Ознака: Македонија
Ракомет 22.01.21 | 11:14

Македонија денеска на СП на мегдан со Русија

Ракометна репрезентација на Македонија во втората рунда од главната рунда на Светското првенство во Египет силите ќе ги одмери со селекцијата на Русија. Мечот се игра...

Македонија 21.01.21 | 13:35

Кај нас нема руски и кинески вакцини против ковид-19, а тие на „Фајзер“ од Србија ќе дојдат во Македонија со интервентен увоз

Вакцините кои ќе ни ги даде соседна Србија во Македонија ќе стигнат со интервентен увоз, изјави за „Сител“ министерот за здравство Венко Филипче. Србија минатата недела...

Балкан 21.01.21 | 12:11

Брнабиќ: Македонија не може да почне со имунизација, не ја регистрирале вакцината и немаат план за вакцинација

Српската премиерка Ана Брнабиќ, во гостувањето во емисијата „Добро утро Србија“ изјави дека нејзината земја има договор со македонскиот премиер Зоран Заев и со српскиот...

Македонија 19.01.21 | 22:14

Средба Заев – ЕУ дипломати: Да продолжат разговорите со Бугарија

Шефовите на дипломатските мисии на земјите-членки на ЕУ во земјава предводени од евроамбасадорот Дејвид Гир, денеска, на редовниот годишен состанок со премиерот Зоран...

Македонија 18.01.21 | 16:44

Португалија се надева на прва меѓувладина конференција со Скопје до јули

Португалската државна секретарка задолжена за ЕУ, Ана Паула Закариаш, порача дека нејзината земја која претседава со ЕУ до први јули годинава се надева дека ќе се деблокира...

Ракомет 18.01.21 | 13:14

Со победа над Чиле Македонија е меѓу 24-те најдобри селекции на ракометниот Мундијал

Ако најдобрата машка ракометна репрезентација на Македонија го победи Чиле денеска (15,30 часот, МТВ-пренос), тогаш избраниците на селекторот Данило Брестовац ќе се пласираат...

Ракомет 16.01.21 | 13:50

Ракометарите денеска на СП на поправен против домаќинот

Ракометната репрезентација на Македонија вечерва (18 ч.) во второто коло од Светкото првенство ќе игра против Египет и ќе се обиде да го поправи впечатокот од првиот натпревар. Ракометарите...

Македонија 14.01.21 | 16:02

Откако се укина ПЦР тестот, повеќе од 1.200 македонски граѓани заминале за Србија

Од полноќ во Србија може да се влегува без задолжителен ПЦР тест. Преку граничниот премин Табановце кај нашиот сосед до 14:00 часот влегле 1.657 граѓани од кои 1.240 македонски...

Македонија 11.01.21 | 23:30

Бугарија достави Акциски план за спроведување на договорот со Македонија во сите министерства

Бугарските медиуми повикувајќи се на информации од тамошното министерство за надворешни работи во понеделникот вечерта објавија дека специјалниот претставник на...

Останати спортови 11.01.21 | 22:47

Одбојкарите со победата над БиХ ги започнаа квалификациите за ЕП

Македонските одбојкари остварија тешка победа над Босна и Херцеговина со 3:1 (27:25, 25:21, 3:25, 25:19) на почетокот на квалификацискиот турнир за настап на Европското првенство...

Македонија 03.01.21 | 17:35

Македонија петта во светот по смртност од ковид-19

Пандемијата на Covid-19 досега однесе најмалку 1.835.824 човечки животи, а со новиот коронавирус за една годна се заразиле речиси 85 луѓе ширум светот, наведува во неделата агенцијата...

Македонија 03.01.21 | 16:38

Во Македонија стигна новиот лек за корона вирусот

Лекот ивермектин, кој се користи за лекување на пациенти заразени со коронавирусот од утре пристигнува во Македонија. Агенцијата за лекови МАЛМЕД дала зелено светло...

Македонија 02.01.21 | 17:03

Во 2020 има најголем број починати од осамостојувањето на Македонија

2020 ќе година со најголем број на починати граѓани на Македонија од нејзиното осамостојување, објави Сител, а тоа се должи најмногу поради пандемијата. Бројките покажуваат...

Економија 25.12.20 | 15:39

Македонија е лидер во регионот според бројот на пушачи

Алармантни се податоците за пушењето цигари во земјава. Лидери сме по бројот на пушачи во регионот и во Европа, а во светски рамки се наоѓаме меѓу 10-те најлоши држави,...

Балкан 24.12.20 | 11:31

Од албанскиот кризен штаб потврдуваат дека нема точен датум кога Албанија и Македонија ќе добијат корона вакцини

Скендер Братај, шефот на националниот штаб за кризна состојба во Албанија, вчера во емисијата „Отворено“ на албанскиот Топ Чанел рече дека за Албанија и Македонија...

Македонија 24.12.20 | 09:24

130 милиони евра, пари што ги загуби Македонија од ЕУ-фондовите, државата можеше да ги искористи за капителни проекти

130 милиони евра, пари што ги загуби Македонија од ЕУ-фондовите, државата можеше да ги искористи за капителни проекти, смета лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Медиумите...

Македонија 23.12.20 | 14:26

Во Македонија први ќе се вакцинираат лекарите и медицинскиот персонал, потоа хронично болните

Штом ќе биде достапна вакцината против КОВИД во земјава, први ќе ја примат лекарите, медицинскиот персонал и сите други што се на првата линија во борбата со пандемијата,...

Македонија 22.12.20 | 10:16

Бугарија ќе донира на Македонија дел од вакцините против ковид-19

Република Бугарија од секоја пратка на вакцини против Ковид-19, кои директно ги купиле од производителите, дел ќе донира и на нашата земја. Ова утрово било одлучено на...

Македонија 21.12.20 | 10:18

Македонија ги забрани летовите кон Велика Британија поради мутацијата на ковид-19

Министерството за здравство информира дека на Главниот координативен кризен штаб е усвоен заклучок за нови рестриктивни мерки односно забрана за летови од нашата...

Македонија 19.12.20 | 16:49

Заев: Подготвен сум на спомен-плочите каде што пишува „бугарски фашистички окупатор“ да го избришам „бугарски“

Премиерот Зоран Заев денеска нагласи уште еден потег што е подготвен да го направи под ризик да биде критикуван и од домашната јавност. Подготвен сум, иако имам критики...