Ознака: Грција
Балкан 14.09.21 | 11:48

Трета доза од вакцината ќе примат околу 285.000 граѓани со хронични болести во Грција

Од денеска е отворена платформата за закажување термин за вакцинација со трета доза за одредени категории граѓани во Грција кои имаат хронични болести, а станува збор...

Балкан 14.09.21 | 10:28

Двајца Израелци загинале во приватниот авион што се урна во близина на грчкиот остров Самос

Во малиот приватен авион „Цесна Ц182“ што вчера, по 20 часот се урна во морскиот дел во близина на грчкиот остров Самос имало двајца патници, чии безживотни тела се извлечени...

Балкан 10.09.21 | 10:25

Воведен полициски час од полноќ до 6 наутро во уште два грчки региона

Полициски час од еден часот по полноќ до 6 часот наутро и забрана за музика во угостителските објекти во текот на целиот ден се воведуваат во уште два региони во Грција,...

Балкан 10.09.21 | 10:07

Решенија за принуден неплатен одмор добиле 5.305 невакцинирани здравствени работници во Грција

Решенија за принуден, неплатен одмор досега добиле 5.305 невакцинирани вработени во здравството во Грција, соопшти алтернативната министерка за здравство Мина Гага,...

Балкан 09.09.21 | 21:58

Новите мерки против ковид во Грција ќе важат и за туристите

Влезот во внатрешните делови на кафулињата, баровите, рестораните, таверните, ноќните клубови, како и во спортските сали, ќе биде дозволен само за вакцинирани лица и...

Балкан 09.09.21 | 14:42

Нови мерки во Грција за невакцинираните, ќе важат и за туристите: Еве од кога стапуваат на сила

Мерките што од понеделник стапуваат во сила во Грција, кои пред сè се за невакцнираните, освен за Грците, ќе важат и за посетителите на земјата, потврди портпаролот на...

Балкан 09.09.21 | 09:38

Сочувство и солидарност од Грција по пожарот во тетовската болница

Сочувство до семејствата на загинатите и солидарност до народот и владата на Македонија по синоќешниот пожар во модуларната болница во Тетово, изразија, преку...

Балкан 07.09.21 | 16:58

Грција ќе остане отворена за туристите од САД до крајот на сезоната

рција ќе продолжи да прима посетители од САД до крајот на туристичката сезона, рече министерот за туризам на Грција Василис Кикиљас, објаснувајќи дека станува збор...

Балкан 07.09.21 | 14:49

Портпаролот на грчката Влада не ја исклучи можноста за проширување на задолжителната вакцинација

Портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому ја остави отворена можноста, задолжителната вакцинација, доколку е потребно, да се прошири и за други категории како што...

Балкан 07.09.21 | 14:30

Медицинска сестра во Грција им издавала потврди за вакцинираност на невакцинирани

И граѓани што не се вакцинирани добивале сертификат во болницата во Кардица на северот од земјата. Откриена е медицинска сестра што имала пристап до електронскиот систем,...

Балкан 07.09.21 | 10:11

Да не ве лаже паметот да појдете за Грција со лажен сертификат за вакцина – ова се казните

Казни за работодавците во приватните здравствени центри во случај да имаат невакциниран вработен, но и казни за поседување или издавање лажен сертификат за вакцинација...

Балкан 06.09.21 | 15:33

Грција нема намера да ги затвора училиштата и универзитетите

Нашата намера, нашата волја, нашите напори се наставата да започне и да заврши со физичко присуство на учениците и студентите, рече портпаролот на грчката Влада Јанис...

Балкан 05.09.21 | 16:09

Невакцинираните Грци го сакаат Путин, вакцинираните Бајден

Резултатите покажуваат дека претседателот на САД Џо Бајден е популарен кај вакцинираните, а рускиот претседател Владимир Путин кај невакцинираните Грци. Поконкретно,...

Балкан 05.09.21 | 14:06

Измама во Грција: Ги заведувале дека примиле вакцина без да ги боцнат

Над 40 фиктивни вакцинации биле внесени во системот за вакцинирање во болницата во Палама поширокиот регион на грчкиот град Кардица, а по интервенција на министерот...

Балкан 05.09.21 | 13:42

Истражување: Невакцинираните во Грција се против Договорот од Преспа

Вакцинираните во Грција со поделено мислење за Договорот од Преспа, а меѓу невакцинираните, седум од десет го оценуваат негативно решението меѓу двете земји, покажуваат...

Балкан 03.09.21 | 15:03

Нови рестрикции во Грција: Полициски час и забрана за музика

Рестриктивни мерки, односно полициски час од еден часот по полноќ до 6 часот наутро и забрана за музика во текот на целиот ден се воведуваат во уште три делови на Грција,...

Балкан 03.09.21 | 11:16

Грција ги продолжи мерките: Овие правила важат за македонските туристи

Новата министерска одлука „Предуслови за влез во земјата за да се ограничи ширењето на Ковид-19“ е веќе објавена во Службен весник на Грција, стапи во сила во 6 часот...

Балкан 03.09.21 | 10:19

Новиот, „му“ сој пристигна во Грција

Грчката служба за јавно здравје (ЕОДИ) потврди дека открила шест случаи на колумбискиот, „му“ сој на коронавирус, кој внимателно се следи од Светската здравствена организација...

Балкан 02.09.21 | 19:28

Во Грција потврдени шест случаи на варијантата Му, доминира Делта сојот

Во Грција се потврдени шест случаи на варијантата Му (B.1.621) на коронавирусот, за која Светската здравствена организација завчера соопшти дека го следи конкретниот нов...

Естрада 02.09.21 | 11:03

Два часа се обидувале да му го извадат телото од автомобилот: Загина познатиот грчки рапер Mad Clip

Неколку часа по полноќ, во населба во јужниот дел на Атина, во сообраќајна несреќа загина популарниот, особено меѓу младите, 34-годишен грчки рапер Питер Анастасопулос,...