Ознака: папа Франциск
Калеидоскоп 19.04.20 | 17:32

Папата Франциск: Да се ​​подготвиме за иднината без нееднаквост

Папата Фрациск денеска ги повика верниците да го искористат „времето на искушение” од пандемијата на коронавирусот за да се подготват за иднината во која ќе нема...

Свет 08.04.20 | 21:39

Папата Франциск ги осуди луѓето кои се обидуваат да заработат на кризата со коронавирусот

Папата Франциск денеска ги осуди луѓето кои пандемијата од коронавирусот ја користат за брза заработка, а посебно се осврна на „лицемерието“ на одредени политичари...

Свет 18.03.20 | 12:09

Папа Франциск: Седењето дома е шанса да се открие семејниот живот

Луѓето треба да го искористат слободнте денови на наложено седење дома поради коронавирусот за да се поврзат со нивните семејства, изјави папата Франциск, пренесе ДПА. Во...

Свет 07.03.20 | 17:30

Папата Франциск ќе им се обраќа на верниците преку интернет, откажани сите јавни настапи поради коронаврусот

Папата на верниците ќе им се обраќа преку Интернет, соопшти неговиот портпарол. Ватикан соопшти дека папата утре нема да им се обрати на верниците од прозорецот со поглед...

Балкан 15.12.19 | 09:32

Папата Франциск ќе ја посети Црна Гора

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск ќе ја посети Црна Гора следната година, потврдено е на денешната средба во Ватикан на папата и премиерот на Црна...