Нишката населба Стеван Синѓелиќ е евакуирана поради отстранување на авионска бомба од НАТО што беше пронајдена на градилиштето до Научно-технолошкиот парк на улицата Александра Медведева.

Како што е најавено, 1.361 лице од околу 640 станови се преместени на безбедно место додека деминерите не ја отстранат авионската бомба МК 84, тешка еден тон и долга 3,84 метри, која носи 430 килограми експлозив.

Иако првично се мислеше дека станува збор за ракета Томахавк, беше утврдено дека станува збор за воздушна бомба МК 84.

Голем број полицајци, припадници на Секторот за вонредни состојби на нишката комунална полиција, ја надгледувале евакуацијата, а полицијата проверила дали некој од жителите не ја послушал наредбата за евакуација и останал во станот.

Од станарите се бараше да ги остават прозорците отворени и да ги носат своите миленици со себе.

За старите и неподвижните лица превозот се одвиваше со возила за итна помош, а останатите жители кои немаа сопствен превоз до потребното сместување што го обезбеди градот се превезуваа со автобус.

Како што дознаваат тамошните медиуми, бомбата паднала на земја на местото каде што денеска се наоѓа Научно-технолошкиот парк, а потоа продолжила да се движи низ земјата за да застане на местото каде што сега е пронајдена, со врвот нагоре.

Локалните жители за пронаоѓање бомба

Мирко Живановиќ вели дека станарите биле изненадени кога на тоа место пронашле бомба, но дека сите се спремни да ги напуштат своите куќи изутрината додека не заврши отстранувањето.

-Велат дека бомбата се „лизнала“ кога бил бомбардиран аеродромот, дека пилотот не удрил во аголот и затоа паднала таму.

„Не е важно“

-Не е важно, тоа е нова ситуација после 25 години. Како за сите така и за мене. Утре во 6 часот и 30 минути ќе излеземе од станот, ќе пазаруваме и ќе ги посетиме гостите, а ќе помине еден ден додека да ни кажат да се вратиме – вели Живановиќ.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.