Ознака: БИХ
Балкан 26.05.21 | 20:00

„Што правите во кафана во 10:30 наутро? На работа!“ – Босанец уапсен зошто им се развика на мрзливите судии

Босанец е уапсен откако им се развика на судиите од судот во Требиње и им порача да одат на работа, откако ги начека во кафуле рано наутро. Видеото е прегледано повеќе...

Балкан 25.05.21 | 09:37

Подобри резултати од предвидувањата: БиХ очекува економски раст од 3,4 проценти

Централната банка на БиХ предвидува дека економскиот раст на државата ќе биде 3,4 проценти оваа година, што е за 70 основни поени повеќе од проекцијата од ноември 2020 година. Новата...

Балкан 24.05.21 | 20:05

Босна и Херцеговина втори во светот по број на починати од Ковид-19

Босна и Херцеговина е втора во светот според бројот на смртни случаи од коронавирус на милион жители, покажуваат податоците на „Ворлдометар“. Од прогласувањето на...

Балкан 19.05.21 | 08:32

Специјални полициски сили упаднаа во Централната изборна комисија на БиХ

Инспектори на Државната агенција за истраги и заштита (СИПА) упаднале во просториите на Централната изборна комисија на БиХ со цел да ја запленат документацијата поврзана...

Балкан 15.05.21 | 07:16

БиХ поделена и во поддршката: Израелското знаме во Бања Лука, палестиското во Сараево и Мостар

Конфликтот меѓу Израел и Хамас, кој ескалира оваа недела, се одрази на симболично ниво и во Босна и Херцеговина – земја длабоко верски поделена. Така, половина од земјата...

Балкан 29.04.21 | 15:17

Во БиХ веќе не е задолжително носење маски на отворено

Владата на Федерацијата БиХ одлучи денеска да ја укине мерката за задолжително носење маски на отворено, освен на местата каде не е можно да се одржува препорачаното...

Балкан 12.04.21 | 11:12

Човек брутално претепан од полицајци: Го прекршил полицискиот час во Мостар

Јавноста во БиХ е шокирана откако порталот „Поглед.ба“ објави видео снимка, за која тврдат дека е снимена во Мостар, а на која се гледа како двајца полицајци тепаат...

Балкан 09.04.21 | 22:56

Професори од Сараево: Ненабавката на вакцини во ова време е рамно на „убиство со предумисла“

Повеќе од педесет професори и стручни соработници на Филозофскито факултет во Сараево им се придружува на протестите на граѓаните собрани под мотото „Борба за живот“,...

Балкан 05.04.21 | 19:05

Во Сараево се испитува поврзаноста на кинеските респиратори и големиот број починати од Ковид-19

Обвинителството во Сараево почна истрага дали луѓе умираат од Ковид-19 затоа што се поврзани на неквалитетни респиратори од Кина. Одлуката е донесена откако 17 анестезиолози...

Балкан 31.03.21 | 13:50

Момче со автомобил исчезнало во Дрина

Продолжува потрагата по исчезнатото момче кое синоќа со автомобил „голф“ падна во реката Дрина во сембарското село Амајлије близу Биелина (БиХ). На местото на настанот...

Балкан 29.03.21 | 11:11

Со „Мицубиши“ удриле во столб: Пет момчиња повредени во несреќа близу Бања Лука

Пет момчиња се повредени во сообраќајна несреќа што се случи синоќа во бањалучката населба Врбањ. Автомобил „Мицубиши“ управуван од М.Ш учествувал во сообраќајна...

Балкан 27.03.21 | 22:54

Нови 1.843 заразени и 60 починати во Босна и Херцеговина

Во Босна и Херцегвина се регистрирани 1.843 новозаразени по 4.447 тестирања, а од последиците на Ковид-19 починале 60 пациенти. Во Федерацијата тестирани се 3.012, а 1.239 биле позитивни. Досега...

Фудбал 27.03.21 | 18:55

Сергеј Барбарез за вакцините: Ти благодарам, Белграде мој, а ти Босно, биди горда на својот идиотизам

Нема бегање од Ковид-19 веќе повеќе од една година. Никој не е поштеден, дури оние кои се фудбалски легенди, како Сергеј Барбарез еден од најдобрите фудбалери во историјата...

Балкан 26.03.21 | 10:26

Откриени 46 килограми експлозив во багажник на автомобил во Сараево

Полициски службеници од Државната агенција за истраги и заштита во БиХ (СИПА) уапсилe маж во Сараевскиот кантон, откако во багажникот на неговиот автомобил пронашлe...

Балкан 25.03.21 | 11:11

Во БиХ пристигнаа 23.400 дози од „Фајзер“ купени преку Ковакс, вечерва стига тура и од „Астра зенека“

На Меѓународниот аеродром во Сараево денеска пристигнаа 23.400 дози на вакцини од „Бионтек/Фајзер“, кои Босна и Херцеговина ги купи преку Ковакс. Ова се првите дози кои...

Балкан 24.03.21 | 20:19

Ќе завршат ли на суд одговорните кои не набавиле вакцини на време? Кривична пријава за функционерите во БиХ

Како неодговорноста на функционерите во БиХ ги премина политичките граници и стана опасна по живот? Зошто државата доживеа дебакл со имунизација на граѓаните? Ќе завршат...

Балкан 24.03.21 | 10:02

Уапсени 17 полицајци во Сарево за примање мито

Општинскиот суд во Сараево ги потврди обвиненијата против 17 полицајци од сообраќајната единица на Министерството за внатрешни работи на сараевскиот Кантон. Како што...

Балкан 19.03.21 | 13:37

Русија ја предупреди БиХ: Ако влезете во НАТО ќе реагираме на таквиот непријателски чин

Руската амбасада во Сараево соопшти дека Русија ќе реагира доколку БиХ преземе чекори кон членство во НАТО, бидејќи Москва тоа ќе го протолкува како непријателски чин. Во...

Балкан 15.03.21 | 14:25

Клиничкиот центар во Сараево e полн, нема место за новозаразените со ковид-19

Директорката на Клиничкиот центар при Универзитетот во Сараево (КЦУС), Себија Изетбеговиќ изјави дека Кризниот штаб на таа институција прогласил вонредна состојба....

Балкан 15.03.21 | 13:39

БиХ бележи 582 нови пациенти и 63 смртни случаи во изминатите 24 часа

На подрачјето на Федерацијата БиХ во изминатите 24 часа се регистрирани нови 582 лица позитивни на Ковид-19 од 2.485 направени тестови, а починале 63 пациенти. Новите случаи...