Ознака: србија
Балкан 30.09.23 | 12:16

Рама се приклучи кон повикот на САД: Косово и Србија да се однесуваат одговорно

Премиерот на Албанија Еди Рама реагираше по повикот на Соединетите Американски Држави до Србија да ги повлече војниците на границата со Косово и да спроведе итна деескалација...

Балкан 30.09.23 | 10:32

САД „загрижени од големата воена мобилизација на Србиjа на границата со Косово“, повикаа Белград да ги повлече силите

САД се загрижени од големото воено присуство на Србија на границата со Косово и го повикаа Белград да ги повлече своите сили од пограничната зона, каде се забележани...

Балкан 27.09.23 | 11:17

Вучевиќ: Србија разочарана од реакцијата на КФОР на Косово

Србија е разочарана од реакцијата на КФОР, изјави српскиот министер за одбрана Милош Вучевиќ и оцени дека „многумина избрзуваат со заклучоци“ за она што се случи во...

Балкан 24.09.23 | 23:17

И Павле Бихали се појави: Не сум убиен и тешко ќе ме убиете!

Албанските портали објавија дека е убиен Павле Бихали, за да го поврзат инцидентот во Косово со Белград. Рекоа дека е убиен и Радомир Почуч. Се работи за ноторна лага ...

Балкан 24.09.23 | 22:49

Радомир Почуча ги демантира косовските медиуми: Не сум мртов, сè уште нема куршум со моето име

Името Радомир Почуча се најде на листата на убиените српски напаѓачи кои беа објавени во косовските медиуми. Но, Почуча преку се обрати преку социјалните мрежи демантирајќи...

Балкан 24.09.23 | 20:32

Вучиќ: Срби поставија барикади, ноќеска пред 3 часот дојде до вооружен судир

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека денеска е еден од најтешките денови за Србија и како што вели тој „нашиот народ, би рекол, од 2004 и 2008 година“. –...

Балкан 24.09.23 | 13:19

Претседателот на српското Собрание: Курти веднаш побрза да ги обвини Србите за настаните во Бањска на Косово

Претседателот на српското Собрание, Владимир Орлиќ, изјави дека косовскиот премиер Албин Курти веднаш побрзал да ги обвини Србите за настаните во Бањска и дека секој...

Балкан 23.09.23 | 22:04

Стравично невреме на Фрушка Гора во Војводина: Се урнале три столба на далноводот, 11 илјади луѓе се без струја

Невреме проследено со град ја зафати Фрушка Гора во Војводина, а во околината на Шид се урнале три столба на далновод, поради што околу 11.000 потрошувачи останале без струја. Како...

Балкан 23.09.23 | 20:33

Блокада на централните улици и говор на опозициски пратеници: Нов протест „Србија против насилството“

Во Белград се одржа 21. протест „Србија против насилството“, со блокада на централните улици и за првпат со говор на опозициони пратеници кои најавија патување на опозицијата...

Балкан 23.09.23 | 15:38

Лидл во Србија повлекува еден производ бидејќи има штетно влијание врз здравјето

Лидл Србија повлекува еден од своите производи бидејќи може да има штетно влијание врз здравјето на потрошувачите. Ве известуваме за повлекување на производот „Со...

Балкан 23.09.23 | 13:16

Бегај: Приштина да ги следи сугестиите на САД за дијалогот со Србија, не ни треба самоизолација

Албанскиот претседател Бајрам Бегај ги повика властите во Косово да ги следат препораките дадени од САД за процесот на дијалог со Србија. -Не ни треба самоизолација,...

Балкан 23.09.23 | 11:22

Вучиќ се сретна со потпретседателот на ЕК, потпишано писмо за намери меѓу Србија и ЕУ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Њујорк се сретна со потпретседателот на Европската комисија, Марош Шефчовиќ, со кого разговараше за забрзаниот пристап...

Балкан 22.09.23 | 17:29

Расте бројот на заболени од Ковид 19 во Србија

Во Србија во изминатите седум дена регистрирани се 2.803 заболени лица со коронавирус од 13.297 тестирани примероци, со што бројот на заболени речиси двојно е зголемен. Како...

Балкан 22.09.23 | 15:12

Во Србија бројот на заболени од коронавирус двојно зголемен за разлика од минатата недела

– Во Србија во изминатите седум дена регистрирани се 2.803 заболени лица со коронавирус од 13.297 тестирани примероци, со што бројот на заболени речиси двојно е зголемен,...

Балкан 22.09.23 | 13:12

Извозот на оружје од Србија е зголемен за четвртина во однос на лани

Српскиот помошник на министерот за одбрана Ненад Милорадовиќ изјави дека извозот на српското оружје е за 25 отсто поголем од 2022 година.Тој додаде и дека Војската на Србија...

Балкан 21.09.23 | 20:28

Вучиќ во ОН: Сите што извршија агресија врз Србија денес зборуваат за територијалниот интегритет на Украина

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во своето обраќање на 78-то Генерално собрание на Обединетите нации изјави дека причина за новиот глобален бран војни и насилство...

Балкан 21.09.23 | 11:27

Во Србија изработен просторен план за гасна интерконекција со Македонија и ставен на јавен увид

Во Србија е изработен и ставен на јавен увид планот за израдба на двонасочен гасовод долг 146 километри, кој ќе обезбеди меѓусебно поврзување со гасоводниот систем на...

Балкан 20.09.23 | 09:05

Во Србија уапсена поголема група педофили

Во Србија е уапсена поголема група педофили, сексуални предатори кои злоупотребувале интернет и вршеле криминални дејствија врз девојчиња и момчиња, јавија белградските...

Балкан 19.09.23 | 14:14

Во Србија поради Ковид воведено задолжително носење маски во сите здравствени установи

Работната група на српското Министерство за здравство за справување со состојбите од пандемијата на Ковид донесе препораки за постапување на ниво на примарната здравствена...

Балкан 18.09.23 | 21:20

Србија воведе задолжително носење маски во здравствените установи

Работната група на српското министерство за здравство за постапување во услови на пандемијата на ковид донесе на денешната седница препораки за постапување на ниво...