Ознака: БИХ
Балкан 15.11.20 | 10:03

Се очекуваат тектонски промени: Локални избори во БиХ

Во Босна и Херцеговина, освен во градот Мостар, денеска ќе се одржат седми локални избори од потпишувањето на Дејтонскиот мировен договор. Гласачките места ќе бидат...

Балкан 12.11.20 | 12:18

Изетбеговиќ: БиХ има стравично оружје, нека размислат тие што имаат лоши намери кон земјата

Претседателот на Партијата за демократска акција, Бакир Изетбеговиќ, изјави дека Босна и Херцеговина има на располагање стравично оружје и додаде дека за тоа треба...

Балкан 10.11.20 | 15:49

БиХ воведе полициски час и забрана за групирање

Кризниот штаб на БиХ најави нови мерки, а една од нив е ограничено движење на населението, односно полициски час што ќе важи од 23 часот до 5 часот наутро. Одлуката стапува...

Балкан 09.11.20 | 15:10

Во БиХ за еден ден од ковид-19 починаа 73 пациенти

Во изминатите 24 часа, во БиХ се евидентирани 73 смртни случаи на ковид-19 и 997 новозаболени лица, сооопштија од Заводот за јавно здравје. Нови случаи се регистрирани во...

Балкан 26.10.20 | 15:34

Трговскиот синџир „Лидл“ влегува во БиХ

Германскиот малопродажен синџир „Лидл“ размислува да влезе на пазарот во Босна и Херцеговина. Како што пишува германскиот весник „Лебенсмител Цајтунг“, влегувањето...

Балкан 26.10.20 | 13:15

БиХ бележи црна статистика: 18 починати и 703 новозаболени

Во Босна и Херцеговина во последните 24 часа се регистрирани 703 новозаболени од Ковид-19, а тестирани се 1.833 лица. Во Федерацијата пријавени се 952 примероци, од кои 383 биле...

Балкан 26.10.20 | 09:04

Балканска турнеја на рускиот Шеф на диплотијата

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров почнува турнеја низ Балканот, во чии рамки ќе ги посети Грција, БиХ и Србија. Лавров прво ќе допатува во работна посета...

Балкан 22.10.20 | 14:56

Мигрант крвнички нападна жена во Тузла

Мигрант во Тузла нападнал повозрасна жена, којашто продавала овошје. По инцидентот, жената од Тузла со иницијали Ф.А. (1955) е пренесена во клиничкиот центар во Тузла. Според...

Балкан 16.10.20 | 15:14

Бакир Изетбеговиќ позитивен на Ковид-19

Претседателот на Партијата за демократска акција и потпретседател на Домот на народите на Парламентарното собрание на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ, е позитивен...

Балкан 12.10.20 | 13:08

Србија, БиХ и Црна Гора ни ги затворија границите – без тест само во Косово и Албанија

Граничните премини со Косово и Албанија се единствените каде Македонците во овој момент можат да поминат без да приложат ПЦР тест. Од најавата дека граѓаните ќе можат...

Балкан 01.10.20 | 13:19

Смртоносна крвава пресметка меѓу спротиставени групи мигранти во БиХ

Двајца мигранти загинале, а 18 се повредени во масовна и крвава тепачка меѓу големи групи мигранти во близина на Бихаќ. Како што соопшти полицијата на Унско-санскиот...

Балкан 26.09.20 | 14:38

Падна снег во Босна и Херцеговина

Во Австрија и Италија од вчера паѓа снег, а на социјалните мрежи се објавени фотографии и видео записи од автопати на кои се гледа како снег обилно паѓа. Првиот снег за...

Балкан 22.09.20 | 13:10

Скандалозен предизборен спот во БиХ предизвика остри критики на социјалните мрежи

Кампањата за локалните избори во Босна и Херцеговина официјално се уште не е започната, но по се изгледа дека на политичарите тоа не им е важно. Се снимаат дури и предизборни...

Балкан 18.09.20 | 15:32

Уапсени се двајца Алжирци кои врзале и задавиле мигрант во Сараево

Полицијата во Сараево уапсила двајца Алжирци осомничени за врзување и давење на мигрант во населбата Илиџа. Портпаролот на кантоналната полиција, Мирза Хаџиабдиќ,...

Здравје 14.09.20 | 15:51

Злато за медот на Нојкови од неготинско Дисан

Златен медал освоил медот на семејството Нојкови од неготинското село Долни Дисан на меѓународен саем во босанскиот град Тузла. Дисанското злато се препознава. Само...

Балкан 26.08.20 | 15:38

За 24 часа во БиХ од Ковид-19 се заразени 283, а починале 11 луѓе

Во Босна и Херцеговина во последното деноноќие се потврдени 283 нови случаи на заразени со корона вирусот. Во истиот период починале 11 пациенти. Од почетокот на пандемијата...

Балкан 20.08.20 | 14:44

БиХ регистрира вртоглава бројка на новозаразени, најмногу во регионот

Според најновите податоци, Босна и Херцеговина бележи најголемо зголемување на бројот на случаи на коронавирус во регионот, со 340 новозаразени во таа земја. Според Фена,...

Балкан 20.08.20 | 10:08

Новороденче оставено во кеса од маркет покрај пат: Ни се отсекоа нозете кога го видовме

Вистинска среќа било пронаоѓањето на новороденче старо еден ден пред поројните дождови да го зафатат селото Живинице, кај Тузла во Босна и Херцеговина. Двајца инженери,...

Балкан 16.08.20 | 21:42

Жители на град во БиХ блокираа пат протестирајќи против мигрантскиот камп во околината

Стотици граѓани на Велика Кладуша во Босна и Херцеговина го блокираа преминот на патот кај кампот за илегални мигранти во тој град, со што изразија незадоволство од...

Балкан 04.08.20 | 15:17

Епидемијата во БиХ не се смирува, нови 377 заразени

Во Босна и Херцеговина во последните 24 часа регистрирани се 377 лица заразени со корона вирусот. Во Федерацијата БиХ тестирани се 974 примероци, од кои 301 се позитивни на...