Ознака: папа Франциск
Свет 10.10.21 | 08:54

Папата Франциск: Државниците ширум светот да ја стават борбата со климатските промени пред партиските интереси

Папата Франциск ги повика членовите на парламентите ширум светот да ја надминат тесната рамка на политиката на нивните партии, со цел брзо да се постигне договор за...

Свет 06.10.21 | 14:07

Папа Франциск: Се срамам поради неспособноста на Католичката црква да се справи со злоупотребата на деца во Франција

Папата Франциск изрази денеска срам повторувајќи го тоа неколкупати, по објавувањето на извештајот за педофилија во рамки на Католичката црква во Франција. Сакам да...

Свет 14.09.21 | 19:09

Папата побара да нема предрасуди кон Ромите

Папата Франциск денеска, за време на посетата на некои од најсиромашните словачки населби, ги осуди предрасудите кон Ромите и дискриминацијата кон нив, порачувајќи...

Свет 14.07.21 | 14:13

Папата Франциск излезе од болница по операцијата

Папата Франциск излезе од болницата Гемели во Рим, каде што пред десет дена му беше извршена операција на дебелото црево. Фотографите пред болницата виделе два автомобила...

Здравје 08.07.21 | 18:24

Се следи состојбата на папата Франциск: Вчера имал треска

Лекарите од Универзитетската болница „Гемели“ во Рим продолжуваат да ја следат состојбата на папата Франциск по операцијата на дебелото црево, особено откако синоќа...

Свет 04.07.21 | 17:13

Папата примен во болница за операција на дебелото црево

Папата Франциск денеска е примен во болница во Рим на „закажана операција“ на дебелото црево, соопшти портпаролот на Ватикан, Матео Бруни. Бруни појасни дека 84-годишниот...

Свет 20.06.21 | 09:58

Папата започна канонизација на таткото на модерната ЕУ, Роберт Шуман

Папата Франциск го става францускиот државник Роберт Шуман, еден од основачите на модерна Европа, на патот кон канонизација во Римокатоличката црква, пренесува Би-Би-Си. Ватикан...

Фудбал 27.05.21 | 14:50

И Папата ќе навива за Македонија: Доби дрес од Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски му подари на Папата Франциск дрес од македонската фудбалска репрезентација, со што лидерот на Римо-католичката црква ќе има можност...

Свет 25.05.21 | 09:18

Светата Столица ги намалува трошоците – Папата до медиумите на Ватикан: Кој ги чита вашите вести?

Папата Франциск ги повика вработените во медиумите на Ватикан да ја оправдаат својата работа, прашувајќи ги колку луѓе воопшто ги читаат нивните вести. Папата ја испрати...

Свет 23.04.21 | 09:07

Папата Франциск: Пандемијата покажува дека немаме време за губење, светот е на пат кон самоуништување

Папата Франциск предупреди дека светот е „на пат кон самоуништување“ доколку политичките лидери не успеат храбро да ја искористат пандемијата на Ковид-19 како шанса...

Свет 24.03.21 | 15:46

Папата Франциск наложи намалување на платите на кардиналите и свештениците

Папата Франциск им нареди на кардиналите да ги намалат платите за 10 проценти и да им ги намалат платите на другите свештеници кои работат во Ватикан за да ги зачуваат...

Свет 14.03.21 | 19:14

Папата Франциск: Граѓанската војна во Сирија е една од најлошите хуманитарни кризи, свето мора да понуди надеж за земјата

Папата Франциск изјави дека граѓанската војна во Сирија е една од најлошите хуманитарни кризи на денешнината. Тој порач дека 10-годишнината од избивањето на војната...

Свет 09.01.21 | 20:17

Папата ќе се вакцинира

Папата Франциск рече дека планира да прими вакцина против коронавирус на почетокот на следната недела и ги повика сите луѓе да се вакцинираат за да ги заштитат не само...

Свет 22.12.20 | 11:18

Двајца кардинали блиски соработници на Папата позитивни на корона

Двајца кардинали, блиски соработници на Папата Франциск, кои често се во контакт со него се заразени со корона вирусот. Конад Крајевски, кардиналот познат како протагонист...

Свет 11.12.20 | 09:00

Божиќна миса поместена поради полицискиот час: Папата Франциск ќе служи два часа порано

Папата Франциск годинава ќе ја одржи традиционалната полноќна миса на Божиќ во 19,30 часот, поради полицискиот час што е на сила во Италија. Полноќната миса традиционално...

Естрада 17.11.20 | 08:50

Папата лајкал фотографии од секси Бразилка

На папата Франциск му се допаѓаат фотографии од бразилскиот модел Наталија Гарбото. Медиумите во Италија пренесуваат дека задолжениот да го води неговиот налог на...

Свет 26.09.20 | 12:11

Папата Франциск: Имаме шанса од кризата да излеземе подобри, да ги исправиме неправдите, да ги заштитиме сиромашните и мигрантите

Папата Франциск ги повика светските лидери да ја искористат кризата предизвикана од пандемијата на корона вирусот како можност да ги поправат неправдите во светската...

Свет 19.08.20 | 15:31

Папата Франциск: Животот не може да се врати во нормалност ако богатите имаат приоритет при добивањето вакцина за Ковид-19

Папата Френциск истакна дека е против секоја можност богатите да добијат приоритет при вакцинирањето против корона вирусот. Пандемијата е криза. Ние мора да излеземе...

Свет 08.07.20 | 14:39

Папата Франциск: Не можете ни да го замислите пеколот во кој живеат мигрантите

Папата Францис го осуди „незамисливиот пекол“ во либијските мигрантски кампови за време на денешната миса одржана на седум годишнината од посетата на сицилијанскиот...

Калеидоскоп 19.04.20 | 17:32

Папата Франциск: Да се ​​подготвиме за иднината без нееднаквост

Папата Фрациск денеска ги повика верниците да го искористат „времето на искушение” од пандемијата на коронавирусот за да се подготват за иднината во која ќе нема...