Швајцарија
Ерменија,
Исланд,
Литванија,
Португалија,
Норвешка,
Грција,
Украина,
Молдавија,
Холандија

Ова се финалистите од првата вечер на Евросонг 2022.

На првото полуфинале на 66. Избор за песна на Евровизија, кој оваа година се одржува во Торино настапија Албанија, Латвија, Литванија, Швајцарија, Словенија, Украина, Бугарија, Холандија, Молдавија, Португалија, Хрватска, Данска, Австрија, Исланд, Грција, Норвешка, Ерменија.

Македонската претставничка Андреа настапува во четврток на 12 мај во втората полуфинална вечер.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.