Ознака: Румен Радев
Македонија 20.12.20 | 14:38

Радев: Патот на Македонија до ЕУ води преку Софија

Патот на Република Македонија кон ЕУ води преку Софија, а не со лобирања низ европските престолнини и притисок врз Бугарија, изјави бугарскиот претседател Румен Радев...

Балкан 20.12.20 | 10:24

Румен Радев го обвини Ердоган дека се обидува да се меша во политиката на Бугарија

Бугарскиот претседател Румен Радев изјави дека турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган има амбиции и се обидува да учествува во политичкиот живот на Бугарија. Ваквата...

Македонија 10.12.20 | 23:44

Радев на Бучковски: Не сме го оспориле самоопределувањето, но идентитет не се гради со омраза на братски сосед

Бугарскиот претседател очекува политичка волја од македонска страна за да се покаже дека добрососедството е реалност. Европската интеграција на Македонија бара постигнување...

Балкан 07.12.20 | 11:32

Радев: Македонија да ја признае историската вистина, Бугарија да ги брани своите права

Запрашан дали Бугарија треба да го брани својот став за македонското прашање или да отстапи во прилог на Македонија, бугарскиот претседател Румен Радев изјави дека...

Балкан 27.11.20 | 16:10

Радев: Бугарија треба да даде зелено светло за Македонија, откако ќе бидат признаени објективните историски факти

Бугарија треба да даде согласност за почетокот на преговорите со Република Македонија, откако ќе бидат признати објективните историски факти и откако процесот на искоренување...

Балкан 14.11.20 | 13:51

Радев: Го убедив Борисов дека не може да има безрезервна поддршка за Скопје

Бугарскиот претседател Румен Радев бара за Македонија да се отвори посебно поглавје во преговарачката рамка, во кое ќе бидат содржани сите критериуми за добрососедство....

Македонија 14.11.20 | 10:50

Ново барање од Бугарија: Радев бара посебно поглавје во преговарачката рамка за Македонија

Бугарскиот претседател Румен Радев бара да се отвори посебно поглавје во преговарачкара рамка за Македонија во кое ќе бидат содржани сите критериуми за добрососедство. Според...

Македонија 05.11.20 | 11:13

Радев за ветото се вади на ЕУ: Бугарија е одговорна членка

Бугарија е одговорна членка на ЕУ и нема да дозволи нерешени билатерални прашања да го нарушат единството на Унијата, изјави бугарскиот претседател Румен Радев во телефонски...

Македонија 03.11.20 | 22:03

Радев: Бугарските предлози најверојатно нема да влезат во преговарачката рамка

Претседателот на Бугарија Румен Радев смета дека почетокот на преговорите на Македонија со ЕУ треба да се одложат се додека не се најде билатерално решение, бидејќи,...

Балкан 21.10.20 | 15:29

Бугарскиот претседател негативен на Ковид-19

Бугарскиот претседател Румен Радев доби негативен резултат од тестот за вирусот Ковид-19, изјави денеска неговиот портпарол. Радев беше тестиран за коронавирус и се...

Балкан 21.10.20 | 09:48

Бугарскиот претседател Румен Радев во самоизолација

Претседателот на Бугарија Румен Радев оди во самоизолација поради контакт со заразен со Ковид-19, јавија бугарските медиуми. Делегацијата што ја предводеше тој се врати...

Македонија 16.10.20 | 11:52

Радев: Нема компромиси за историјата, јазикот или барањето за националните малцинства

Треба да се најде политичко решение, но не може да се прават компромиси со историјата и јазикот или со барања за национални малцинства, изјави денеска бугарскиот претседател...

Македонија 16.10.20 | 11:02

Румен Радев: Треба политичко решение за надминување на историските прашања со Македонија

Претседателот на Бугарија, Румен Радев, порача дека треба да има политичко решение за надминување на историските прашања кои се тема на разговор на македонско-бугарската...

Балкан 17.09.20 | 17:43

Радев најави вето на измените на изборниот закон

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска изјави дека ќе стави вето на измените на изборниот закон. На прашањето дали гледа основа за ставање вето на ревизиите што...

Балкан 03.09.20 | 19:27

Радев: Владата ги режираше провокациите во Софија

Во текот на изминатите 24 часа власта режираше провокации, што дадоа повод за насилство врз новинарите и граѓаните. Настрадаа десетици лица, како меѓу граѓаните, така...

Балкан 03.09.20 | 09:48

Порака на Радев: Нема друг излез од блокадата на државата освен оставка на Владата

Бугарскиот претседател Румен Радев, истакна дека единствен излез за мирно решавање на напнатоста во Бугарија е изгласување недоверба на владата. Радев им порача на...

Балкан 22.08.20 | 11:36

Радев: Мафијата се обидува да ја смести Бугарија во ќорсокак

Шефот на државата отсекогаш бил покровител на прославите на епопејата во Шипка, а денеска тие се организираат со граѓанска иницијатива, без партиски бои. Но, владата...

Балкан 17.08.20 | 20:03

Бугарскиот претседател бара итна и безусловна оставка од Борисов

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска побара премиерот Бојко Борисов веднаш да поднесе безусловна оставка, јави БГНЕС. – Предлозите на премиерот не треба воопшто...

Балкан 23.07.20 | 22:22

Радев: Бугарите никогаш не биле пообединети во желбата да ја повратат земјата од мафијата

Бугарскиот претседател Румен Радев вечерва им се придружи на демонстрантите, на 15-от ден од антивладините протести во Софија и другите градови низ земјата, соопшти...

Балкан 19.07.20 | 12:56

Бугарскиот претседател Радев: Доцна е за дијалог, протестите ќе продолжат

Бугарскиот претседател Румен Радев одговори на повиците за политички дијалог што претходно ги упати спикерот на Парламентот Цвета Карајанчева, пренесува агенцијата...