Ознака: Грција
Балкан 30.11.20 | 10:39

Грците се надеваат дека до почетокот на туристичката сезона налето ќе стeкнат колективен имунитет

Вакцината секако е важна станица, бидејќи постепено до летото ќе го постигнеме посакуваниот имунитет кај населението, пишува министерот за здравство на Грција, Василис...

Балкан 30.11.20 | 09:17

До 14 декември затворени копнените граници на Грција и забранет влез за државјани на трети земји

Одлуката на грчката Влада за „воведување мерки за привремено ограничување на копнените, воздушните и морските поврзувања на земјата, забрана за влез во земјата на...

Балкан 29.11.20 | 19:22

Во Грција близу сто починати од корона за еден ден

Во изминатите 24 часа во Грција повторно е регистриран голем број смртни случаи од Ковид-19 на дневно ниво, починаа 98 лица, а намален е бројот на новозаразени, со потврдени...

Балкан 28.11.20 | 20:19

Затворените граници не им помогнаа: Грција урива рекорди по заразени и починати од корона

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран нов негативен рекорд на смртни случаи на дневно ниво, почина 121 лице, а намален е бројот на новозаразени, со 1.747 нови случаи,...

Балкан 28.11.20 | 17:14

Ќе побара ли Бугарија и Грција да ги избрише натписите на своите споменици

Бугарија со уцените кон Македонија и барањето да се избрише нејзината улога во периодот 1941-1944 г. на овие простори ја демонстрира својата „сила“ само врз Македонија,...

Балкан 27.11.20 | 18:42

Во Грција 2.013 нови случаи и 101 починат од Ковид-19

Во изминатите 24 часа во Грција се регистрирани 2.013 нови случаи на Ковид-19, а почина уште 101 лице, според официјалните податоци од Националната организација за јавно здравје,...

Балкан 27.11.20 | 18:20

Плафон за цените на тестовите, 40 евра ПЦР, 10 евра рапид тест

За спречување на профитерство, грчката Влада воведува плафон за цените на тестовите, како за ПЦР така и за брзите, кои не смеат да бидат поскапи од 40, односно 10 евра, јави...

Балкан 24.11.20 | 19:20

Границите нема скоро да се отворат: Нови 2.000 заболени во Грција

Во изминатите 24 часа, во Грција повторно е зголемен бројот на смртни случаи од Ковид-19, почина 101 лице, вкупно 1.815 од почетокот на епидемијата, а регистрирани се 2.135 нови...

Балкан 24.11.20 | 11:05

Грција ќе го продолжи карантинот, патување меѓу градови нема да се дозволи ни за Божик

Сценариото за укинување на карантинот и олабавување на рестриктивните мерки во Грција на 1 декември, се чини дека сѐ повеќе се оддалечува, а поверојатно е дека забраната...

Балкан 23.11.20 | 14:33

Грчките приватни лекари не сакаат да помагаат во „државно“

Само осум приватни лекари, одговориле позитивно на повикот од Министерството за здравство на Грција да помогнат во битката со пандемијата, во моменти кога здравствениот...

Балкан 23.11.20 | 12:47

Морничавата тишина на Солун: Репортажа како живее градот силно погоден од пандемијата и ретриктивните мерки

Дваесетина минути пред полноќ. Го гледам празниот град. Без смеа, возила или светла. Металниот звук на ѓубреџиските камиони и песните што доаѓаат од радиото на бездомникот...

Балкан 23.11.20 | 11:16

Армијата во Грција поставува шатори пред болницата во Солун

Грчката армија започна со поставување шатори пред Воената болница во Солун, кој е најмногу погоден со вториот бран од епидемијата на коронавирус, јавува агенцијата...

Балкан 23.11.20 | 10:39

Грција врати 50 позитивни Албанци кои сакале да влезат во земјата со фалсификувани негативни тестови

Околу 50 албански државјани биле вратени од граница и не добиле дозвола да влезат во грција порати фалсификувани негатовни тестови за Ковид-19. Албанците, поголемиот...

Балкан 20.11.20 | 19:24

Црн рекорд во Грција: 72 пациенти ја загубија битката со ковид-19

И Грција денеска бележи нов негативен рекорд на смртни случаи од ковид-19 на дневно ниво со починати 72 лица, јави дописничката на МИА од Атина. Дополнително, за разлика...

Балкан 20.11.20 | 16:42

Албанци позитивни на корона со лажни ПЦР тестови влегувале на Грција на лечење

Група Албанци создале вистинска индустрија на фалсификувани тестови за корона вирус, кои граѓаните масовно ги купувале со цел да ја преминат границата со Грција. Лажните...

Балкан 20.11.20 | 15:05

Карантинот во Грција може да продолжи и по 30 ноември

Во моментов се чини дека не е реална цел да започне олабавувањето или да вратиме дел од економијата во нормала од 1 декември, вели портпаролот на грчката Влада Стелиос...

Балкан 19.11.20 | 14:45

Додека ние чекаме да ги отворат границите: Од петок стапуваат на сила построги мерки за влез во Грција

Грција ќе затвори еден граничен премин со Албанија и ќе врши антиген-тестови на сите што влегуваат во земјата, изјави портпаролот на владата Стелиос Пецас по повод влошувањето...

Балкан 19.11.20 | 09:24

Грција ќе отвори повеќе од 1000 центри за вакцинација додека ја чека вакцината за Ковид-19

Грција планира да отвори повеќе од 1.000 центри за вакцинација додека чека да добие успешна вакцина против Ковид-19. Како што најави министерот за здравство, Василис Кикилиас, околу...

Балкан 16.11.20 | 12:40

Статуа на Хермес од пред новата ера пронајдена во канализацијата во Атина

Дел од статуетка на богот Хермес, во добра и прилично соочувана состојба, е пронајдена во центарот на Атина при работа во канализацијата. Во известувањето на грчкото...

Балкан 14.11.20 | 21:12

Полицискиот час не помогна: Во Грција 2.835 заболени

Во изминатите 24 часа во Грција се регистрирани 2.835 нови случаи на Ковид-19, а починаа 38 лица, јави дописничката на МИА од Атина. Вкупно 366 пациенти се приклучени на апарати,...