Ознака: смрт
Свет 11.01.21 | 09:05

Пред една година Вухан го пријави првиот смртен случај од ковид-19

Точно пред една година во Вухан беше забележен првиот смртен случај од ковид-19, објави Кина. По 12 месеци, од ковид-19 во светот починаа 1,9 милиони лица. Денес после една...

Здравје 23.12.20 | 23:00

Кога ќе почине, човекот е свесен уште неколку часа

Човечкиот мозок сè уште работи откако срцето ќе престане, со други зборови, мозокот знае дека сте мртви, покажува истражувањето спроеведно на Универзитетот Stony Brook School...

Естрада 03.12.20 | 20:53

Денеска ќе наполнеше 43 години: Големата љубомора беше главната причина за убиството на Ксенија Пајчин

Да беше жива една од најубавите пејачки во регионот денеска ќе наполнеше 43 години. За жал, експлозивната љубов со Филип Каписода на крајот се заврши трагично. Тие двајца...

Македонија 22.11.20 | 23:07

Филипче да излезе и јавно да објави дека во ГОБ „8 Септември” е забрането да примаат пациенти над 70 години

Венко Филипче да излезе и јавно да објави дека во ГОБ „8 Септември“ во Скопје е забрането да се примаат пациенти над 70 години. Јавноста мора да знае, особено постарите...

Калеидоскоп 17.11.20 | 14:23

Бил мртов 4 минути: На планинар срцето престанало да му чука, а потоа ги отворил очите

Мајкл Напински, кој се изгубил поради смрзнување во американскиот Национален парк Маунт Рејнер, се вратил во живот откако срцето престанало да му работи и не чукало...

Македонија 30.10.20 | 13:00

Ќе се погрижат ли ЈО и МВР конечно за сејачот на говор на омраза: Тричковски му посака болна смрт на Мицкоски

Потентниот некрофил на македонската политичка сцена повторно ја повикува смртта на претседателт на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Поранешниот новинар Бранко Тричковски...

Филм 28.09.20 | 16:12

Ѕвезата на познатиот хорор филм „Рингу“ пронајдена мртва под неразјаснети околности

Ѕвездата на легендарниот хорор филм „Прстен“, 40-годишната јапонска aктерка, Јуко Такеучи, e пронајдена мртва во нејзиниот стан во Токио. Полицијата почнала истрага,...

Здравје 25.08.20 | 17:35

Германски научници: Кај две третини од починатите, Ковид-19 е единствена причина за смрт, а не претходни заболувања

Врвот на германската медицинска професија од областа на патологијата тврди дека постојат докази дека во повеќето случаи на тешка Kовид-19, а се работи за над две третини...

Спорт 19.07.20 | 10:15

Светската јуниорска шампионка во лизгање паднала од прозор и починала

Австралија е завиена во црно поради ненадејната смрт на 20 годишната лизгачка на мраз и поранешната светска јуниорска шампионка Екатерина Александровскаја, која во...

Македонија 02.06.20 | 14:30

Прв смртен случај кај медиумските работници од коронавирус во земјава

Со смртта на 56 годишната жителка на Лабуништа, бројот на починати од коронавирусот во ова село се искачи на 16, објави Алсат-М. Во исто време, во целиот струшки регион досега...

Црна хроника 29.05.20 | 16:11

Германски државјанин пронајден починат во стан во Скопје

Вчера во 16.42 часот во СВР Скопје, С.И. пријавила дека во стан на ул.„Јордан Мијалков“ во Скопје го пронашла починат Х.Н.(42) од Германија. Од лекар била констатирана смрт...

Калеидоскоп 22.05.20 | 22:45

Загинале од пиштол, а ги броеле како починати од коронавирус

Државните службеници на американската држава Вашингтон признале дека има случаи во кои луѓето убиени со огнено оружје се сметаат за жртви на коронавирусот. Д-р Кејти...

Свет 30.04.20 | 09:45

Најсмртоносните вируси кои се сè уште присутни на планетава

Додека светот е во паника од коронавирусот, да потсетиме кои од постоечките вируси се најсмртоносни. Беснило Беснило е една од ретките инфекции во светот која убива...

Психологија 25.04.20 | 09:49

Се почнува 72 часа пред смртта

Во човековата природа е да се плашиме од смртта . Се плашиме од самата помисла или пак кога присуствуваме на некој погреб. Меѓутоа можеби луѓето пред смрт многу подобро...

Свет 23.03.20 | 22:25

Уште двајца лекари починаа денеска во источна Франција од коронавирусот, петмина за два дена

Уште двајца лекари од Горна Рајна и Горна Сона денеска починаа од коронавирусот, соопшти попладнево Регионалната здравствена агенција (АРС) за Гранд Ест. Со ова бројот...

Црна хроника 09.03.20 | 15:53

Анестезиолог обвинет за смртта на родилката во „Санте плус“

По сеопфатна претходна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице кое се товари дека сторило едно кривично дело –...

Калеидоскоп 20.02.20 | 09:25

Откриено како водителката го изгуби животот: Оставила трогателна проштална порака

Водителката Керолин Флек изврши самоубиство во својот стан во Лондон, а нејзината смрт ја запрепасти јавноста. Керолин работела на бројни телевизиски проекти во Британија,...

Свет 09.12.19 | 19:00

Градоначалник забрани умирање за време на викенди и празници

Градоначалникот на француската општина Грел Изабел Ѓужел издал налог со кој им се забранува на жителите да умираат дома за време на викендите и празниците, објавено...

Калеидоскоп 02.12.19 | 12:56

Марина Туцаковиќ пред 11 години го загуби синот, а и денес не знае од што умрел

И по 11 години од смртта на Милош Радуловиќ, синот на Марина Туцаковиќ, една од најпознатите авторки на песни во регионот, таа не знае од што починал тој. Токму Марина го...

Балкан 28.11.19 | 14:56

Рама не успеа да ги задржи солзите кога го прашаа за смртта на девојката на неговиот син

Премиерот на Албанија не успеа да ги задржа солзите кога беше запрашан за девојката на неговиот син Кристи Речи, која го загуби животот во страотниот земјотрес. Во земјотресот...