Ознака: цетиње
Балкан 18.10.21 | 12:18

Денеска протест поради препишување на манастирот Цетиње на СПЦ

Пред Владата во Подгорица денеска ќе се одржи протестен собир против одлуката на катастарската управа да го регистрира манастирот Цетиње како сопственост на Митрополијата...

Балкан 17.09.21 | 21:15

Собранието на општина Цетиње поддржа манастирот Цетиње да се врати во владеење на ЦПЦ

Собранието на општина Цетиње денеска ја поддржа граѓанската иницијатива за враќање на манастирот Цетиње во владеење на Црногорската православна црква (ЦПЦ). Пред неколку...

Балкан 07.09.21 | 09:50

Хеликоптерот на Јоаникие требало да биде срушен со зоља и снајпер!

Целата акција на внесување на српските великодостојници во манастирот на Цетиње траела не повеќе од десет минти.Тоа значело слетување на леталото, пробивање низ барикадите...

Балкан 06.09.21 | 10:57

Херој: Ова е српскиот специјалец кој ги спаси од снајпер Јоаније и Патријархот

Српските медиуми објавија дека вчера на Цетиње бил подготвен атентат врз митрополитот Јоаникије и Патријархот Порфириј. Атентатот требало да биде извршен со снајпер...

Балкан 05.09.21 | 23:55

Амбасадите на Франција, Германија, Италија, Британија и САД, како и делегацијата на Европската Унија, го осудија насилството во Црна Гора

Амбасадите на Франција, Германија, Италија, Британија и САД, како и делегацијата на Европската Унија во Црна Гора ги осудија денес сите облици на насилство, пренесува...

Балкан 05.09.21 | 14:40

Победа на СПЦ над Ѓукановиќ: На Цетиње сепак устоличен српскот митрополит Јоаникије

Cрпската црква и народот сепак победија во Црна Гора. Денеска под силно полицико обезбедување на Цетиње беше устоличен српскиот митрополит Јоаникије.Тој со хеликоптер...

Балкан 05.09.21 | 10:01

Панцир штит, долги цевки и специјалци: Вака на Цетиње стигнаа патријархот и митрополитот

Во слава на живиот Бог стигнавме на Цетиње да извршиме устоличување на митрополитот црногорско-приморски, господин Јоаникиј. Сите ги повикуваме на мир и молитва на...

Балкан 05.09.21 | 08:53

Во зовриена атмосфера: Почна устоличувањето на митрополитот Јоаникиј

Во Цетињскиот манастир почна устоличувањето на митрополитот Јоаникиј. Патријархот Порфирије и митрополитот Јонакиј со хеликоптер слетаа во Цетиње, објави курир.рс.

Балкан 05.09.21 | 08:32

Летаат шок бомби и солзавец: Нови жестоки судири во Цетиње

Тензично е во Цетиње утрово каде полицијата фрли солзавец врз граѓани на повеќе локации кои протестираат против најавеното устоличување на митрополитот Јоаникиј во...

Балкан 05.09.21 | 08:03

Порфириј негираше дека ќе се откаже од устоличувањето на Јоаникиј на Цетиње

Српскиот патријарх Порфириј синоќа објави дека Српската православна црква нема да се откаже од устоличување на митрополитот црногорско-приморски Јоаникиј во манастирот...

Балкан 05.09.21 | 00:02

Потврдено: Устоличувањето откажано, реагирале Абазовиќ и Ѓукановиќ, српкиот патријарх не се откажува

Најавеното устоличување на црногорско-приморскиот митрополит Јоаникиј нема да се одржи утре во Цетиње, јави РТС. Церемонијата е откажана откако премиерот и заменик...

Балкан 04.09.21 | 23:11

Eкстремистите победија, нема да има устоличување на српскиот митрополит на Цетиње

Противниците на устоличувањето на црногорско-приморскиот митрополит Јоаникиј во Цетински манастир победија. Нема да има устоличување на Цетиње. Претседателот Ѓукановиќ,...

Балкан 04.09.21 | 19:14

Во Подгорица лиругија, во Цетиње протести: Граѓаните се судрија со полицијата, тргнаа пеш кон Цетиње

Во Подгорица се одржува литургија пред свечениот чин предводен од патријархот на Српската православна црква Порфириј, приодите кон Цетиње се блокирани од граѓани незадоволни...

Балкан 04.09.21 | 14:28

Оклопни возила се упатија кон Цетиње, растат тeнзиите пред почетокот на церемонијата

Црногорските медиуми јавуваат дека голем број возила од повеќе црногорски градови се упатиле кон Цетиње. Забележани се и големи полициски сили, а пристигнуваат и оклопни...

Балкан 04.09.21 | 08:17

Цетиње како пред војна, над 1.800 полицајци ќе се обидат да ја контролираат бесната толпа

Најмалку 1.800 униформирани припадници на полицијата и голем број старешини и припадници на криминалистичката полиција ќе се обидат да спречат инциденти поради устоличувањето...

Балкан 03.09.21 | 18:12

Јоаникије бесен: Нека ми извинат Цетињци, ама немаат своја држава!

На два дена пред устоличувањето на митрополитот Јоаникије во Цетиње искри летаат и во Црна Гора и во Србија, а за „голема загриженост“ веќе се огласија и ЕУ и ОН, пишува...

Балкан 03.09.21 | 16:27

ОН и ЕУ предупредуваат на зголемени тензии во Црна Гора

Обединетите нации (ОН) и Европската унија (ЕУ) изразија загриженост поради „зголемените тензии и реторика на поделби“ во пресрет на устоличувањето на митрополитот...

Балкан 03.09.21 | 10:21

Се очекува крвав викенд во Цетиње: Болниците ги отпуштаат пациентите, дел од жените со децата веќе заминаа

Напнато е во Цетиње, Црна Гора пред најавеното востоличување на Митрополитот на Српската православна црква (СПЦ) ) Јоаникие закажано за 5 септември. Како што пренесува...

Вести 22.08.21 | 15:41

Црногорците не го сакаат српскиот митрополит Јоаникие

Голем број граѓани се собраа денеска во Цетиње за да протестираат против устоличувањето на Јоаникиј Миќовиќ за митрополит црногорско-приморски на Српската православна...

Балкан 17.06.21 | 20:54

Инцидент пред манастирот во Цетиње- мораше да интервенира и полицијата

Група граѓани повторно се обидоа да предизвикаат инцидент пред вратите на манастирот Цетиње, информираат медиумите од регионот. Во нивните извештаи е наведено дека...