Претставниците на Украина на Евровизија настапија во првата полуфинална вечер, а по настапот на публиката и се обратија зборовите: „Ви благодариме што ја поддржувате Украина“.

Оркестарот „Калуш“ донесе песна составена од етно и рап елементи, а за нивниот сценски настап доаѓаат позитивни коментари.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.