Ознака: дојава
Црна хроника 28.06.22 | 14:20

Дојава за бомба во железничка станица во Скопје: Врие од полиција, вработените и патниците се евакуирани

„Ало, добар ден, поставена е бомба на Железничка станица во Скопје“. Ваква анонимна порака од скриен телефонски број денеска добиле вработените во железничката станица...

Балкан 16.06.22 | 10:10

Повторно дојави за бомби ширум Србија

Во неколку основни училишта во Ваљево пристигнаа дојави за бомби. РТС наведува дека дојавата стигнала и до основното училиште „Ѓута Јалшиќ“ во Белград. Утрово и во...

Балкан 25.05.22 | 10:55

Дојава за поставена бомба денеска и во Сараево

Стотици ученици од четири основни училишта во главниот град на БиХ, Сараево денеска се евакуирани по дојави за поставени бомби. Училиштата преку електронска пошта биле...

Балкан 18.05.22 | 16:11

Дојава за бомба во Авенија мол во Загреб

Во тек е евакуација на трговскиот центар „Авенија мол“ во Загреб поради дојава за бомба. Полицијата добила повик во 13 часот и 45 минути. Центарот е евакуиран. Постапката...

Балкан 16.05.22 | 09:32

Србија: Во 97 основни училишта утрово стигнале дојави за поставени бомби – биле лажни

Во петокот три трговски центри, четири стдиденти домови и некои други објекти во центарот на Белград добиле дојава за бомби Во текот на минатиот месец вакви дојави за...

Балкан 22.04.22 | 16:00

Драма во Загреб: Полицијата добила пријава за две поставени бомби во „Арена центар“

По анонимна дојава за поставена експлозивна направа во Арена центарот во Загреб, хрватската полиција превентивно ги евакуираше граѓаните од трговскиот центар, потврди...

Калеидоскоп 18.04.22 | 16:20

Цел Белград на нозе, дојава за бомба во трговски центри

Трговските центри „Галерија“ и „Рајичева“ денеска се евакуирани поради дојава за бомба, соопштило српското МВР за „Танјуг“. Трговскиот центар „Галерија“ бил евакуиран...

Балкан 05.04.22 | 18:32

Аеродромот во Белград повторно е евакуиран поради дојава за бомба

Белградскиот аеродром „Никола Тесла“ попладнево е евакуиран поради дојава за бомба. Во тек е преглед на аеродромот поради дојава дека во објектот е поставена експлозивна...

Балкан 14.03.22 | 16:55

Повторно дојава за бомба во авион на Ер Србија на релација Белград-Москва

Српското министерството за внатрешни работи за агенцијата ФоНет потврди дека имаат дојава дека во авионот на Ер Србија на релацијата Белград-Москва имало експлозивна...

Свет 04.03.21 | 08:39

Евакуирн Таџ Махал поради дојава за бомба

По дојава за поставена бомба Таџ Махал евакуирани се туристите, а одред на индиската специјална полиција го проверува светскиот познатиот објект. Полицијата соопшти...

Свет 05.12.19 | 12:23

Судовите во Русија добија повеќе дојави за поставени бомби

Судовите во Москва и Санкт Петербург денес се евакуирани поради анонимна дојава за поставени бомби. Во Москва беа евакуирани осум судови, а во Санкт Петербург шест судови,...

Балкан 29.07.19 | 13:14

Евакуирана зградата на „Слободна Далмација“ поради дојава за бомба

Поради дојава за поставена бомба, евакуирана е зградата на „Слободна Далмација“. Евакуацијата е извршена околу 12 часот откако непознато машко лице пријавило на редакциски...

Црна хроника 10.03.19 | 16:22

Лажна дојава за бомба на струмичкиот карневал

Вчера било извршено вонредно обезбедување на културната манифестација „Струмички карневал 2019“, јави МВР, поради лажна дојава за бомба. Имено, околу 18 часот во дежурната...