Во текот на вчерашниот ден беше извлечено безживотно тело на 16-годишно дете од реката Пена во близина на Бањиче, а „Алсат“ објави дека полицијата истражува дали момчето било убиено. Според информации на „Алсат“, полицијата досега уапсила 17-годишна девојка, а се трага по уште едно лице.

Во четвртокот, во 14 часот во СВР Тетово бил извршен службен разговор со 17-годишна малолетничка од тетовско Рогле. Таа се сомничи дека со тврд предмет го нападнала 16-годишниот малолетник од село Ново Село, Општина Желино, кој вчера во 7.10 часот беше пронајден починат во водите на река Пена на патот кон место викано „Бањиче“ во Тетово.

Исто така, во врска со настанот, во присуство на родител, претставник од Центар за социјални работи, адвокат и медицинско лице бил извршен разговор и со 17-годишен малолетник од Тетово.

Малолетничката била задржана во полициска станица, додека малолетникот бил ослободен. По документирање на случајот од страна на судија во претходна постапка во Основен суд Тетово, на малолетничката ѝ била определена мерка притвор во траење од 30 дена и била спроведена во Казнено-поправната установа Затвор Скопје за издржување на мерката притвор.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.