Ознака: БИХ
Балкан 18.09.20 | 15:32

Уапсени се двајца Алжирци кои врзале и задавиле мигрант во Сараево

Полицијата во Сараево уапсила двајца Алжирци осомничени за врзување и давење на мигрант во населбата Илиџа. Портпаролот на кантоналната полиција, Мирза Хаџиабдиќ,...

Здравје 14.09.20 | 15:51

Злато за медот на Нојкови од неготинско Дисан

Златен медал освоил медот на семејството Нојкови од неготинското село Долни Дисан на меѓународен саем во босанскиот град Тузла. Дисанското злато се препознава. Само...

Балкан 26.08.20 | 15:38

За 24 часа во БиХ од Ковид-19 се заразени 283, а починале 11 луѓе

Во Босна и Херцеговина во последното деноноќие се потврдени 283 нови случаи на заразени со корона вирусот. Во истиот период починале 11 пациенти. Од почетокот на пандемијата...

Балкан 20.08.20 | 14:44

БиХ регистрира вртоглава бројка на новозаразени, најмногу во регионот

Според најновите податоци, Босна и Херцеговина бележи најголемо зголемување на бројот на случаи на коронавирус во регионот, со 340 новозаразени во таа земја. Според Фена,...

Балкан 20.08.20 | 10:08

Новороденче оставено во кеса од маркет покрај пат: Ни се отсекоа нозете кога го видовме

Вистинска среќа било пронаоѓањето на новороденче старо еден ден пред поројните дождови да го зафатат селото Живинице, кај Тузла во Босна и Херцеговина. Двајца инженери,...

Балкан 16.08.20 | 21:42

Жители на град во БиХ блокираа пат протестирајќи против мигрантскиот камп во околината

Стотици граѓани на Велика Кладуша во Босна и Херцеговина го блокираа преминот на патот кај кампот за илегални мигранти во тој град, со што изразија незадоволство од...

Балкан 04.08.20 | 15:17

Епидемијата во БиХ не се смирува, нови 377 заразени

Во Босна и Херцеговина во последните 24 часа регистрирани се 377 лица заразени со корона вирусот. Во Федерацијата БиХ тестирани се 974 примероци, од кои 301 се позитивни на...

Калеидоскоп 01.08.20 | 20:30

Овен уби овчар во БиХ

Богдан Мариќ (68), сточар од Дервента, Босна и Херцеговина, им подлегна на повредите во Универзитетскиот клинички центар во Бања Лука здобиени од тешки рани настанати...

Балкан 29.07.20 | 12:59

Босанскиот министер почина од Ковид-19

Министерот за прашања на борците и инвалидите во Владата на Федерацијата на БиХ, Салко Букваревиќ почина денеска од последиици на новиот коронавирус на Клиниката за...

Балкан 22.07.20 | 13:52

Во БиХ најголем број новозаразени со ковид-19 од кога почна епидемијата

Во изминатите 24 часа, во Босна и Херцеговина се регистрирани 324 нови случаи на заразени со коронавирус, што е најголем број од појавувањето на вирусот во март годинава. Во...

Балкан 18.07.20 | 17:00

На изборите во БиХ ќе учествуваат 130 партии

Централната изборна комисија на Босна и Херцеговина, на денешната итна седница, ги завери апликациите на 87 политички партии за учество на локалните избори закажани...

Балкан 17.07.20 | 22:00

Во БиХ повторно прогласена состојба на епидемија

Во Босна и Херцеговина денеска повторно е прогласена состојба на епидемија, со цел поефикасно дејствување за да се спречи ширењето на коронавирусот. „Прогласувањето...

Балкан 10.07.20 | 12:32

Во БиХ нови 310 заразени, најмногу од почетокот на епидемијата

Во Босна и Херцеговина денеска се регистрирани 310 новозаразени о корона вирус, потврдено е од ентитетските здравствени институции. Во последните 24 часа во федерацијата...

Балкан 04.07.20 | 17:00

Во Словенија двојно зголемен бројот на заразени лица, рекорден ден и во БиХ

Во Словенија, во последните 24 часа потврдени се 30 нови инфицирани со новиот вирус, речиси двојно повеќе од претходниот ден, кога беа евидентирани 16 новозаразени. Шест...

Балкан 26.06.20 | 11:45

Додик: Единствена правилна политика е депортација на мигрантите

Република Српска нема да прифати на нејзина територија да се формираат собирни центри за мигранти, изјави српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик и...

Балкан 23.06.20 | 12:04

Поројни дождови и поплави во БиХ, прекината патната делница кон Тузла

Интензитетот на врнежите од дожд на подрачјето на Тузланскиот кантон, БиХ е намален за разлика од вчера, водата од поплавите се повлекува, но нови грижи на населението...

Балкан 20.06.20 | 11:31

Хрватска враќа патници од Србија и БиХ

Патници кои се обиделе да влезат во Хрватска од Србија и Босна и Херцеговина во текот на последните два дена, без да имаат валидна причина поддржана со документација,...

Балкан 18.06.20 | 18:30

Црна Гора ја затвори границата со БиХ поради коронавирусот

Црна Гора ја затвори границата со Босна и Херцеговина и повторно воведе задолжително носење маски, откако епидемијата во државата беше засилена од навивачи кои се враќаа...

Балкан 15.06.20 | 14:17

Хрватска и БиХ веројатно на суд поради нуклеарен отпад

Хрватска и Босна и Херцеговина најверојатно ќе мора правдата да ја побараат на Меѓународен суд заради најавата за изградба на депонија за одлагање на радиоактивен...

Балкан 30.05.20 | 14:28

БиХ ги отвори границите за граѓаните на Србија, но не и за Македонија

Босна и Херцеговина донесе одлука да се отворат граничните премини за граѓаните на Србија, изјави денеска заменичката на претседателот на Советот на министри и министерка...