот за внатрешни...

Македонија 06.03.24 | 16:37

Тошковски лут: Нека дојдат Џафери и Османи да фотографираат граѓани за пасоши

Наместо со своите изјави дека процесот на издавање на лични документи може да оди побрзо, нека дојдат техничкиот премиер Талат Џафери и министерот Бујар Османи во МВР,...

Патувања 05.03.24 | 21:55

Само тројца на планетава патуваат без пасош

Во светот има вкупно три лица на кои не им треба пасош за да отпатуваат до кое било место на нашава планета. Станува збор за кралот Чарлс Трети од Обединетото Кралство,...

Балкан 03.03.24 | 16:43

За два месецa барање за пасош поднеле 116 илјади граѓани на Косово

Извршниот директор на Агенцијата за граѓанска регистрација на Косово (АРЦ), Блерим Цамај, вели дека 116 илјади граѓани поднеле барање до АРЦ за да добијат пасош во изминатите...

Македонија 26.02.24 | 10:00

Преспанскиот договор не може да продуцира право: Скопјанец ја прелетал пола Европа со стариот пасош

Скопјанецот Марко Илиевски го сподели искуството на социјалните мрежи откако со стариот пасош на кој пишува “Република Македонија“ успеал да стигне во Македонија...

Македонија 25.02.24 | 22:31

Да стигнеш од Македонија до Италија, пред ДУИ и СДСМ беше нормална вест, денеска тоа стана патен ризик

До Италија со пасош Република Македонија. Еве во каков ризик и понижување Бујар, Маричиќ и Талат ги турнаа македонските државјани кои неодложно мораат да патуваат во...

Скопје 25.02.24 | 18:44

Тошковски: Скопјани кои се фотографирале во „МТВ“ и „Пролет“ може да си го проверат статусот на пасошот електронски

Скопјани кои се фотографирале по редовна постапка може да си го проверат статусот на пасошот електронски, соопшти вечерва министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски. Денес...

Македонија 25.02.24 | 17:56

Тие што се сликале во „Пролет“ и во „МТВ“ електронски можат да проверат дали им е изработен пасошот

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните на Град Скопје дека денес е ставено во функција, она што претходно беше најавено, а се однесува на можноста...

Македонија 24.02.24 | 16:29

Македонец кој патува од Берлин: Како што се продолжија личните карти и возачките може и пасошите? Доста го малтретирате народот!

Македонец кој патува од Берлин за Скопје, ги споделува своите искуства од аеродромот и бара пратениците да го продолжат рокот на важење на пасошите со „Република Македонија“...

Македонија 16.02.24 | 10:57

Граѓаните кои се фотографирале за пасош во „Пролет“ и „МРТВ“ ќе добијат СМС кога ќе им биде изготвен

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека со цел да се олесни процесот за подигање на готови пасоши, од понеделник граѓаните кои се фотографирале...

Македонија 15.02.24 | 23:08

Мицкоски: Пасош ќе вадам по итна постапка, морам да патувам

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 откри дека се уште нема лични документи со новото име „Македонија“. Како...

Твитови 14.02.24 | 17:34

Брејкинг њус: Премиер и двајца министри гледаат во човек што се слика за пасош во Брисел.

Премиер и двајца министри гледаат во човек што се слика за пасош во Брисел, објави на својот Фејсбук, новинарката Мери Јордановска.

Патувања 13.02.24 | 19:59

И кучињата и мачките ќе мора да патуваат со „Северна“

Сопствениците на кучиња и други животни во Македонија за кои е задолжителна патна исправа за патување во странство треба да имаат патни исправи со „Северна“ место...

Македонија 11.02.24 | 16:59

Од 13 февруари ќе важат само пасошите и возачките со „Cеверна“

Од 00 часот на 13 февруари 2024 година престануваат да важат патните исправи и возачките дозволи со името Република Македонија и во важност ќе бидат само патните исправи...

Македонија 06.02.24 | 12:05

Од утре нема сликање за документи без закажување, веќе закажаните ќе добијат нов термин во пократок рок

Пунктот за фотографирање за лични документи во ПС Пролет од утре нема да работи без закажување туку се трансформира во пункт за презакажани термини за сите оние кои...

Црна хроника 22.01.24 | 15:04

Привремено му е одземен пасошот на Ѓорѓе Давид кој смртно прегази жена кај „Табановце“

По предлог на Основното јавно обвинителство Куманово на српскиот музичар Ѓорѓе Давид кој учествуваше во тешката сообраќајна несреќа кај Табановце му се определени...

Свет 20.01.24 | 15:27

Многу полесно до германски пасош: Бундестагот донесе одлука за државјанство на странци

Германскиот парламент (Бундестаг) прифати реформа со која Владата сака да овозможи побрзо стекнување на германско државјанство под одредени услови. Еве ги главните...

Македонија 05.10.23 | 09:15

Од следната година за влез во Шенген зоната ќе ни треба виза која нема да се нарекува виза

Македонските граѓани од следната година покрај проблемите со пасошите ќе се соочат и со други административни проблеми за патување во земјите на ЕУ. Со системот ETIAS...

Македонија 27.09.23 | 13:50

МВР нема да казнува, во банка ќе важат личните карти, а со пасош без „Северна“ ќе се патува само низ дома

Остануваат уште пет месеци до крајниот рок кога граѓаните треба да ги променат личните документи до февруари 2024 година, обврска која МВР односно државата ја наметна...