Ознака: Грција
Македонија 31.03.21 | 13:24

Со кои вакцини ќе можеме да влеземе во Грција?

На 14 мај ќе се отворат границите за македонските граѓани со Грција во Дојран и Богородица, рече министерот за здравство Венко Филипче одговарајќи на новинарско прашање...

Македонија 31.03.21 | 12:16

На 14 мај се отвора границата со Грција, најави Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче, рече дека има најави од Грција дека границите за македонските граѓани ќе бидат отворени на 14 мај и тоа Дојран и Богородица. Меѓутоа...

Балкан 30.03.21 | 12:45

Осумдесет проценти од Грците ќе се вакцинираат против Ковид-19, 60 проценти сакаат што побрзо

Осум од десет Грци (80%) ќе ја примат вакцината против Kовид-19 од кои 61% – сигурно, додека 21% – веројатно. Шеесет отсто сакаат колку што е можно побргу да се вакцинираат,...

Балкан 30.03.21 | 12:44

Србите ќе се вакцинираат за да одат на море во Грција: Вжештени телефонските линии на туристичките агенции

По договорот постигнат вчера меѓу Србија и Грција, оваа јужна земја да биде отворена за српските туристи од средината на април со потврда за вакцинација или негативен...

Балкан 30.03.21 | 11:08

Сите вакцини ќе бидат прифатливи за влез на туристи во Грција: Туристичката сезона почнува на 14 мај

Грчкиот министер за туризам, Харис Теохарис, по посетата на Белград најави дека летово за влез во Грција ќе бидат прифатени сите вакцини и дека туристите коишто се имунизирани...

Балкан 30.03.21 | 10:34

Ако некој се зарази со коронавирус во Грција, ќе му биде обезбедена соодветна нега, без никакви трошоци, вели министерот за туризам

Очекуваме оваа година, секој што сака да ја посети Грција, или да дојде годишен одмор да може да го стори тоа без никакви проблеми, доколку се исполнат потребните здравствени...

Балкан 29.03.21 | 13:37

Се преправале дека се романски одбојкари: Сиријци се обиделе нелегално да летаат од Атина кон Виена

Девет странски државјани се уапсени на аеродромот во Атина со фалсификувани патни исправи, преправени во одбојкарски тим, со исти тренерки и ранци. Уапсените се обиделе...

Балкан 29.03.21 | 10:07

Митаракис: Од почетокот на мај вакцинација во бегалските кампови во Грција

Од почетокот на мај, единици на Националната организација за јавно здравје, ќе започнат со вакцинација во прифатните центри за бегалци и мигранти, вели министерот за...

Балкан 29.03.21 | 09:09

Грција ќе се отвара, но прашање е дали Македонците ќе можат да влезат?

Иако Грција на големо се подготвува за туристичката сезона и евентуалните датуми за отварање околу 14 мај, за македонските граѓани или оние т.н трети земји се уште е спорно...

Балкан 29.03.21 | 09:05

Србите денес ќе добијат протоколи за летување во Грција

Условите под кои српските граѓани ќе можат да ги поминат своите летни одмори до омилените дестинации на Јонското и Егејското Море, треба да бидат познати по денешната...

Балкан 28.03.21 | 22:52

Грција може да ги отвори границите и пред 14 мај?

Грчкиот министер за туризам Харис Теохарис објави дека границите на оваа медитеранска земја можат да бидат отворени за странски државјани пред 14 мај, датум кој неодамна...

Балкан 26.03.21 | 20:01

Грчките граѓани ќе добијат бесплатна можност за самотестирање: Продолжен карантинот во Грција

Актуелните рестрикции во Грција, односно карантинот, полицискиот час и посебните мерки за црвената и темноцрвената зона, продолжени се за уште една недела, односно...

Балкан 26.03.21 | 10:40

Еве кој ќе летува кај јужниот сосед: Грција им ги отвори вратите на вакцинираните Израелци

Задолжителниот седумдневен карантин, по пристигнувањето во Грција од вчера не важи за државјаните на Израел кои се вакцинирани и имаат соодветна потврда, согласно...

Балкан 25.03.21 | 08:33

Принцот Чарлс пристигна во Грција за да им ја честита независноста

Под драконски безбедносни мерки, под здравствени протоколи, без публика поради пандемијата и карантинот, со ограничен број претставници на медиумите, со високи гости,...

Балкан 24.03.21 | 10:54

Летови од Скопје за Солун од 5 април ама со негативен ПЦР тест

Агенцијата за цивилно воздухопловство на Грција соопшти дека од 5 април ги укинува рестрикциите за летови меѓу Грција и Македонија, Албанија и Турција. Летовите од Македонија...

Балкан 22.03.21 | 12:29

Грчко МНР: Уназадување е одлуката на Турција да се повлече од Истанбулската конвенција

Повлекувањето на Турција од Конвенцијата на Советот на Европа за спречување и борба против насилството врз жените и семејното насилство е уназадување во областа на...

Балкан 22.03.21 | 10:19

До 5 април забрана за влез во Грција, без разлика на начинот на пристигнување

Летовите од  Македонија и Албанија, од денеска се дозволени на сите грчки аеродроми, а не само на атинскиот како што беше случајот досега, додека пак прекината е забраната...

Балкан 19.03.21 | 20:06

Им збоктиса локдаунот: Грција ги олабавува рестриктивните мерки

Скратен полициски час, од 21 наместо од 19 часот, отворање на археолошките локалитети и фризерските салони, но под строги правила и протоколи, во комбинација со зголемување...

Балкан 18.03.21 | 10:35

Грција се отвара околу 15 мај, но дали ние ќе можеме да патуваме таму?

Задоволство од предлогот на Европската комисија за воведување дигитален зелен сертификат за патувањата во кој ќе бидат вклучени податоците дали лицето е вакцинирано...

Балкан 17.03.21 | 10:20

Макрон и принцот Чарлс на гости во Грција

Претседателот на Франција Емануел Макрон, принцот Чарлс, премиерот на Русија Михаил Мишустин и претседателот на Кипар Никос Анастасиадис, се очекува да присуствуваат...