Ознака: евровизија 2022
Музика 16.05.22 | 09:42

Шанел резултатите ги чекаше во друштво на својата девојка, танчерка од нејзиниот секси настап

Претставничката на Шпанија Шанел во саботата ја воодушеви европската публика со својот секси настап и песната „SloMo“, со која го освои третото место во финалето на „Евровизија“. Иако...

Естрада 15.05.22 | 22:33

Бакнеж за збогум: Фронтменот на Калуш оркестра од Торино ѝ се приклучи на украинската армија

Фронтменот на Калуш оркестра, кој победи на синоќешниот избор за песна на Евровизија, се збогува со девојка си пред хотел во Италија и заминува на фронтот во Украина...

Музика 15.05.22 | 18:35

Украинците можеа да испратат и куче да ги претставува, и пак ќе победеа

Британскииот водител Пирс Морган ја нарече Евровизија „наместена фарса“, по победата на Украина. Пирс го критикуваше натпреварот, велејќи дека е „политички мотивиран“...

Музика 15.05.22 | 16:22

Андреа била 11. во полуфинале, српското жири ѝ доделило 1 поен

Македонската претставничка на Евровизија, Андреа Коевска со песната „Circles“ го освоила 11-тото место на втората полуфинална вечер, што е за само едно место подолу од...

Музика 14.05.22 | 09:32

Украина веќе не е фаворит на „Евровизија“, друга земја сега е на првото место

Големото финале на „Евровизија“ ќе се одржи вечерва во Торино, Италија, а обложувалниците имаат нови прогнози за тоа кој ќе ја однесе победата годинава. Со месеци најголеми...

Музика 12.05.22 | 12:50

Андреа пред денешниот настап на последно место според обложувалниците

Вечерва во 21 часот на второто полуфинале на 66-тиот Евросонг кој се одржува во Торино,  нашата евровизиска претставничка Андреа Коевска со песната „Circles“ на Александар...

Музика 11.05.22 | 18:55

Од каде се коментираше „Евровизија“ во Украина

Изборот за песна на Евровизија синоќа беше следен и во дел од Украина, а на Твитер се појави фотографија од нивниот коментатор Тимур Мирошниченко, кој го следеше натпреварувањето...

Музика 10.05.22 | 23:11

Албанија, Бугарија, Хрватска, Словенија… нема место за нив во финалето на Евросонг

Швајцарија Ерменија, Исланд, Литванија, Португалија, Норвешка, Грција, Украина, Молдавија, Холандија Ова се финалистите од првата вечер на Евросонг 2022. На првото полуфинале...

Естрада 10.05.22 | 22:49

Претставниците на Украина по настапот на Евровизија: Ви благодариме што нѐ поддржувате

Претставниците на Украина на Евровизија настапија во првата полуфинална вечер, а по настапот на публиката и се обратија зборовите: „Ви благодариме што ја поддржувате...

Естрада 10.05.22 | 22:39

Албанската евровизиска претставничка „леташе“ двоглав орел на сцена

За време на евровизискиот настап, албанската претставничка со рацете покажа двоглав орел, симбол на Голема Албанија. Претставничката на Албанија, Ронела Хајати, предизвика...

Музика 10.05.22 | 21:16

Во живо: Евровизија 2022, прва полуфинална вечер

Следете ја првата полуфинална вечер од Евровизија 2022 година. Македонија настапува во четврток на 12 мај

Естрада 10.05.22 | 19:04

Евровизија: Цензуриран настапот на албанската пејачка поради премногу голотија

Нови драми и скандали се нижат на овогодинешниот „Евросонг“. Организаторите на Евровизија го цензурирале настапот на претставничката на Евровизија од Албанија, при...

Музика 10.05.22 | 16:26

Виктор Апостоловски: Не верувам дека Андреа намерно го фрли знамето, но никогаш не би постапил така

Македонскиот пејач Виктор Апсостоловски гостуваше во емисијата „Утрински брифинг“ на „Слободна“ ТВ, каде зборуваше за инцидентот во кој нашата претставничка Андреа...

Музика 10.05.22 | 09:49

Бил со премногу голотија: Цензуриран настапот на албанската претставничка

Организаторите на овогодинешната „Евровизија“ во Торино, Италија, го цензурирале настапот на албанската претставничка Ронела Хајати поради, како што навеле, премногу...

Музика 09.05.22 | 15:32

Уште еден инцидент на „Евровизија“, реагирало обезбедувањето

На вчерашниот таканаречениот тиркизен тепих  на свеченото отворање на „Евровизија“ во Торино, каде македонската претставничка го фрли македонското знаме, се случи...

Музика 09.05.22 | 14:27

Копров: Не му го уништувајте животот на девојчето

Композиторот Григор Копров во разговор за „Фокус” вели дека е изненаден од лошите коментари за евровизиската претставничка Андреа, која вчера го фрли македонското...

Македонија 09.05.22 | 14:07

Тасевски: И покрај сите скандали веќе деценија никој не може да ја смени Мери Попова

Мери Попова, секое наше претставување на Евровизија се претвора во скандал. Секој избор на песна за Евровизија и е скандалозен, наместен, вели актерот Сашо Тасевски...

Музика 09.05.22 | 11:50

Андреа се обрати преку „стори“: Македонското знаме ќе продолжам да го веам гордо како до сега

Македонската евровизиска претставничка Андреа Коевска уште еднаш се обрати до јавноста, овојпат преку „Инстаграм“. Сакам на сите уште еднаш со цела почит да ви се...

Македонија 09.05.22 | 10:59

Калајџиев: Добра прилика да се прашаме од кого младите ќе учат како се сака татковината

Професорот Гордан Калајџиев смета дека фрлањето на македонското знаме од страна на македонската претставничка на „Евровизија“ беше ненамерно, но смета и дека ова...

Музика 09.05.22 | 10:48

Констракта е единствената што нема да пее на англиски

Српската претставничка Констракта е единствената што во евровизиското полуфинале во четврток, кога ќе настапува и Андреа Коевска, нема да има ни еден дел од песната...