Ознака: Грција
Балкан 31.07.21 | 18:41

Нов шумски пожар во Грција, евакуирани четири села

Грчките власти се борат против шумски пожар, втор голем пожар за неколку дена, поради што евакуираа четири села во близина на Патра, третиот по големина град во Грција. Мобилизирани...

Останати спортови 31.07.21 | 12:14

На Грција сега ѝ пречи тоа што за Еуроспорт Дејан Георгиевски е од Македонија

По грчките реакции при настапите на македонската фудбалска репрезентација на Европското фудбалско првенство, сега на Грција им пречи македонскиот настап на Олимписките...

Балкан 28.07.21 | 16:33

Ако сте на Сарти во Грција не одете на оваа плажа-проколната е

Градската плажа на Сарти во Грција почна да се нарекува„проколнатата плажа“ откако овој месец се удавија околу десет лица. Неколкумина се удавиле во плиткото и се...

Балкан 28.07.21 | 09:57

Грција нема да воведува строги ковид мерки, но ќе ја зголемува контролата во туристичките места

Грчката Влада не планира да воведе строги ограничувачки мерки, и покрај зголемениот број новозаболени од Ковид-19. Во Грција вчера има нови 3.600 лица заразени со коронавирусот...

Балкан 26.07.21 | 18:25

Грција се подготвува за екстремен топлотен бран со температури до 44 степени

Грција се подготвува за екстремен топлотен бран со температури кои треба да се искачат до 44 степени целзиусови во наредните денови, пренесуваат агенциите. Грчката метеоролошка...

Балкан 26.07.21 | 08:46

Во Грција повторно отвораат клиники за лекување пациенти со Ковид-19

Клиники за лекување пациенти со Ковид-19, што беа затворени по затишјето во пандемијата на почетокот на летото, од денеска се повторно отворени во Грција, изјави за Скај...

Балкан 24.07.21 | 21:51

Ќе ја преминете границата, но нема да ве пуштат на траект: Прочитајте што ви треба

Над 4.500 лица биле спречени да се качат на брод кон нивната дестинација од атинското пристаниште Пиреас, поради недостиг или нецелосни документи за Ковид-19, соопшти министерот...

Балкан 24.07.21 | 16:48

Внимaвајте сите што сте таму: Мицотакис предупреди дека новиот делта сој е многу опасен

Грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис, денеска повторно застана во одбрана на задолжителната вакцинација за одредени групи од населението, повикувајќи се на членот 25...

Балкан 23.07.21 | 19:46

Спречени над 4.500 лица да се качат на брод поради недостиг на документи за Ковид-19

Над 4.500 лица биле спречени да се качат на брод кон нивната дестинација од атинското пристаниште Пиреас, поради недостиг или нецелосни документи за Ковид-19, соопшти министерот...

Балкан 23.07.21 | 10:30

Грција најавува задолжителна вакцинација: Кој не сака, на принуден одмор

Грчката влада ја отвори вратата за задолжителна вакцинација за сите, дозволувајќи му на министерот за здравство да ги прошири категориите професии во кои може да се...

Балкан 22.07.21 | 23:53

Во Грција потврдени 219 нови случаи од делта сојот

На 1.087 се зголеми вкупниот број на потврдени Делта случаи во Грција, откако Националната организација за јавно здравје денеска соопшти 219 новозаразени со конкретниот...

Балкан 22.07.21 | 21:10

Грција ја прошири обврската за тестирање, бројот на заразени расте

Грција денес соопшти дека сите вработени во рестораните и туристичкиот сектор низ целата земја мора да бидат подложени на редовни тестови за Ковид-19, продолжувајќи...

Здравје 22.07.21 | 19:16

Автобус со тинејџери вратени од Халкидики, ставен во изолација поради сомнителен на ковид-19

Автобус со тинејџери во кој имало и возрасни лица кои во понеделникот се вратиле од летување на Халкидики, Грција е ставен во изолација поради пациент сомнителен за...

Балкан 22.07.21 | 15:49

Кокаин скриен во контејнер со кафе: Над 35о килограми дрога фатени на пристаништето во Атина

Во контејнер со легална пратка на вреќи со кафе од Гватемала, на атинското пристаниште Пиреас биле откриени и запленети 351 килограм и 725 грама кокаин, спакувани во 298...

Патувања 22.07.21 | 13:34

Мерките за влез во Грција остануваат на сила уште една седмица

До 29 јули се продолжени актуелните правила за влез во Грција, односно задолжителен документ за Ковид-19 и пополнет ПЛФ формулар, согласно новата министерска одлука на...

Балкан 21.07.21 | 15:26

За еден ден 120.000 барања за „Freedom pass“ од вакцинирани млади Грци

Само еден ден по отворањето на платформата за „Freedom pass“ веќе се пријавиле 120.000 вакцинирани млади Грци на возраст од 18 до 25 години, кои ќе добијат ваучер од 150 евра за патувања,...

Балкан 21.07.21 | 12:55

Бројките на заразени со ковид-19 во Грција растат рапидно: Најголем број на нови случаи од април

Здравствените власти во Грција објавија дека најголемиот број заболени од коронавирус од 20 април е забележан во вторникот, бидејќи се регистрирани 3.565 случаи. Тој број...

Балкан 21.07.21 | 11:47

Над 200 отсто зголемено присуството на Ковид-19 во отпадните води во Солун и Атина

Во девет од 12 анализирани региони во Грција, регистрирано е зголемено присуство на Ковид-19 во отпадните води, зголемување кое е најголемо во Солун – за 260 отсто, во Александруполи...

Балкан 21.07.21 | 10:54

Грчката црква со поддршка на вакцинацијата – теориите за микрочип во вакцините се нереални

Светиот синод на црквата на Грција, знаејќи дека вакцинацијата е најголем чин на одговорност кон ближните, им препорачува на сите, во консултација со нивниот лекар,...

Балкан 21.07.21 | 08:50

Утрово силен земјотрес во Грција

Грција утрово беше погодена од силен земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала. Според грчките медиуми, земјотресот бил регистриран на неколку километри...