Ознака: украина
Свет 03.12.23 | 10:23

Ноќен руски напад со дронови врз воени цели во Украина

Русија во текот на ноќта лансирала 12 дронови и една крстосувачка ракета кон воени цели во Украина. Како што соопштија украинските воздухопловни сили, украинскиот противвоздушен...

Свет 02.12.23 | 09:47

„Економист“: Русија е на пат да ја добие војната во Украина

За првпат од почетокот на војната во Украина на 24 февруари 2022 година, се добива впечаток дека Русија може да победи во оваа војна, пишува лондонски „Економист“. Рускиот...

Свет 01.12.23 | 18:00

Зеленски призна дека контраофанзивата пропаднала: Војната влегува во нова фаза

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, изјави дека војната со Русија е во нова фаза, а зимата се очекува да ги комплицира борбите по летната контраофанзива која...

Свет 01.12.23 | 11:54

Лавров: Со Украина имавме договор за прекин на војната, но…

Со Украина имаше договор за прекин на војната, но Борис Џонсон не се согласи и побара продолжување на војната, рече во одговор на новинарско прашање рускиот министер...

Свет 30.11.23 | 18:32

Унгарија нема да го поддржи предлогот за почеток на преговори за пристапување на Украина во ЕУ

Унгарија нема да го поддржи предлогот на Европската унија за почеток на преговори за прием на Украина како членка на блокот, изјави Гергеј Гујаш, шеф на кабинетот на...

Свет 30.11.23 | 10:11

„Вашингтон пост“: Најголем дел од американската помош за Украина останува во САД

Од 68 милијарди долари одобрени од Конгресот за помош на Украина, околу 90% остануваат во САД, односно одат за американски компании, пишува „Вашингтон пост“. Овие средства...

Свет 29.11.23 | 15:12

Сијарто: Унгарија никогаш нема да и испорача оружје на Украина

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто денеска изјави дека Унгарија никогаш нема да и испорача оружје на Украина, нагласувајќи дека колку повеќе оружје...

Свет 29.11.23 | 13:47

Нема да има прекин на огнот во Украина во 2024 година, тврди официјална Москва

Рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков не гледа шанса за прекин на огнот во украинскиот конфликт следната година, имајќи предвид дека Киев и неговите...

Свет 29.11.23 | 09:44

Војната трае – бизнисот цвета: Украински компнии и продале на Русија делови за авиони и хеликоптери во вредност од 650 милиони рубли

Од почетокот на војната во Украина, украинските производители ја снабдиле Русија со резервни делови за авиони и хеликоптери во вредност од 370 милиони рубли (3,79 милиони...

Свет 29.11.23 | 09:19

Путин нема да склучи мир во Украина пред да ги дознае резултатите од претседателските избори во САД

Рускиот претседател Владимир Путин нема да склучи мир во Украина додека не ги знае резултатите од американските избори во ноември 2024 година, изјави синоќа висок функционер...

Свет 28.11.23 | 11:36

Отруена сопругата на шефот на украинското разузнавање, тврдат украинските медиуми

Мариана Буданова, сопругата на началникот на украинската воена разузнавачка служба Кирил Буданов, е отруена, изјави за Киев Индипендент претставник на воената разузнавачка...

Свет 27.11.23 | 23:01

Поради големите човечки загуби на фронтот Украина ја менува праксата за регрутирање со цел да ги пополни воените сили

Украинската влада најави промена во праксата за регрутирање со цел подобро да ги искористи човечките ресурси, изјави секретарот на украинскиот Совет за безбедност. Промените...

Свет 27.11.23 | 21:50

Британскиот министер за одбрана загрижен што „Путин испраќа се поголем број Руси во бесмислена смрт“

Британскиот министер за одбрана, Грант Шапс, изјави дека Русија го засилува притисокот врз украинските сили и „испраќа се повеќе Руси во смрт“, повеќ отколку кога било...

Свет 27.11.23 | 16:46

Столтенберг: Украина продолжува да има успеси против руските сили по некои од „најинтензивните борби“

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека Украина продолжува да нанесува „тешки загуби“ на Русија по некои од „најинтензивните борби“ од почетокот...

Свет 27.11.23 | 09:08

Во Украина 400 населени места останаа без струја поради лошото време

Речиси 400 места останаа без струја во Украина поради екстремно тешките временски услови, соопшти синоќа претседателот Володимир Зеленски, додека украинската електрична...

Македонија 24.11.23 | 19:48

Владата одлучи и следната година да донираме за Украина и Молдавија

Владата на денешната 202 седница донесе одлука за давање на согласност за продолжување на Европскиот АТМ доброволен солидарен фонд за поддршка на Украина и Молдавија...

Свет 23.11.23 | 18:25

Орбан: Украинците гинат, а Русија не може да биде поразена, затоа мора да се премине на нов план за дејствување

Стратегијата на Европската унија во врска со конфликтот во Украина пропадна, Русија не може да биде поразена и поради тоа мора да се премине на нов план за дејствување,...

Свет 22.11.23 | 15:16

Путин: Треба да размислиме како да ја запреме војната во Украина

Рускиот претседател Владимир Путин во денешното обраќање на виртуелниот Самит на Г20 изјави дека е неопходно да се размислува како да се запре „трагедијата“ на конфликтот...

Свет 21.11.23 | 15:46

ОН: Бројот на загинати цивили во Украина надмина 10 илјади

Бројот на загинати цивили во Украина од почетокот на руската инвазија се искачи над 10 илјади, соопшти канцеларијата за човекови права на Обединетите нации. Огромното...

Свет 19.11.23 | 12:23

Орбан: Украина е светлосни години далеку од членство во ЕУ

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Украина е „светлосни години“ оддалечена од пристапувањето кон Европската унија. Говорејќи на конгресот на неговата партија...