Претставниците на Бугарската социјалистичка партија (БСП) денеска му го вратија на претседателот Румен Радев третиот и последен мандат за формирање влада.

Тоа го направија откако ја одбија поканата да седнат и да разговараат за евентуално создавање парламентарно мнозинство, па Радев во рок од 72 часа да го одреди датумот на вонредните избори.

„Владејачката коалиција ја остава преодната влада со енергетска криза која може да предизвика колапс на економијата и социјалниот систем“, рече Радев и додаде дека ова е „најуништувачкото наследство што владата го остава зад себе“, беше објавено на веб-страницата на Бугарското радио. bnr.bg.

Кога лидерот на БСП, Корнелија Нинова, го прашала дали ќе го продолжи функционирањето на сегашното свикување на парламентот, Радев им рекол на пратениците да ја завршат работата до крајот на оваа недела, додава Бугарското радио.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.