Ознака: Русија
Свет 24.10.21 | 16:31

Се затвораат рестораните, кафулињата и продавниците: Санкт Петербург оди во седум-дневен карантин

Рестораните, кафулињата и продавниците во Санкт Петербург што не се неопходни ќе бидат затворени од 30 октомври до 7 ноември. Указот потпишан од гувернерот Александар...

Свет 22.10.21 | 11:39

Шеснаесет жртви во експлозија во фабрика во Русија

Шеснаесет лица загинаа во експлозија и пожарот кој потоа избувнал во фабрика за барут во регионот Рјазан во Русија, јавија локални медиуми. Според Министерството за...

Свет 22.10.21 | 09:10

Путин и се заблагодари на ЕУ на санкциите: Само на храна заработивме 25 милијарди долари, продолжете така

Рускиот претседател Владимир Путин проговори за санкциите кои ЕУ со години ги има кон Русија и оти тие ги зајакнале руската економија. Благодарам на ЕУ за санцкиите...

Вести 21.10.21 | 15:43

Столтенберг: Односите меѓу НАТО и Русија се на најниско ниво од Студената војна

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, истакна дека односите меѓу НАТО и Русија се на многу ниско ниво. Столтенберг изјави дека ситуацијата е најтешка од крајот...

Свет 21.10.21 | 09:48

Русија објави случаи на новата мутација на делта-сојот

Русија објави неколку инфекции со нов сој на ковид-19, за кој се верува дека е повеќе заразен од делта-видот, објави агенцијата РИА. Можно е варијантата „АY.4.2“ да се шири...

Свет 20.10.21 | 20:25

Алијансата подготвена за комуникација со Русија и покрај затворањето на руската мисија во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека Алијансата мора да продолжи да разговора со Русија. Ваквата изјава на Столтенберг доаѓа откако Москва ја...

Свет 20.10.21 | 15:14

Русија воведува неработна недела по рекордниот број умрени од Ковид-19

Русија воведува неработна недела поради зголемувањето на бројките на заразени и умрени во пандемијата на коронавирусот, пренесе „Раша Тудеј“. Претседателот Владимир...

Свет 19.10.21 | 21:48

Нови правила во Москва: Невакцинираните лица над 60 години дома до февруари

Градските власти во Москва наредија воведување на првите ограничувања за ковид-вирус од летото, поради новиот скок на инфекцијата „Ковид-19“ и бавната стапка на вакцинација. Властите...

Вести 19.10.21 | 15:34

Русија планира да воведе неработни денови за да го забави ширењето на Ковид-19

Руската вицепремиерка Татјана Голикова ја повика владата од 30 октомври до 7 ноември да воведе неработни денови за да го спречи натамошниот рекорден раст на бројот на...

Свет 19.10.21 | 15:26

Руската Влада планира да воведе неработни денови за да го забави ширењето на Ковид-19

Руската вицепремиерка Татјана Голикова ја повика владата од 30 октомври до 7 ноември да воведе неработни денови за да го спречи натамошниот рекорден раст на бројот на...

Свет 18.10.21 | 09:42

Руската амбасада ја потврди смртта на руски државјани во Албанија

Руската амбасада во Тирана ја потврди смртта на четворица руски државјани во албански хотел. Тие изразија надеж дека ќе се спроведе детална истрага за тој инцидент,...

Свет 16.10.21 | 20:05

На Европа и се заканува криза со гас

Потпретседателот на руската Влада задолжен за енергетски прашања, Александар Новак денеска изјави дека Русија не ја исклучува можност за нова криза со гас во Европа...

Свет 16.10.21 | 15:15

Во Русија повторно црн рекорд во број на починати од ковид-19

Во Русија во изминатите 24 часа од ковид-19 починале повеќе од 1000, најмногу за еден ден од почетокот на епидемијата, соопштија денеска здравствените власти. Бројот на новозаразени...

Свет 15.10.21 | 08:59

САД ја повикаа Русија да обезбеди енергетска сигурност во Европа

Заменик државниот секретар Венди Шерман и потсекретарот за економски прашања, Хозе Фернандез, се сретнаа со рускиот вицепремиер Алексеј Оверчук, кој е во посета на...

Свет 14.10.21 | 15:45

Русија руши рекорди- речиси илјада починати за 24 часа

Русија објави рекордни 986 смртни случаи поврзани со коронавирус во изминатите 24 часа и 31.299 нови инфекции во четвртокот, најмногу во еден ден од почетокот на пандемијата. Кремљ...

Свет 14.10.21 | 15:42

Русија првпат надмина 30.000 случаи на корона дневно

Најновиот дневен број на случаи на Ковид и смртни случаи во Русија поставија нови рекорди за земјата, со повеќе од 30.000 случаи официјално пријавени во еден ден за прв...

Свет 14.10.21 | 09:25

Путин: Уставот ми дозволува, но се уште не сум одлучил дали ќе се кандидирам за нов мандат

Рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека се уште не донел одлука дали да се кандидира за нов мандат на чело на Руската Федерација на изборите во 2024 година. Да,...

Свет 13.10.21 | 12:35

Нов рекорд на починати од ковид во Русија – 984

Бројките што доаѓаат од Русија продолжуваат постепено да се зголемуваат. Ројтерс ја пренесува веста дека земјата постави рекорден број смртни случаи поврзани со ковид...

Фудбал 12.10.21 | 10:37

Сериозен инцидент по натпреварот Словенија-Русија: Руски навивач тешко повреден во Марибор

По квалификацискиот натпревар за Светското првенство меѓу Словенија и Русија, одигран во Марибор, словенечки хулигани ги нападнале руските навивачи. Во инцидентотите...

Балкан 11.10.21 | 11:21

Србија купува најмодерно вооружување од Русија

Српскиот министер за внатрешни работи, Александар Вулин, соопшти дека српската војска и полиција ќе добијат најнова опрема и оружје од Русија. Армијата и полицијата...