Ознака: Румен Радев
Балкан 13.09.23 | 09:38

Радев: Европските барања јасно укажуваат дека Македонија мора да го измени Уставот

Бугарскиот претседател Румен Радев смета дека решението за проблемите во односите со Македонија лежи во имплементацијата на Копенхашките критериуми за членство во...

Балкан 28.08.23 | 16:49

За Радев, Браќата Миладиновци се чувари на бугарскиот фолклор

Сакам овде, на ова место, да се потсетиме на зборовите на чуварите на бугарскиот фолклор – браќата Константин и Димитар Миладинови, дека Бугарите ги излеваат своите...

Балкан 27.08.23 | 18:12

Румен Радев специјален гостин на фестивал на „авторска македонска песна“ од Бугарија

Претседателот на Бугарија, Румен Радев, вечерва ќе биде специјален гостин на  фестивалот „Пирин фолк“, во Сандански. Шефот на бугарската  државата ќе ги пречека учесниците...

Балкан 25.08.23 | 10:34

Aнкета во Бугарија: Радев со најголема доверба

Довербата во единствениот министер од ГЕРБ во кабинетот е поголема од таа кон самиот премиер. Ова го покажува најновата анкета, финансирана и спроведена заеднички од...

Балкан 25.08.23 | 10:29

Румен Радев одби да го потпише указот за разрешување на главниот секретар на бугарското МВР, Петар Тодоров

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска одби да донесе указ за разрешување на главниот секретар во МВР, Петар Тодоров. Во соопштението од бугарското претседателство...

Балкан 19.08.23 | 09:31

Радев денеска ќе прославува Илинденско-Преображенското востание

Претседателот на Бугарија Румен Радев денеска ќе учествува на одбележувањето на 120-годишнината од Илинденско-Преображенското востание во областа Петрова нива, соопштија...

Македонија 05.08.23 | 09:45

Молкот на Ковачевски на негациите од Софија упатени на Илинден, отвора сомнеж дека тој веќе го прифатил бугарскиот наратив

Втор ден како Ковачевски, Османи и Маричиќ се кријат од јавноста после навредите и понижувањето кое дојде од Софија, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Радев: Влезот на Бугарите во...

Балкан 03.08.23 | 18:46

Фотографии од одбележувањето на 20 години од Илинденското востание во Софија: Никаде не се споменува Преображенско, ниту има Бугари

Фотографии од весници во Бугарија  го покажуваат одблежувањето на 20 годишнината од Илинденското востание во Софија. Таа 1923 година во главниот град на Бугарија се собрале...

Македонија 03.08.23 | 00:37

Радев: Влезот на Бугарите во Уставот е завет на Илинденците, востанието го објавиле камбаните од бугарските цркви

По повод 120-годишнината од Илинденско востание во Софија, бугарскиот претседател Румен Радев одржа говор во кој рече дека „Илинденско-Преображенското востание е најмасовниот...

Македонија 02.08.23 | 11:58

Радев со честитка до Пендаровски за овој „голем и значаен настан од заедничкото историско и културно минато на Бугарија и Република Cеверна Македонија“.

Шефот на државата Румен Радев упати честитка до претседателот Стево Пендаровски по повод државниот празник Илинден – Денот на Републиката, соопшти прес-службата...

Балкан 20.07.23 | 14:14

Стотици граѓани протестираа во Софија и повикаа на импичмент на Румен Радев

Во центарот на Софија синоќа стотици граѓани повикаа на импичмент на Румен Радев, по неговата изјава дека  „Украина инсистира да ја води оваа војна“ , која ги налути...

Свет 15.07.23 | 15:26

Украинската Амбасада во Софија со остра реакција на коментарот на Радев: Сакаме мир, но агресорот инсистира да води војна

„Украина е таа која најмногу сака мир, а агресорот е тој кој инсистира да води војна! Таков став до медиумите во Бугарија испратија од Амбасадата на Украина во Софија. Нивната...

Балкан 30.06.23 | 12:15

Во рамката е целиот Договор за добрососедство и историската комисија: Радев ветува дека нема да има нови услови за почеток на преговорите, освен тие во преговарчката рамка

Бугарскиот претседател кажал оти Софија најсилно ја посакува интеграцијата на Македонија во Европската Унија, но дека претходно мора да ги спроведе преземените...

Македонија 26.06.23 | 17:35

Радев: Вклучувањето на Бугарите во Уставот на Македонија е само прелиминарен услов за почеток на преговорите за членство во ЕУ

Бугарскиот претседател Румен Радев со писмо до европските лидери и институции, апелира приемот на Република Македонија во Европската Унија да се заснова на исполнување...

Балкан 26.06.23 | 14:43

Радев со писмо до Брисел: Приемот на Македонија во ЕУ да се заснова на критериуми за членство, а не на политика на лобирање

Во писмото до европските лидери и институции, бугарскиот претседател Румен Радев апелира приемот на Република Македонија (РМ) во Европската Унија (ЕУ) да се заснова...

Балкан 23.06.23 | 09:27

Радев и Борисов се караат кој ја турка Бугарија во војна

Лидерот на бугарската владејачка партија ГЕРБ и поранешен бугарски премиер, Бојко Борисов, денеска во ходниците на Народното собрание во Софија, експресно му одговори...

Македонија 20.06.23 | 14:08

Ковачевски му порача на Радев да си гледа во својот двор, наместо да коментира каде лобира неговата влада

Премиерот Димитар Ковачевски се уште не ја видел денешната изјава на бугарскиот претседател Румен Радев според кој, земјава „не ја научила лекцијата од лани да не лобира...

Балкан 20.06.23 | 14:06

Уставот да не се користи како параван за да се сокријат интимните сцени меѓу некои партии во Собранието

Уставот е темелот на државното уредување и општествените односи, а интервенцијата во овој темел и неговата промена мора да се направат крајно внимателно, за да се гарантира...

Балкан 20.06.23 | 11:10

Радев: Скопје не ја научи лекцијата, да не лобира во Брисел за да го скрие недостатокот на реформи

Претседателот на Бугарија, Румен Радев одговарајќи на новинарско прашање за односите со Македонија истакна дека Скопје не ја научило лекцијата од лани да не лобираат...

Балкан 08.06.23 | 16:11

Бугарија има двотретинско мнозинство за смена на Румен Радев

Двотретинско мнозинство за импичмент врз актуелниот бугарски претседател во Бугарија веќе постои, а оваа иницијатива потекнува од поранешниот шеф на бугарската тајна...