Ознака: србија
Балкан 29.11.20 | 22:15

Блинкен: Сакавме Милошевиќ да се откаже од идејата за ширење, а не да го загуби животот…

Новиот американски претседател, Џо Бајден, ги одбра луѓето кои ќе бидат на клучните позиции во новата администрација. На местото на државниот секретар, кое е едно од...

Балкан 29.11.20 | 20:48

Брнабиќ: Србија еднострано ја повлекува одлуката за протерување на амбасадорот на Црна Гора

Српската премиерка Ана Брнабиќ, по состанокот со претседателот Александар Вучиќ и министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ, најави дека Србија еднострано...

Балкан 29.11.20 | 15:18

Короната коси и во Србија: 65 починати, хоспитализирани 747 лица

Во последните 24 часа, уште 6.179 лица се заразени со коронавирус во Србија, а 65 лица починаа како последица предизвикана од вирусот, што во моментов е најголем број на смртни...

Балкан 29.11.20 | 08:49

Србија го прогласи црногорскиот амбасадор за „персона нон грата“

Министерството за надворешни работи на Србија синоќа по прогласувањето на српскиот амбасадор Владимир Божовиќ во Црна Гора за „персона нон грата“ возврати со реципрочна...

Балкан 28.11.20 | 18:34

Црна Гора го протера српскиот амбасадор од земјата

Амбасадорот на Србија во Црна Гора, Владимир Божовиќ, е прогласен за персона нон грата и од него е побарано да ја напушти земјата, соопшти Министерството за надворешни...

Балкан 27.11.20 | 23:57

Била само бугарска: Бугарија се скара и со Србија и Русија за кирилицата

Бугарија се скара со Србија и Русија за тоа чија е кирилицата. Бугарските научници  и власти дека не треба да им се дозволи на Русија и на Србија да го узурпираат „словенското...

Балкан 26.11.20 | 16:49

Секој ден е поцрн од претходниот: Во Србија 51 починати и повеќе од 7.500 заразени

Во текот на последните 24 часа во Србија се регистрирани 7.606 случаи на коронавирус, а починаа 51 лице, што е нов црн рекорд. Тестирани се 21.569 луѓе. Во болниците има 6.722 лица,...

Калеидоскоп 24.11.20 | 14:17

До смрт го претапал 2,5-годишното девојче на невенчaната сопруга: Србин осуден на 40 години затвор

Ноќта помеѓу 26 и 27 мај минатата година, Зоран Албиќ брутално и до смрт го претепал девојчето Луна (2,5), ќерка на неговата невенчана сопруга Весна Фируловиќ (24). Како што...

Балкан 24.11.20 | 08:59

Се намалува работното време на угостителските објекти, трговските центри, кината: Србија од денеска ги заострува мерките

Од денеска па во наредните десет дена ќе бидат на сила новите мерки на Владата на Србија, донесени со цел да се спречи ширењето на корона вирусот. Согласно тие мерки,...

Балкан 24.11.20 | 08:52

Кафаните и трговските центри во Србија во следните 10 дена ќе затвораат во 18 часот

Од денеска, наредните десет дена ќе бидат на сила новите мерки на Владата на Србија, донесени со цел да се спречи ширењето на коронавирусот. Според тоа, до 3 декември,...

Балкан 23.11.20 | 15:06

Србија урива црни рекорди: Нови 5.067 заразени, починаа 38, се повеќе лица на респиратор

Во последните 24 часа 15.061 граѓани биле тестирани за вирусот корона во Србија, од кои 5.067 биле заразени. За жал, починаа 38 пациенти.Има 216 пациенти на респиратори во болници...

Калеидоскоп 22.11.20 | 19:15

Ечат народњаци, сестрите џускаат, пациентот нарачува ракија: „Журка“ во операциона сала

Несекојдневна снимка од операциона сала во болница во Прибој во западна Србија ги шокира корисниците на социјалните мрежи. На снимката се гледа пациен кој лежи на операциона...

Балкан 22.11.20 | 15:28

Србија со речиси 5.000 новозаболени, се најавува контрола на домашни забави

Во последните 24 часа во Србија на коронавирусот се тестирани 13.429 лица, од кои 4.995 се позитивни, а 31 лице починало. Ова е рекорден број на починати во еден ден од ковид-19,...

Балкан 22.11.20 | 10:12

Oд вторник во Србија ресторани, кафулиња, барови, клубови, обложувалници и трговски центри затвораат во 18 часот

Владата во Србија усвои пакет мерки што ќе бидат во сила 10 дена, почнувајќи од вторник, така што не смее да има метеж во јавниот превоз, а маската е задолжителна на отворено...

Балкан 21.11.20 | 13:49

Српската Влада донесе нови мерки – угостителските објекти ќе работат до 18 часот, забрана за јавни собири

Српската Влада, поради влошување на состојбата со епидемијата на коронавирус, денеска донесе седум нови мерки кои ќе се применуваат од вторник, јави дописникот на МИА...

Балкан 20.11.20 | 15:30

Секој ден е се поцрн: Во Србија 6.254 новозаболени од коронавирус, 30 починати

Во последните 24 часа коронавирусот е потврден кај 6.254 лица, а уште 30 пациенти починаа како резултат на оваа болест. Тестирани се 19.301 лице, од кои 32,40 проценти биле позитивни. Во...

Балкан 19.11.20 | 21:22

Албанците ќе патуваат во Србија со лична карта

Владата на Србија денеска донела одлука со која им се овозможува на граѓаните на Република Албанија да влезат на територијата на Република Србија без пасош. Тие ќе можат...

Балкан 19.11.20 | 16:46

Нов црн рекорд во Србија – 6.109 заразени и 29 умрени за 24 часа

Според официјалните податоци, во последните 24 часа во Србија 29 лица починале како резултат на коронавирусот, така што вкупниот број на жртви се зголеми на 1.110 лица, соопшти...

Балкан 19.11.20 | 13:42

ЕУ очекува од Србија и Косово да не ги преместуваат своите амбасади во Ерусалим

Потпретседателот на Европската комисија и шеф на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел, порача дека Европската Унија очекува од Србија и Косово да не ги преместуваат своите...

Балкан 18.11.20 | 22:58

Во Србија уапсен 30-годишник, кој му се заканувал на Вучиќ со снајпер

Припадниците на српската Безбедносно-информативната агенција (БИА), во соработка со Обвинителството за високотехнолошки криминал и Министерството за внатрешни работи,...