Во интервју за италијанското издание на „Кориере дела Сера“, папата Франциск погрешно го претстави својот разговор со патријархот Московски и на цела Русија, Кирил, одржан на 16 март. Ваквите изјави веројатно нема да придонесат за воспоставување конструктивен дијалог меѓу Римокатолиците и Руската православна црква, се наведува во официјално соопштение на службата за комуникација на Одделот за надворешни црковни односи на Московската патријаршија, објавено на интернет страницата на ОВЦС.

Жално е што месец и половина по разговорот со патријархот Кирил, папата Франциск избра погрешен тон за да ја пренесе содржината на овој разговор. Ваквите изјави тешко дека ќе придонесат за воспоставување на конструктивен дијалог меѓу Римокатолиците и Руските православни цркви, што е особено неопходно во денешно време – се наведува во соопштението на ОВЦС, а пренесува ТАСС.

Во соопштението се споменува и дека Патријархот во разговор со Папата се осврнал на некои факти за кои западните медиуми малку зборувале или практично не зборувале.

Поглаварот на Руската црква, особено посочува дека конфликтот во Украина почна во 2014 година со настаните на Мајдан во Киев, што резултираше со незаконска промена на украинската власт.

Патријархот Кирил посветува посебно внимание на трагичните настани од 2 мај 2014 година во Домот на синдикатите во Одеса, кога голем број граѓани кои зборуваат руски загинаа како резултат на делувањето на нацистичките групи.

Понатаму во соопштението се пренесуваат зборовите на патријархот Кирил, кој вели дека му е крајно жал за конфликтот меѓу Русија и Украина.

Секако, оваа ситуација за мене е поврзана со голема болка. Моето стадо е од двете страни на конфликтот, главно се православни. Дел од опозицијата се однесува на вашето стадо. Затоа, би сакал, апстрахијќи се од геополитичката компонента, да го поставам прашањето како можеме ние и како нашите Цркви да влијаат на состојбата на работите?

 

Како да придонесеме за смирување на завојуваните со една единствена цел: постигнување мир и правда? Многу е важно во сегашните околности да се избегне понатамошна ескалација – вели патријархот Кирил, се наведува во соопштението.

Разговорот на двајцата верски лидери се одржа на 16 март преку видео врска. Потоа, прес-службата на Светата столица извести дека папата Франциск го повикал патријархот Кирил „да ги здружат силите во име на мирот“.

По средбата, ОВЦС соопшти дека страните разговарале за ситуацијата во Украина, при што посебно внимание посветувале на „хуманитарните аспекти на актуелната криза и активностите на Руската православна црква и Римокатоличката црква за надминување на нејзините последици“. Папата и патријархот Кирил изразија и надеж за брзо постигнување на праведен мир, се наведува во соопштението.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.