Авион на „Рајанер“ кој патувал од Полска за Атина безбедно слетал во грчката престолнина откако пилотот пријавил закана за бомба за време на летот, изјави денеска портпаролот на аеродромот, цитиран од ДПА.

Сите луѓе се добро и безбедни, рече Елена Димопулу, портпаролка на аеродромот.

Авионот полетал од полскиот град Катовице со околу 190 луѓе, рече таа. Специјалните полициски единици го проверија авионот и багажот.

Авионот ја прелетал и територијата на Македонија.

Грчкото државно радио ЕРТ објави дека откако пилотот ја повикал заканата, биле испратени ловци-бомбардери и го придружувале авионот додека не слетал безбедно.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.